Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE – wskazanie osób przez zmarłego

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Dziedziczenie środków z OFE. /Fot. Fotolia / Fotolia
Środki zgromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych zmarłego ubezpieczonego bądź przez osoby wskazane w dyspozycji. Na jakich zasadach dochodzi do dziedziczenia przez wskazane uprawnione osoby?

Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE

Środki zgromadzone w OFE mogą być dziedziczone przez spadkobierców prawnych oraz osoby wskazane przez członka OFE. Członek OFE może dokonać takiego wskazania już przy przystępowaniu do funduszu bądź w trakcie gromadzenia w nim oszczędności (wzór dyspozycji jest częścią umowy z OFE). Co istotne, zawsze może dokonywać zmian wskazanych osób bądź zupełnie zrezygnować z ich wskazywania.

Autopromocja

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Spadkobiercy prawni to:

  • mąż lub żona bądź były mąż lub była żona
  • osoby wskazane w dyspozycji dla OFE
  • spadkobiercy prawni (brak wskazania innych osób)
  • najbliższa rodzina (małżonek i dziecko – w przypadku braku – rodzice i wnuki – gdy członek OFE zmarł przed dniem 17 lutego 2001 r. i nie ma osób uprawnionych).

Sprawdź, co Ci się bardziej opłaca ZUS czy OFE? Kup poradnik z opiniami ekspertów

Warto zaznaczyć, że zarówno spadkobiercy prawni jak i wskazane przez członka OFE inne osoby będą dziedziczyły środki zgromadzone w funduszu jedynie wówczas, gdy członek OFE umrze jeszcze przed przyznaniem mu świadczenia emerytalnego. Oznacza to, że w przypadku przejścia osoby uprawnionej na emeryturę jej śmierć nie uprawnia wskazanych osób do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE.

OFE czy ZUS - masz wybór do 31 lipca 2014 r.

Powiadomienie o śmierci ubezpieczonego

Aby doszło do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE przez wskazane w specjalnym oświadczeniu osoby, należy powiadomić o śmierci osoby ubezpieczonej Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające funduszem emerytalnym zmarłego. Dostarcza się również w tym celu skrócony akt zgonu bądź jego poświadczoną kopię.

Przypadek dziedziczenia przez małżonka i byłego małżonka zmarłego członka funduszu emerytalnego został opisany w odrębnym artykule (Czytaj: Dziedziczenie środków zgromadzonych w OFE przez małżonka i byłego małżonka). Istnieje jeszcze inna grupa podmiotów, które dziedziczą na innych zasadach. Jak do dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE dochodzi w przypadku wskazania przez zmarłego członka funduszu uprawnionych osób?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Dziedziczenie środków przez osoby wskazane przez zmarłego

Zmarły wskazując osoby uprawnione do dziedziczenia, zaznacza udziały procentowe każdej z wymienionych osób. Po jego śmierci uprawnieni otrzymają środki pieniężne w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy lub przelew). W odróżnieniu od sytuacji dziedziczenia przez małżonka, inne osoby, które zostały wskazane przez zmarłego członka OFE, mają więcej obowiązków informacyjnych. Oprócz przedstawienia Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego skróconego aktu zgonu w oryginale lub poświadczonej kopii, należy przedłożyć:

  1. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości osoby wskazanej przez zmarłego (dowód osobisty albo paszport)
  2. dyspozycję wypłaty bezpośredniej.

Warto zwrócić uwagę na szczególne przypadki wskazania osób uprawnionych do dziedziczenia. Otóż może zdarzyć się, że osoba zmarła wskazała wcześniej do dziedziczenia swojego małżonka. Wówczas środki z wypłaty bezpośredniej jako wypłata transferowa mogą zostać przekazane na rachunek funduszu emerytalnego małżonka. Kolejna sytuacja dotyczy wskazania osoby małoletniej (osoba, która nie ukończyła 18 lat i nie zawarła sakramentu małżeństwa). Uprawniona osoba otrzyma środki w postaci pieniężnej w określonym przez zmarłego w dyspozycji udziale procentowym w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew). W tym szczególnym przypadku obowiązków informacyjnych za małoletniego dokonuje jego przedstawiciel ustawowy. Musi przedstawić Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu zarządzającemu funduszem emerytalnym zmarłego:

  1. skrócony akt zgonu (oryginał bądź poświadczona kopia
  2. odpis skrócony aktu urodzenia małoletniego (oryginał bądź poświadczona kopia)
  3. potwierdzoną kopię dokumentu tożsamości przedstawiciela ustawowego małoletniego (dowód osobisty bądź paszport)
  4. dyspozycję wypłaty bezpośredniej (podpisana przez przedstawiciela ustawowego bądź inną osobę, która reprezentuje małoletniego)
  5. dokument potwierdzający prawo do reprezentowania (dotyczy sytuacji reprezentowania małoletniego przez opiekuna prawnego, kuratora, rodzica zastępczego).

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Brak wskazania osób przez zmarłego do dziedziczenia

Prawo przewiduje również sytuacje braku wskazania osób przez zmarłego członka OFE, które, dzięki temu wskazaniu, byłyby uprawnione do dziedziczenia środków zgromadzonych w funduszu emerytalnym. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał osób uprawnionych, do dziedziczenia dochodzi na podstawie prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku przez spadkobierców lub zarejestrowanego Aktu Poświadczenia Dziedziczenia. Środki pieniężne wypłacane są wówczas również w formie wypłaty bezpośredniej (przekaz pocztowy bądź przelew).

Polecamy dział: ZUS czy OFE

Kadry
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

pokaż więcej
Proszę czekać...