Progi zarobkowe obowiązujące emerytów i rencistów w 2017 roku

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Progi zarobkowe obowiązujące emerytów i rencistów w 2017 roku/Fot. Fotolia / Fotolia
Emeryci i renciści, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń. W przypadku pozostałych emerytów lub rencistów, świadczenia mogą zostać zmniejszone bądź zawieszone. Ile może dorobić emeryt w 2017 roku?

Limity dorabiania

Osobom, które nie ukończyły powszechnego wieku emerytalnego (od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), ZUS może zmniejszyć albo zawiesić emeryturę. Oznacza to, że osoby te nie mogą dorabiać do swoich świadczeń bez ograniczeń, jeżeli chcą pobierać emeryturę lub rentę w pełnej wysokości.

Autopromocja

Poniżej aktualne limity dorabiania.

Nie jest jeszcze znana wysokość limitów dorabiania od grudnia 2017 r. 

Poza emeryturą, ZUS może zawiesić:

  • rentę z tytułu niezdolności do pracy,
  • rentę rodzinną,
  • rentę inwalidy wojskowego, jeżeli twoja niezdolność do pracy nie ma związku ze służbą wojskową, oraz rentę rodzinną po tym inwalidzie wojskowym,
  • rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z: wypadkiem przy pracy, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy sprzed 1 stycznia 2003 r., chorobą zawodową.

Kogo nie dotyczy zmniejszenie i zawieszenie?

Zmniejszenie i zawieszenie świadczeń nie dotyczy:

- kobiet, które osiągnęły wiek 60 lat;

- mężczyzn, którzy osiągnęli wiek 65 lat;

- osób pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po tym inwalidzie;

- rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie,

- osób, które powszechny wiek emerytalny ukończyli przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed przejściem na emeryturę i to niezależnie od wysokości osiąganego przychodu. Oznacza to, że jeśli osoba odeszła na emeryturę po ukończeniu ustawowego wieku, może dorabiać ile chce, bowiem nie ma podlega żadnym ograniczeniom,

- osób, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeń społecznych, np. honoraria z tytułu działalności artystycznej, umowa o dzieło nie wykonywana na rzecz pracodawcy.

- osób, które zgłosiły wniosek o zawieszenie świadczenia i przez cały rok kalendarzowy emerytura lub renta nie była im wypłacana.

-emerytów, którzy mają ustalone prawo do emerytury i przez cały rok kalendarzowy kontynuowali zatrudnienie w ramach tego samego stosunku pracy i na rzecz tego samego pracodawcy, u którego pracowali przed przejściem na emeryturę.

- osób, które uprawnione są do renty: inwalida wojskowy, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową, renta rodzinna po żołnierzu, którego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową - mogą dorabiać bez zważania na progi graniczne.

Wyżej wymienione osoby mogą dorabiać do swych świadczeń emerytalno-rentowych bez ograniczeń.

Dodatkowe zarobki, które zmniejszą lub zawieszą emeryturę

Świadczenie emerytalne lub rentowe może zostać zmniejszone lub zawieszone, jeżeli osoba dorabiająca otrzymuje przychody z:

  • pracy na podstawie stosunku pracy,
  • pracy nakładczej,
  • umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
  • umowy oświadczenie usługi (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
  • pracy na postawie: umowy zlecenia, umowy agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umowy o dzieło, jeżeli zawarto taką umowę z pracodawcą, z którym emeryt lub rencista pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy,
  • pozarolniczej działalności gospodarczej, której wykonywanie podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
  • tytułu wykonywania zawodu adwokata,
  • pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatnego świadczenia pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • pobierania stypendium sportowego,
  • sprawowania mandatu posła i posła do Parlamentu Europejskiego oraz senatora,
  • wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej,
  • pełnienia służby w służbach mundurowych (policja, straż pożarna, itp.).

W przypadku otrzymywania dochodu z kilku źródeł – dwóch lub więcej – dochody sumuje się.

Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury lub renty, przy ustalaniu kwoty osiąganego dochodu dolicza się kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Obowiązki emeryta lub rencisty

Na emerycie i renciście spoczywa obowiązek zawiadomienia ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu.

Podstawa prawna:

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...