Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
raty zus układ ratalny wniosek dokumenty uzasadnienie / Raty ZUS - układ ratalny krok po kroku. Poradnik ZUS, wniosek, dokumenty, uzasadnienie / shutterstock

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Dlaczego warto szybko zgłosić się do ZUS?

Każdy płatnik powinien wiedzieć, że z wciąż rosnącym długiem rosną również odsetki za zwłokę. Warto więc wcześniej zawnioskować o odroczenie terminu płatności albo zawarcie układy ratalnego. Z chwilą podpisania umowy z ZUS odsetki przestają być naliczane. Zamiast tego płatnik zostanie obciążony opłatą prolongacyjną, która stanowi 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Co więcej, po podpisaniu umowy ZUS zawiesza postępowanie egzekucyjne.

Autopromocja

Polecamy: Komplet - Zasady korzystania z „wakacji składkowych” od 1 listopada 2024 r. + Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – jak skorzystać z nowej ulgi

Raty ZUS

W celu rozłożenia zadłużenia w ZUS na raty zawiera się układ ratalny. Wysokość rat i ich liczba ustalana jest indywidualnie. Następnie podpisuje się umowę z ZUS. O rozłożenie długu na raty mogą starać się:

  • obecni płatnicy,
  • byli płatnicy,
  • osoby, na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązani ( np. spadkobiercy czy członkowie zarządów spółek).

Dzięki rozłożeniu należności z tytułu składek ZUS na raty, płatnik może terminowo opłacać zaległe składki oraz bieżące. Pozwoli to na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, które wymagane jest np. przez banki czy przy różnego rodzaju przetargach.

Ważne

Należy pamiętać, że w ZUS zawsze można skorzystać z pomocy doradcy do spraw ulg i umorzeń. Pomoże w wybraniu najkorzystniejszej formy spłaty zadłużenia.

Wniosek o rozłożenie na raty w ZUS

Co należy zrobić, aby ZUS rozłożył zadłużenie na raty? W tym celu składa się wniosek wraz z uzasadnieniem. Trzeba również opłacać bieżące składki. Co powinien zawierać wniosek?

  • informację o tym, co płatnik chciałby rozłożyć na raty (okres zadłużenia, kwota zadłużenia),
  • propozycję spłaty zadłużenia – termin płatności rat, liczbę rat i ich wysokość,
  • powody, dla których nie płacił składek lub płacił je w niepełnej wysokości,
  • wyczerpującą informację i uzasadnienie, że nie jest w stanie jednorazowo uregulować zadłużenia,
  • określenie rodzaju pomocy publicznej, o jaką się ubiega, jeżeli nadal jest przedsiębiorcą.

Dokumenty do wniosku o raty w ZUS

Do wniosku o rozłożenie zaległości w ZUS na raty należy dołączyć następujące dokumenty:

  • oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej,
  • dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze (np. roczne zeznania PIT za ostatni rok, wyciąg z księgi przychodów i rozchodów lub sprawozdania finansowe – za ostatnie 3 lata),
  • dokumenty dotyczące pomocy publicznej – jeżeli nadal jest się przedsiębiorcą.

ZUS podkreśla, że pozostałe dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Ustali to pracownik ZUS, a następnie poinformowany osobę zainteresowaną pisemnie lub za pomocą poczty elektronicznej.

Instrukcja ZUS: Jak rozłożyć zaległości w ZUS na raty? Układ ratalny krok po kroku

Kadry
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów
24 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo
24 sty 2025

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?
24 sty 2025

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]
24 sty 2025

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.
24 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]
24 sty 2025

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?
24 sty 2025

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]
24 sty 2025

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)
23 sty 2025

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]
23 sty 2025

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...