Czy trzeba opłacić składki od świadczeń niepieniężnych przyznanych pracownikom

Beata Wróblewska
rozwiń więcej
DGP
Zmieniliśmy regulamin wynagradzania. Pracownicy zatrudnieni przez naszą spółkę w fabryce artykułów chemicznych będą otrzymywać raz na kwartał, oprócz wynagrodzenia za pracę, środki czystości o wartości do 200 zł. Czy od tego rodzaju świadczeń trzeba opłacać składki?

Tak, w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne należy uwzględnić, obok wypłat pieniężnych, także wartość pieniężną świadczeń w naturze. Nie ma znaczenia źródło finansowania tych świadczeń.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Podstawą wymiaru do naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne pracownika jest osiągnięty przez niego przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zatem składki należy opłacać od wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych oraz wartości pieniężnej świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów – bez względu na źródło ich finansowania (art. 12 ust. 1 updof).

Aby opłacić składki od przyznanego pracownikowi świadczenia rzeczowego, należy ustalić jego wartość.

U pracodawcy, u którego przepisy o wynagradzaniu określają wysokość ekwiwalentu pieniężnego za takie świadczenie, wysokość tego ekwiwalentu jest jednocześnie wartością świadczenia w naturze, od której trzeba opłacić składki (§ 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek...). Jeśli pracodawca nie uregulował tej kwestii w przepisach o wynagradzaniu, sposób określania wartości pieniężnej świadczenia w naturze zależy od rodzaju świadczenia (zob. tabela).


Sposób wyceny wartości świadczeń do celów wliczania do podstawy wymiaru składek

Pracownicy Państwa firmy będą otrzymywać środki chemiczne, tj. świadczenia rzeczowe wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy. Do podstawy wymiaru składek należy więc wliczyć wartość tych świadczeń w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu (gdy określono w nich, że jest to 200 zł). Jeśli przepisy nie regulują tej kwestii, do podstawy wymiaru składek należy wliczyć wartość tych świadczeń ustaloną według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy.

Warto nadmienić, że wartość przekazanych produktów mogłaby być zwolniona ze składek na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, gdyby łącznie zostały spełnione następujące warunki:

  • korzyść materialna wynikałaby z przepisów o wynagradzaniu (układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub innych przepisów o wynagradzaniu),
  • pracownik mógłby kupić te produkty po cenach niższych niż detaliczne.

Zatem zwolnione ze składek mogą być świadczenia rzeczowe przysługujące na podstawie przepisów płacowych, jeżeli pracownik dokonałby ich zakupu za symboliczną kwotę (np. 1 zł).

Podstawa prawna

  • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
  • § 2 ust. 1 pkt 26, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...