Czy wpłaty do PPK uczestnika programu mają wpływ na limity z ustawy kominowej?

Małgorzata Jankowska
Ekspert PFR Portal PPK
rozwiń więcej
Czy wpłaty do PPK uczestnika programu mają wpływ na limity z ustawy kominowej? / shutterstock

Pracownik – uczestnik PPK – objęty ustawą o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. ustawa kominowa) chciałby finansować także wpłaty dodatkowe do PPK. Czy limity dotyczące wpłat do PPK, o których mowa w ustawie kominowej, dotyczą także wpłat finansowanych przez uczestnika programu?

Nie. Ograniczenia wynikające z tzw. ustawy kominowej dotyczą wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający, wpłaty powitalnej i dopłat rocznych. Nie dotyczą natomiast wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika PPK z jego wynagrodzenia

Autopromocja

Zgodnie z art. 118 ustawy o PPK w ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi po 15a został dodany art. 15aa, zgodnie z którym ograniczenia wynikające z tej ustawy stosuje się do wpłat podstawowych i wpłat dodatkowych oraz wpłaty powitalnej i dopłat rocznych dokonywanych do PPK, w zakresie wynagrodzenia i świadczeń dodatkowych. Regulacja ta miała na celu spowodowanie, aby wpłaty dokonywane w ramach PPK nie skutkowały przekroczeniem limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych określonych przepisami ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. 

Niektóre wpłaty do PPK trzeba uwzględniać 

Oznacza to, że wysokość wpłat do PPK należy uwzględniać przy ustalaniu wysokości wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych osób, do których stosuje się ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Wpłaty do PPK nie powinny być dokonywane, jeśli ich dokonanie skutkowałoby przekroczeniem limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych określonych tą ustawą. 

Jeżeli tylko część wpłaty do PPK, w razie jej dokonania do PPK, będzie stanowić przekroczenie limitów wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych, o których mowa w ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, nie dokonuje się wpłaty do PPK wyłącznie w tej części. 

Ważne

Analogiczne ograniczenie jak w ustawie kominowej zawarto w art. 12b ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (art. 131 ustawy o PPK).   

Inny charakter wpłat pracownika 

Omawiane ograniczenia w sposób oczywisty dotyczą wyłącznie wpłat do PPK finansowanych przez podmiot zatrudniający oraz wpłaty powitalnej i dopłat rocznych pochodzących ze środków Skarbu Państwa. Nie dotyczą natomiast wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika PPK. W przeciwieństwie do wpłat/dopłat do PPK finansowanych odpowiednio przez podmiot zatrudniający lub Skarb Państwa, wpłaty do PPK finansowane przez uczestnika nie stanowią dla niego przychodu – pochodzą ze środków uczestnika PPK. Wpłaty te obliczane są od wynagrodzenia uczestnika PPK – w rozumieniu ustawy o PPK – i potrącane są z jego wynagrodzenia już po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przekazanie wpłat, sfinansowanych przez uczestnika PPK, do instytucji finansowej nie może zatem powodować przekroczenia limitów określonych we wskazanych wyżej ustawach. 

Nawet w sytuacji przekroczenia ww. limitów, podmiot zatrudniający nie może zatem zaprzestać naliczania, pobierania i dokonywania wpłat do PPK, finansowanych przez uczestnika PPK. Jest to zgodne z celem ustawy kominowej, która ma na celu ustanowienie maksymalnego wynagrodzenia oraz wysokości innych świadczeń pochodzących pośrednio lub bezpośrednio ze środków Skarbu Państwa.

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Kadry
W jakim terminie należy wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy w 2024 r.
10 maja 2024

Zaległym urlopem wypoczynkowym jest urlop udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo. Czy możliwe jest udzielenie zaległego urlopu bez zgody pracownika?

Pracownicy samorządowi: Będą obowiązkowe konkursy na wolne stanowiska kierownicze?
10 maja 2024

Do Senatu wpłynęła petycja, w której zaproponowano obowiązek przeprowadzania konkursów na wolne stanowiska kierownicze. Zdaniem Związku Powiatów Polskich taka zmiana przepisów może doprowadzić do zablokowania możliwości obsadzenia stanowiska, jeśli konkursy pozostaną nierozstrzygnięte.

Podwyżka składki na ZUS w 2025 r. O ile [Obliczenia]. Warianty. Co z ulgami?
09 maja 2024

Składki osób prowadzących działalność gospodarczą wzrosną w 2025 r. o 154,42 zł do poziomu 1754,74 zł miesięcznie (bez ulg i składki zdrowotnej).

Rozwiązanie stosunku pracy. Jak prawidłowo wypowiedzieć umowę o pracę?
09 maja 2024

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Jaka powinna być treść prawidłowo sporządzonego wypowiedzenia umowy o pracę? Kiedy stosunek pracy zostanie rozwiązany?

Rekompensata za pracę w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Wynagrodzenie czy czas wolny? Kto o tym decyduje?
09 maja 2024

Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych. Jak należy rekompensować pracę w nadgodzinach pracownikom, urzędnikom i osobom zatrudnionym na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej?

Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli. Wypłata do końca sierpnia 2024 r.
09 maja 2024

Znana jest już kwota świadczenia urlopowego w 2024 r. dla nauczycieli - nie jest niska. Do kiedy powinno być wypłacone świadczenie i jakie są zasady jego przyznania? Szczegóły niżej.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

pokaż więcej
Proszę czekać...