Wniosek o przekazanie składki do OFE

Joanna Biernacka
rozwiń więcej
Wniosek o przekazanie składki do OFE. /Fot. Fotolia / ShutterStock
Do 31 lipca bieżącego roku przyszli emeryci muszą podjąć decyzję o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS. Co należy zrobić, aby pozostać w OFE? Poniższy artykuł wyjaśnia jak prawidłowo złożyć wniosek o przekazanie swojej składki do OFE.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, osoby, które chcą pozostać w OFE zobowiązane są do złożenia stosownego oświadczenia w terminie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. do ZUS. Wybór dotyczy składki w wysokości 2,92% naszych zarobków. Pozostała część tzn. 16,6% nadal będzie przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z czego 12,22% trafiać będzie do I filaru, a 4,38% na nasze subkonto w ZUS.

Autopromocja

Jak należy złożyć oświadczenie

Aby prawidłowo złożyć oświadczenie trzeba pamiętać, że musi ono był zgodne ze wzorem określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2014 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Formularze oświadczeń są dostępne zarówno w:

  • w formie papierowej w placówkach ZUS,
  • w formie elektronicznej na stronach internetowych ZUS

Zatem, aby prawidłowo wypełnić oświadczenie należy udać się po formularz do placówek ZUS, albo pobrać go ze strony internetowej. Do prawidłowego złożenia oświadczenia o przekazaniu składek do OFE należy również złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z informacja dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych, które również dostępne są w placówkach ZUS oraz na stronach internetowych ZUS. 

Gdzie można złożyć oświadczenie

Istnieje wiele sposobów złożenia oświadczenia o przekazaniu składki do OFE oraz o zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego przygotowana przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej w porozumieniu z Ministrem finansów i informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych.

ZUS czy OFE - do kiedy wybór?

Poniżej zostały przedstawione kanały za pośrednictwem, których można złożyć wniosek.

Złożenie wniosku osobiście

Oświadczenie można złożyć osobiście w każdej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. Oznacza to, że oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE można skierować do dowolnej placówki zarówno tej właściwej ze względu na nasze miejsce zamieszkania, jaki i  innej. Ponadto wniosek można złożyć w urzędomacie dostępnym w określonych placówkach ZUS.

Złożenie wniosku na poczcie

Wniosek można również wysłać na poczcie nadając podpisane oświadczenie listem poleconym. Oświadczenie można przesłać do każdej jednostki terenowej
ZUS. Datą złożenia wniosku będzie data nadania oświadczenia na poczcie.

Forum Kadry

Złożenie wniosku w formie elektronicznej

Kolejnym sposobem złożenia oświadczenia o przekazaniu składki do OFE jest złożenie wniosku drogą elektroniczną na Platformie Usług Elektronicznych. Istnieją  dwie możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej. Pierwszą  z nich jest wypełnienie i wysłanie podpisanego bezpiecznym podpisem elektronicznym wniosku  przez Internet. Takie rozwiązanie jest możliwe jeżeli posiadamy zaufany profil na tym portalu i jeżeli posiadamy zaufany profil na tym portalu to możemy wypełnić oświadczenie i wysłać je elektronicznie do ZUS.  Drugą możliwością jest jedynie wypełnienie formularza przez Internet (bez konieczności logowania się) i złożenie go osobiście w wersji papierowej w jednej z placówek ZUS.

Ponadto osoby, które posiadają zautoryzowane konto w Platformie Usług Elektronicznych lub w Centrum Obsługi Telefonicznej mają możliwość złożenia oświadczenia w trybie roboczym za pośrednictwem konsultanta Centrum Obsługi Telefonicznej.

ZUS czy OFE? Jak wybrać system emerytalny?

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...