Jak rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłacanego z tytułu dwóch umów

Joanna Kalinowska
rozwiń więcej
Nasza pracownica od grudnia 2008 r. przebywa na urlopie wychowawczym udzielonym na 3 lata. Od lutego 2010 r. pracuje u nas na podstawie umowy na zastępstwo na 1/2 etatu za pracownicę zatrudnioną na innym stanowisku, która przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z zagrożoną ciążą. Ze względu na pracę w czasie urlopu wychowawczego nie rozliczaliśmy za tę pracownicę składek z tytułu przebywania na tym urlopie. Jednak 19 października br. pracownica ta urodziła dziecko. Czy powinniśmy wypłacać jej zasiłek macierzyński i z jakiego tytułu? Jak należy rozliczyć za nią składki za październik? Termin wypłaty wynagrodzeń i zasiłków za dany miesiąc przypada u nas na ostatni dzień tego miesiąca.

Pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu podstawowego zatrudnienia, jak i z tytułu pracy na zastępstwo. Za październik br. powinni Państwo złożyć za nią raport ZUS RCA, w którym należy rozliczyć składki od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego z obydwu tytułów. Dodatkowo należy za nią złożyć za październik br. raporty ubezpieczeniowe (ZUS RCA i ZUS RSA) z pracowniczym kodem tytułu ubezpieczeń 01 10 xx – wykazując w nich okres przebywania na urlopie wychowawczym, wypłacony zasiłek macierzyński, a także składki od wynagrodzenia wypłaconego z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownica, która w czasie zatrudnienia urodzi dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę. Zatem pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, która w czasie trwania tej umowy urodzi dziecko, nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego na ogólnych zasadach.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje również pracownicy, która urodzi dziecko w czasie urlopu wychowawczego, mimo że nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Ponieważ Państwa pracownica w dniu urodzenia dziecka pozostawała w dwóch stosunkach pracy, to ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno z tytułu zatrudnienia na pełny etat, jak i z tytułu zatrudnienia na zastępstwo na 1/2 etatu.

Do dnia urodzenia dziecka pracownica miała dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego – przebywanie na urlopie wychowawczym oraz pracę na zastępstwo. Jakakolwiek praca zarobkowa, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, wyklucza opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. W związku z tym pracownica podlegała tym ubezpieczeniom jedynie z tytułu zatrudnienia na zastępstwo.

WAŻNE!

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i zdrowotnemu, jeśli ma inny tytuł do tych ubezpieczeń bądź posiada uprawnienia do emerytury lub renty.


Sytuacja zmieniła się od dnia urodzenia dziecka. Od tego dnia pracownica podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego. Osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nawet jeśli ma inne tytuły do ubezpieczeń albo prawo do emerytury lub renty.

Mimo że pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu dwóch odrębnych stosunków pracy, to składki od tego zasiłku powinni Państwo rozliczać w jednym raporcie ZUS RCA. Wynika to z tego, że za jedną osobę nie można złożyć za ten sam miesiąc więcej niż jednego raportu tego samego typu z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Za ten sam miesiąc nie można wysłać za tę samą osobę dwóch raportów ZUS RCA z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

Nie należy zgłaszać pracownicy do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego na ZUS ZUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń nastąpi na podstawie raportu ZUS RCA, w którym zostaną rozliczone składki od zasiłku macierzyńskiego.


Za październik br. należy za pracownicę złożyć w ZUS następujące dokumenty:

1) z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego:

● raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w październiku br. (z obydwu umów),

2) z tytułu pracy na pełny etat:

● raport ZUS RSA za okres od 1 do 18 października br. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, wykazując w nim okres przebywania na urlopie wychowawczym i kod przerwy w ubezpieczeniach „121”,

3) z tytułu pracy na pełny etat i na zastępstwo:

● raport ZUS RSA za okres od 19 do 31 października br. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, wykazując w nim okres pobierania zasiłku macierzyńskiego i kod świadczenia „311”,

4) z tytułu pracy na zastępstwo:

● raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia za pracę wypłaconego w październiku br.

Za listopad br. będą Państwo musieli złożyć za pracownicę:

1) z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego:

● raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 12 40 xx, rozliczając w nim składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w listopadzie br. (z obydwu umów),

2) z tytułu pracy na pełny etat i na zastępstwo:

● raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, wykazując w nim okres przerwy w zatrudnieniu przypadający od 1 do 30 listopada br. oraz kwotę wypłaconego zasiłku macierzyńskiego (z obydwu tytułów).


Podobnie należy sporządzać dokumenty ubezpieczeniowe za kolejne miesiące, w których pracownica będzie pobierać zasiłek macierzyński.

Należy pamiętać, że wymiar zasiłku macierzyńskiego, do którego pracownica uzyskała prawo w okresie przebywania na urlopie wychowawczym, jest krótszy o 2 tygodnie. Wymiar zasiłku macierzyńskiego jest skracany, gdy pełny okres zasiłku macierzyńskiego nie wykracza poza okres, na jaki został udzielony urlop wychowawczy (tak jak w tym przypadku, gdy pełny okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego 140 dni skończy się przed datą końcową urlopu wychowawczego, tj. przed 30 listopada 2011 r.).

Natomiast zasiłek macierzyński, do którego pracownica uzyskała prawo z tytułu zatrudnienia na zastępstwo, przysługuje jej w pełnym wymiarze. Będzie zatem dłuższy o 2 tygodnie w porównaniu z okresem, przez jaki będzie jej wypłacany zasiłek macierzyński z tytułu „podstawowego” zatrudnienia. Zasiłek ten powinni Państwo wypłacać tylko do czasu rozwiązania umowy na zastępstwo, tj. do czasu powrotu do pracy zastępowanej pracownicy. Część zasiłku macierzyńskiego od dnia następnego po rozwiązaniu umowy o pracę wypłaci jej ZUS (który będzie również musiał rozliczyć od tego zasiłku składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Podstawa prawna

  • art. 180 § 1 i § 3, art. 184 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 3 i ust. 5, art. 61 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512),
  • art. 4 pkt 2 lit. a, art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 19, art. 9 ust. 1d i ust. 6, art. 13 pkt 1 i pkt 13, art. 16 ust. 8, art. 17 ust. 1 i ust. 2a, art. 18 ust. 6, art. 36 ust. 9a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...