Odprawa emerytalna od dwóch pracodawców

Beata Skrobisz-Kaczmarek
rozwiń więcej
Nasz pracownik jest zatrudniony równocześnie w dwóch zakładach pracy, w naszej gminnej bibliotece na 1/2 etatu i w gimnazjum jako nauczyciel w pełnym wymiarze. Od 1 września pracownik przechodzi na emeryturę nauczycielską - bez względu na wiek. Równocześnie poinformował nas, że chce rozwiązać umowę o pracę z biblioteką. W związku z rozwiązaniem umowy z gimnazjum pracownik otrzyma odprawę emerytalną z Karty Nauczyciela. Spełnia tam wymagane kryteria. Czy drugi zakład pracy - biblioteka może wypłacić pracownikowi odprawę emerytalną? Moim zdaniem pracownik nie nabył u nas prawa do odprawy emerytalnej. Pracownik nie ma prawa do emerytury w związku z zatrudnieniem w naszym zakładzie, bo ma dopiero 58 lat.

 RADA

Autopromocja

Pracownik ma prawo do odprawy emerytalnej, ale tylko wypłaconej na podstawie Karty Nauczyciela. Nie można łączyć uprawnień emerytalnych z Karty Nauczyciela i przepisów o pracownikach samorządowych dotyczących odpraw emerytalnych.

UZASADNIENIE

Pracownikom, którzy chcą przejść na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub na emeryturę, przysługuje odprawa rentowa lub emerytalna. Zasady przyznawania i wypłacania odpraw określa Kodeks pracy, chyba że zasady przyznawania odpraw zostały uregulowane w przepisach branżowych lub wewnątrzzakładowych.

Nauczyciel zamierza przejść od 1 września 2008 r. na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek. ZUS przyzna nauczycielowi prawo do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek, jeżeli nauczyciel rozwiąże umowę o pracę ze szkołą, w której jest zatrudniony jako nauczyciel. Z biblioteką nauczyciel nie musi rozwiązywać umowy o pracę, by nabyć prawo do emerytury, ale ZUS będzie wypłacał emeryturę dopiero od miesiąca, w którym nauczyciel rozwiąże umowę o pracę również z Państwem.

Szkoła w dniu rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem wypłaci mu odprawę emerytalną w wysokości uzależnionej od lat pracy nauczycielskiej. Wysokość emerytalnej odprawy nauczycielskiej przedstawia się następująco:

Państwo jako pracodawca mieliby obowiązek wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi, który odchodzi z pracy w związku przejściem na emeryturę pod warunkiem, że:

• ukończył co najmniej 60 lat i ma 35-letni staż emerytalny oraz

• równocześnie z rozwiązaniem umowy o pracę ze szkołą rozwiązał umowę o pracę z Państwa zakładem.

Nauczyciel, który pracuje w Państwa bibliotece, do 31 sierpnia 2008 r. nie ukończy 60 lat, dlatego nie ma prawa do dwóch odpraw emerytalnych. Nie uzyska również prawa do odprawy emerytalnej, jeżeli rozwiąże z Państwem umowę o pracę dopiero po ukończeniu 60 lat, ponieważ pracownikowi przysługuje jedna odprawa emerytalna lub rentowa. Państwa pracownik nabędzie natomiast do niej prawo już po rozwiązaniu umowy ze szkołą.

Nauczyciel spełnia warunki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury nauczycielskiej. Dlatego może starać się o emeryturę według zasad obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. Natomiast sam wniosek o emeryturę nauczyciel może złożyć nawet w 2010 r. po ukończeniu 60 lat. Gdyby równocześnie pracownik rozwiązał umowy o pracę ze szkołą i z Państwem, to przysługiwałaby pracownikowi odprawa emerytalna ze szkoły i z biblioteki.

Podstawa prawna:

• art. 87 Karty Nauczyciela,

• art. 921 Kodeksu pracy,

• art. 21 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (DzU z 2001 r. nr 142, poz. 1593 ze zm.).

Beata Skrobisz-Kaczmarek

radca prawny

Orzecznictwo uzupełniające:

• Kontynuowanie nauczycielskiego zatrudnienia połączone z pobieraniem emerytury nauczycielskiej nie pozbawia prawa do odprawy pieniężnej, przewidzianej w art. 87 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: DzU z 1997 r. nr 56, poz. 357 ze zm.), nauczyciela, którego stosunek pracy wygasł z upływem okresu pozostawania w stanie nieczynnym i przejścia na emeryturę, jeżeli wcześniej nie skorzystał on z uprawnienia do tej odprawy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2002 r., III ZP 24/01, OSNP 2002/9/202)

Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...