Czy za członka zarządu spółki z o.o. należy odprowadzać składki ZUS

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?

RADA

Autopromocja

Za członka zarządu spółki z o.o. powołanego na podstawie aktu powołania nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Powołanie na podstawie Kodeksu spółek handlowych nie jest tytułem do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu w ZUS podlega obowiązkowo osoba, która ma tytuł do ubezpieczeń (art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz art. 66 ustawy zdrowotnej). Wśród nich nie ma członkostwa w zarządach osób prawnych, w tym spółek kapitałowych.

W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

WAŻNE!

Powołanie na członka zarządu spółki nie jest powołaniem wynikającym z Kodeksu pracy.

Na podstawie powołania do zarządu między spółką a członkiem zarządu powstaje stosunek organizacyjno-prawny, który nie rodzi obowiązku ubezpieczeń. Jednak spółka może podpisać z członkiem zarządu np. umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną (zlecenia). Dopiero taka relacja między stronami wywołuje skutek w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Członek zarządu, który wykonuje swoje obowiązki w spółce na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom jak pracownik, tzn. spółka jako płatnik musi obowiązkowo płacić za niego wszystkie składki.

Przy zawarciu umowy zlecenia członek zarządu podlega ubezpieczeniom tak jak zleceniobiorca. W tym przypadku obowiązkowe są ubezpieczenia: emerytalne, rentowe oraz wypadkowe, jeżeli praca jest wykonywana w siedzibie bądź miejscu prowadzenia działalności przez spółkę – zleceniodawcę. Jeżeli w miesiącu członek zarządu – zleceniobiorca uzyska przychód, np. wynagrodzenie za udział w posiedzeniach zarządu, to płatnik ma obowiązek naliczyć składki i odprowadzić je do ZUS.

Ubezpieczeniem zdrowotnym obowiązkowo zostali objęci tylko członkowie rad nadzorczych, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce.


WAŻNE!

Za członka zarządu, który bierze udział w posiedzeniach zarządu wyłącznie na podstawie uchwały wspólników spółki, nie należy opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Dopiero umowa o pracę lub umowa zlecenia z członkiem zarządu powoduje, że trzeba go zgłosić do ubezpieczeń jako pracownika lub zleceniobiorcę.

Osoba, która pełni obowiązki członka zarządu tylko na podstawie aktu powołania i jednocześnie pracuje w ramach umowy zlecenia w tej samej spółce (wykonuje odmienne czynności) bądź u innego zleceniodawcy lub prowadzi działalność gospodarczą, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu tego zlecenia lub działalności. Tytułem do ubezpieczeń nie jest powołanie na członka zarządu i nie ma w tym przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

PRZYKŁAD

Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwałą powołało na członka zarządu osobę, która na rzecz spółki wykonuje czynności w ramach działalności gospodarczej. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu tylko z działalności. Nie jest natomiast objęta żadnymi ubezpieczeniami z tytułu powołania do zarządu spółki.

Osoba powołana, która wchodzi w skład zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, często za udział w pracach tego organu otrzymuje wynagrodzenie. Do celów podatkowych są to przychody z działalności wykonywanej osobiście. Przychody te podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych. Podatek w formie zaliczki pobiera i odprowadza do urzędu skarbowego spółka dokonująca świadczeń na rzecz członka zarządu.

Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 1, pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • art. 13 pkt 7, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...