Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.
- Dlaczego warto szybko zgłosić się do ZUS?
- Raty ZUS
- Wniosek o rozłożenie na raty w ZUS
- Dokumenty do wniosku o raty w ZUS
Dlaczego warto szybko zgłosić się do ZUS?
Każdy płatnik powinien wiedzieć, że z wciąż rosnącym długiem rosną również odsetki za zwłokę. Warto więc wcześniej zawnioskować o odroczenie terminu płatności albo zawarcie układy ratalnego. Z chwilą podpisania umowy z ZUS odsetki przestają być naliczane. Zamiast tego płatnik zostanie obciążony opłatą prolongacyjną, która stanowi 50% stawki odsetek za zwłokę obowiązującej w dniu podpisania umowy. Co więcej, po podpisaniu umowy ZUS zawiesza postępowanie egzekucyjne.
Raty ZUS
W celu rozłożenia zadłużenia w ZUS na raty zawiera się układ ratalny. Wysokość rat i ich liczba ustalana jest indywidualnie. Następnie podpisuje się umowę z ZUS. O rozłożenie długu na raty mogą starać się:
- obecni płatnicy,
- byli płatnicy,
- osoby, na które ZUS przeniósł odpowiedzialność za cudze zobowiązani ( np. spadkobiercy czy członkowie zarządów spółek).
Dzięki rozłożeniu należności z tytułu składek ZUS na raty, płatnik może terminowo opłacać zaległe składki oraz bieżące. Pozwoli to na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, które wymagane jest np. przez banki czy przy różnego rodzaju przetargach.
Należy pamiętać, że w ZUS zawsze można skorzystać z pomocy doradcy do spraw ulg i umorzeń. Pomoże w wybraniu najkorzystniejszej formy spłaty zadłużenia.
Wniosek o rozłożenie na raty w ZUS
Co należy zrobić, aby ZUS rozłożył zadłużenie na raty? W tym celu składa się wniosek wraz z uzasadnieniem. Trzeba również opłacać bieżące składki. Co powinien zawierać wniosek?
- informację o tym, co płatnik chciałby rozłożyć na raty (okres zadłużenia, kwota zadłużenia),
- propozycję spłaty zadłużenia – termin płatności rat, liczbę rat i ich wysokość,
- powody, dla których nie płacił składek lub płacił je w niepełnej wysokości,
- wyczerpującą informację i uzasadnienie, że nie jest w stanie jednorazowo uregulować zadłużenia,
- określenie rodzaju pomocy publicznej, o jaką się ubiega, jeżeli nadal jest przedsiębiorcą.
Dokumenty do wniosku o raty w ZUS
Do wniosku o rozłożenie zaległości w ZUS na raty należy dołączyć następujące dokumenty:
- oświadczenie o stanie rodzinnym i majątkowym oraz sytuacji materialnej,
- dokumenty obrazujące kondycję finansową oraz możliwości płatnicze (np. roczne zeznania PIT za ostatni rok, wyciąg z księgi przychodów i rozchodów lub sprawozdania finansowe – za ostatnie 3 lata),
- dokumenty dotyczące pomocy publicznej – jeżeli nadal jest się przedsiębiorcą.
ZUS podkreśla, że pozostałe dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku, uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania. Ustali to pracownik ZUS, a następnie poinformowany osobę zainteresowaną pisemnie lub za pomocą poczty elektronicznej.
Instrukcja ZUS: Jak rozłożyć zaległości w ZUS na raty? Układ ratalny krok po kroku