Jak długo trzeba czekać na zwrot nienależnie opłaconych składek

Joanna Stolarska
rozwiń więcej
Zatrudniamy pracownika, który we wrześniu br. przekroczył roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. Przez niedopatrzenie kadrowej składki były za niego opłacane aż do tej pory. Kiedy zorientowaliśmy się w sytuacji, od razu wystąpiliśmy do ZUS z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty za tego pracownika. Kiedy możemy spodziewać się zwrotu pieniędzy przez ZUS?

ZUS dokona zwrotu nadpłaty w ciągu 30 dni od złożenia przez Państwa dokumentacji korygującej z wykazanymi prawidłowymi podstawami wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Autopromocja

Kwota podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych jest ograniczona do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Roczne ograniczenie dotyczy wszystkich ubezpieczonych. Płatnik zaprzestaje obliczania i przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (a także na FEP, jeżeli składki są opłacane za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze) po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty ograniczenia (art. 19 ust. 5 ustawy systemowej). W 2011 r. ograniczenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych wynosi 100 770 zł.

Stwierdzenie nadpłaty powstałej wskutek dalszego opłacania składek emerytalno-rentowych po przekroczeniu przez ubezpieczonego progu 30-krotności może nastąpić w wyniku stwierdzenia nadpłaty przez płatnika (który np. otrzymał dodatkowe informacje od ubezpieczonego lub stwierdził błąd na podstawie własnej dokumentacji kadrowo-płacowej). O fakcie opłacenia nienależnych składek płatnika może także poinformować ZUS, który na podstawie danych zaewidencjonowanych w kompleksowym systemie informatycznym (KSI ZUS) ma możliwość stwierdzenia takiego faktu. ZUS powinien zawiadomić płatnika składek o kwocie nienależnie opłaconych składek, które mają być zwrócone, chyba że ich kwota nie przekracza wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (4-krotność opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej, tj. obecnie 4 x 2,20 zł = 8,80 zł).

Nienależnie opłacone składki podlegają zaliczeniu przez ZUS z urzędu na poczet zaległych lub bieżących składek, a w razie ich braku – na poczet przyszłych składek, chyba że płatnik złoży wniosek o ich zwrot (art. 24 ust. 6 a ustawy systemowej). Po otrzymaniu zawiadomienia z ZUS płatnik może wnioskować o zwrot składek w dowolnym terminie – ograniczonym jedynie terminem przedawnienia należności. Ten stan prawny obowiązuje od 20 lipca br. Przed tą datą płatnicy mieli tylko 7 dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconych składek od dnia otrzymania zawiadomienia z ZUS w tej sprawie. Po tym terminie nadpłata mogła być „zwrócona” tylko w formie zaliczenia jej w poczet bieżących lub przyszłych składek.

Po wpłynięciu Państwa wniosku o zwrot nienależnie opłaconych składek ZUS wszczyna postępowanie wyjaśniające. Szczegółowej analizie zostanie poddana dokumentacja rozliczeniowa złożona za ubezpieczonego, który przekroczył roczną podstawę wymiaru składek. Analizowane będą raporty i deklaracje, a także dokonywane na ich podstawie wpłaty i to nie tylko przez Państwa firmę, ale również przez innych płatników – jeżeli ubezpieczony, którego dotyczy przekroczenie, posiada jeszcze inne tytuły do ubezpieczeń. W wyniku tej analizy zostanie ustalona kwota składek, które zostały opłacone nienależnie. Nienależnie opłacone składki powinny zostać zwrócone w terminie 30 dni od dnia wpływu wniosku płatnika o zwrot nadpłaty (art. 24 ust. 6d ustawy systemowej). ZUS jednak stoi na stanowisku, że w przypadku przekroczenia górnego pułapu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe 30-dniowy termin na zwrot nadpłaty należy liczyć dopiero od dnia otrzymania przez ZUS korekty dokumentacji rozliczeniowej – imiennego raportu korygującego za ubezpieczonego oraz deklaracji rozliczeniowej korygującej (taka wykładnia przepisów została opublikowana na oficjalnej stronie organu www.zus.pl). ZUS powołuje się tu na przepis art. 41 ust. 6 i 7a oraz art. 47 ust. 3 ustawy systemowej. Zgodnie z nim, płatnik składek, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w imiennym raporcie miesięcznym, jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni imienny raport miesięczny korygujący, a wraz z nim deklarację rozliczeniową korygującą, w formie nowych dokumentów zawierających wszystkie prawidłowe informacje. Zatem najpierw otrzymają Państwo wezwanie do złożenia korekt. Dopiero po ich przesłaniu do ZUS na koncie płatnika zostanie uwidoczniona nadpłata składek (kwoty wpłat będą wyższe niż kwoty należnych składek, zadeklarowane w dokumentacji po korekcie). W Państwa interesie leży zatem zastosowanie się do wykładni prezentowanej przez ZUS i jak najszybsze złożenie prawidłowych dokumentów rozliczeniowych, uwzględniających przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek. W ciągu 30 dni od ich złożenia zwrot nadpłaty powinien pojawić się na koncie Państwa firmy.

WAŻNE!

Jeżeli płatnik nie złoży dokumentacji korygującej, ZUS odmówi zwrotu nadpłaty aż do momentu, kiedy korekty wpłyną do ZUS.

Granicą czasową roszczeń o zwrot nienależnie opłaconych składek jest ich przedawnienie. Bieg terminu przedawnienia liczy się od dnia:

  • otrzymania zawiadomienia o nadpłacie z ZUS lub
  • opłacenia składek – w przypadku braku takiego zawiadomienia.

Termin przedawnienia wynosi obecnie 10 lat. Od 1 stycznia 2012 r., na mocy tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, został on skrócony do 5 lat.

Podstawa prawna:

  • art. 19, art. 24, art. 41 ust. 6 i ust. 7a, art. 47 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 11 i art. 27 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 232, poz. 1378).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...