Czy trzeba opłacać składki od przychodów z umowy licencyjnej zawartej między pracownikiem a pracodawcą

Małgorzata Kozłowska
rozwiń więcej
W lipcu 2010 r. zawarliśmy z osobą niezatrudnioną w firmie umowę licencyjną. Przedmiotem umowy jest korzystanie z oprogramowania stworzonego przez tę osobę. Za korzystanie z programu płacimy co miesiąc opłatę licencyjną w wysokości 800 zł. Od grudnia br. chcemy zatrudnić twórcę oprogramowania na stanowisku programisty. Czy z tytułu umowy licencyjnej, która została zawarta na czas nieokreślony, należy odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Obowiązek odprowadzania składek od przychodu z umowy licencyjnej zależy od tego, co jest przedmiotem tej umowy. Jeżeli umowa została zawarta w celu stworzenia konkretnego dzieła (programu komputerowego), wówczas od grudnia br. od miesięcznego wynagrodzenia z tego tytułu należy opłacać składki. Natomiast jeśli umowa została zawarta jedynie na udostępnianie za opłatą programu stworzonego przez programistę bez zamówienia, od osiąganych z niej przychodów nie należy opłacać składek.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zasadniczo umowa licencyjna jest uregulowana w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ale w kwestiach nieuregulowanych należy do niej stosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego. Umowa licencyjna polega na tym, że twórca utworu może udzielić upoważnienia do korzystania z tego utworu na wymienionych w umowie polach eksploatacji. Umowa powinna określać zakres, miejsca i czas tego korzystania oraz przysługujące w zamian wynagrodzenie.

Obowiązek ubezpieczeń osoby, która za udzieloną licencję otrzymuje wynagrodzenie, zależy od tego, co jest przedmiotem tej umowy. Przedmiotem umowy licencyjnej, podobnie jak umowy o dzieło, jest konkretny utwór (dzieło). Z tym że na podstawie umowy o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania dzieła i udzielenia licencji (lub przeniesienia praw autorskich). Natomiast w przypadku umowy licencyjnej licencjodawca zezwala na korzystanie z utworu już istniejącego.

Umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło, nie stanowi tytułu do ubezpieczeń. Zatem osoba, która udzieliła Państwu licencji na korzystanie z programu, z tytułu tej umowy nie podlegała żadnym ubezpieczeniom. Dlatego w okresie, kiedy programista otrzymuje jedynie wynagrodzenie z umowy licencyjnej (do końca listopada 2010 r.), od należnego mu wynagrodzenia z tego tytułu nie należy opłacać składek.

WAŻNE!

Umowa licencyjna nie jest tytułem ani do ubezpieczeń społecznych, ani do ubezpieczenia zdrowotnego.


Sytuacja ta może się jednak zmienić od dnia zatrudnienia programisty na podstawie umowy o pracę. Gdy pracownik podpisze ze swoim pracodawcą umowę o dzieło, w ramach której zobowiązuje się do wykonania na jego rzecz oznaczonego dzieła oraz udzielenia licencji (lub przeniesienia autorskich praw majątkowych), z tytułu tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom na takich samych zasadach jak pracownicy, tj. obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 8 ust. 2a ustawy systemowej oraz art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy zdrowotnej).

Jednak w przypadku, gdy pracownik jest jednocześnie związany ze swoim pracodawcą umową licencyjną, obowiązek ubezpieczeń zależy jeszcze od przedmiotu umowy licencyjnej.

Jeżeli w umowie licencyjnej zawartej z pracownikiem postanowiono, że licencjodawca tylko udziela licencji na korzystanie z programu, do którego przysługują mu prawa autorskie, to od należnego mu z tego tytułu wynagrodzenia nie ma obowiązku odprowadzania składek. Wynika to z faktu, że przedmiot umowy nie został wykonany na zamówienie pracodawcy. Na podstawie zawartej umowy pracodawca nie nabywa autorskich praw majątkowych, a jedynie uzyskuje prawo do korzystania z utworu.

Inaczej jest, gdy z umowy wynika, że pracownik ma obowiązek stworzyć program na zlecenie pracodawcy i udziela mu licencji na korzystanie z tego programu komputerowego. W tym przypadku mamy do czynienia z wykonaniem konkretnego zamówionego utworu. W związku z tym powstaje konieczność uwzględnienia wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umowy licencyjnej w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika.

WAŻNE!

W przypadku umowy licencyjnej zawartej z własnym pracodawcą o obowiązku ubezpieczeń decyduje przedmiot tej umowy.

Oznacza to, że:

  • jeśli przedmiotem umowy zawartej z przyszłym pracownikiem było również stworzenie programu, to począwszy od 1 grudnia 2010 r. (od dnia zawarcia umowy o pracę) przychód otrzymany z umowy licencyjnej należy uwzględnić w raportach ZUS RCA w podstawie wymiaru składek opłacanych za pracownika; przychód ten należy traktować jak część wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę; w takiej sytuacji nie należy zgłaszać tej osoby dodatkowo do ubezpieczeń z tytułu łączącej ją z Państwa firmą umowy licencyjnej,
  • jeśli przedmiotem umowy licencyjnej zawartej z przyszłym pracownikiem było tylko i wyłącznie udzielenie prawa do korzystania z programu, który nie został stworzony na zamówienie pracodawcy i prawa autorskie nadal należą do programisty, od przychodów z tej umowy nie należy opłacać żadnych składek.

Podstawa prawna

  • art. 67 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.),
  • art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 4b, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1a, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Kadry
Rząd: 4-dniowy tydzień pracy obowiązującym prawem. Kiedy nowelizacja kodeksu pracy?
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...