Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Izabela Lipińska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Zmniejszony wymiar czasu pracy należy wykazać wyłącznie na druku ZUS RCA w bloku III. B, pole 03. Niższy wymiar czasu pracy mogą Państwo wykazać w raporcie za wrzesień, ale nie będzie błędem, jeśli zostanie on wykazany dopiero w raporcie za październik. Nie należy składać żadnych dokumentów zgłoszeniowych.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy. Po obniżeniu wymiar czasu pracy nie może być niższy niż 1/2 etatu (art. 1867 Kodeksu pracy).

Taki wniosek może obejmować tylko okres, w którym pracownik mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek pracownik powinien złożyć na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek zostanie złożony bez zachowania terminu, pracodawca musi obniżyć wymiar czasu pracy dopiero od dnia przypadającego po upływie 2 tygodni od dnia złożenia wniosku.

Pracownicy często korzystają z tego rozwiązania (wnosząc np. o obniżenie wymiaru czasu pracy o 30 minut dziennie), gdyż chroni ich to przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy przez okres pierwszych 12 miesięcy pracy w obniżonym wymiarze.

W opisanym przypadku pracownicy zostanie obniżony wymiar czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu wypoczynkowego. We wrześniu pracownica nie przebywała już na urlopie macierzyńskim. W tym miesiącu miała już tylko jeden tytuł do ubezpieczeń – stosunek pracy (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx). Za ten miesiąc należy za nią złożyć raport ZUS RCA z kodem 01 10 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od sumy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i wynagrodzenia za pracę.


Jedną z informacji, jaką należy podawać w raporcie ZUS RCA, jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Wymiar ten należy wykazywać w części III. B, w polu 03 raportu. Wypełnienie tego pola nie sprawia trudności, jeśli pracownik pracuje w jednakowym wymiarze czasu pracy przez cały miesiąc.

Problem może się jednak pojawić, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w trakcie miesiąca. Druk raportu ZUS RCA nie uwzględnia bowiem żadnych podziałów czasowych, tzn. nie jest możliwe wykazanie, od jakiego dnia nastąpiła zmiana w zakresie wymiaru etatu.

Sytuacji tej nie można rozwiązać w ten sposób, by złożyć za pracownika dwa raporty na okresy pracy w różnych wymiarach etatu. Za jedną osobę nie można bowiem złożyć za ten sam miesiąc dwóch raportów składkowych z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Nie można za tego samego pracownika złożyć dwóch raportów ZUS RCA za ten sam miesiąc.

Dlatego dopuszczalne są dwa warianty – można wpisać zredukowany wymiar czasu pracy (z 1/1 do 3/4) w raporcie ZUS RCA za wrzesień albo dopiero w raporcie ZUS RCA za październik.

Do zastosowania pierwszego wariantu nie jest przeszkodą, że wystąpi faktyczna różnica w wypłaconym wynagrodzeniu (wykazane jest 3/4 etatu, a wynagrodzenie będzie większe, gdyż przez połowę miesiąca pracownica otrzymała wynagrodzenie za cały etat). Pracodawca, w razie ewentualnej kontroli, będzie mógł wykazać i udowodnić taką różnicę na podstawie wniosku pracownicy o obniżenie jej wymiaru czasu pracy od 15 września.

Zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje konieczności wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń i na nowo zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Obecnie w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA nie ma informacji o wymiarze czasu pracy, zatem zmiana etatu nie jest zmianą, która wymaga sporządzania dokumentów zgłoszeniowych.

Gdyby pracownica w trakcie miesiąca rozpoczynała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, wówczas zmieniłby się jej także kod tytułu ubezpieczeń. Za taki miesiąc trzeba byłoby złożyć za pracownicę dwa raporty ZUS RCA, każdy z innym kodem tytułu ubezpieczeń, oraz dodatkowo raport ZUS RSA.


PRZYKŁAD

Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego pracownica (zgłoszona do ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00) złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu, począwszy od 15 września, tj. od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński wypłacał jej pracodawca. Za wrzesień pracodawca musi złożyć za pracownicę:

  • za okres przebywania na urlopie macierzyńskim:

– raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 12 40 00, wykazując składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od kwoty wypłaconego we wrześniu zasiłku macierzyńskiego (bez wykazywania wymiaru czasu pracy, z jakiego pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego),

– raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00, wykazując kod świadczenia i przerwy 311 („zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego”) oraz okres od 1 do 14 września i kwotę wypłaconego zasiłku,

  • za okres od powrotu do pracy i rozpoczęcia jej w obniżonym wymiarze czasu pracy:

– ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 00, wykazując wymiar czasu pracy „3/4”, wynagrodzenie zmniejszone do wymiaru etatu i kwotę składek ustalonych od tego wynagrodzenia.

Podstawa prawna

  • art. 1867 Kodeksu pracy,
  • art. 36 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • § 1 rozrządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...