Czy można obniżyć składkę zdrowotną do 0 zł, jeśli pracownik jest zwolniony z podatku

Izabela Nowacka
rozwiń więcej
Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik ten ma obywatelstwo ukraińskie. Zgłosiliśmy go do wszystkich ubezpieczeń na druku ZUS ZUA. Mam jednak problem ze składką na ubezpieczenie zdrowotne. Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pracownik ten jest zwolniony z podatku. W momencie wyliczania mu wypłaty naliczona zaliczka na podatek wychodzi 0,00 zł, a składkę zdrowotną odlicza się przecież z podatku. Czy mimo że nie ma naliczonej zaliczki na podatek, powinnam naliczyć i odprowadzić składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Ten pracownik tu nie mieszka i nie przyjeżdża do Polski, jego stałym miejscem zamieszkania jest Ukraina. Jest profesorem, który wykonuje dla naszej firmy badania.
RADA

Profesor nie wykonuje pracy w Polsce, dlatego, mimo że pracuje na podstawie umowy o pracę zawartej z polską firmą, nie podlega w Polsce ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Osobę tę należy zgłosić do ubezpieczeń na Ukrainie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa, miejsca zamieszkania, pobytu itp. W celu objęcia tymi ubezpieczeniami istotny jest:

• fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych (np. umowy o pracę, umowy zlecenia) oraz

• wykonywanie pracy w ramach umowy na obszarze Polski.

Polskim przepisom o ubezpieczeniach społecznych nie podlegają cudzoziemcy zatrudnieni przez polskie podmioty, gdy miejsce wykonywania ich pracy określono poza granicami Polski. Jeśli miejsce pracy zostało określone za granicą i praca jest tam wykonywana, to cudzoziemiec nie jest pracownikiem zatrudnionym na obszarze Polski.

Profesor zatrudniony na podstawie umowy o pracę nie świadczy pracy w Polsce, lecz pracuje na rzecz polskiej firmy na Ukrainie. Osoba ta nawet nie przyjeżdża do Polski. Elementem zasadniczym, decydującym o tym, czy osoba ma tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w Polsce, jest natomiast miejsce wykonywania pracy, nawet jeśli do zawarcia umowy doszło w siedzibie pracodawcy na terenie Polski. Oznacza to, że Państwa pracownik nie podlega polskim ubezpieczeniom społecznym, ponieważ nie wykonuje pracy na terytorium naszego kraju.

Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi w Polsce. Osoby nieposiadające obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym są ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia:

• jeśli przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy pobytowej w celu wykonywania pracy, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenia na osiedlenie się, zgody na pobyt tolerowany lub posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzystają z ochrony czasowej na jej terytorium,

• jeśli legalnie zamieszkują na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego EOG,

i podlegają w Polsce obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego albo ubezpieczają się dobrowolnie.

Oznacza to, że Państwa pracownik nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce.

Gdyby profesor pracował na terenie Polski, podlegałby ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce. W przypadku gdy cudzoziemiec podlega opodatkowaniu w kraju swojego zamieszkania, zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (czyli nie w Polsce), składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca w Polsce w pełnej wysokości, ponieważ nie ma możliwości odliczenia jej od zaliczki na podatek.

Podatek dochodowy obliczony według skali podatkowej lub stawki liniowej 19% w pierwszej kolejności jest obniżany o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą jest zmniejszany podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Jeżeli składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona przez płatnika - pracodawcę jest wyższa od zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczonej przez tego płatnika zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składkę obliczoną za poszczególne miesiące należy obniżyć do wysokości tej zaliczki. Jeżeli jednak podstawę obliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi przychód ubezpieczonego, zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, od którego płatnik nie oblicza zaliczki na ten podatek, składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy obliczać na ogólnych zasadach. Oznacza to, że pracownik - cudzoziemiec podlegający w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu, który nie podlega tutaj opodatkowaniu, finansuje pełną składkę zdrowotną ze swojego dochodu. Płatnik musi ją potrącić w całości z jego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa prawna:

• art. 3, art. 83 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.),

• art. 27b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• konwencja z 12 stycznia 1993 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (DzU z 2004 r. nr 63, poz. 269).

Izabela Nowacka

specjalista ds. kadr i płac

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...