ZUS płaci odsetki za opóźnienie w wypłacie

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
ZUS zapłaci odsetki za opóźnienie w wypłacie. /Fot. Fotolia
Gdy ubezpieczony spełnił wszystkie przesłanki do przyznania prawa do emerytury, a ZUS wydał decyzję odmowną, będzie musiał wypłacić emerytowi także odsetki ustawowe za opóźnienie w wypłacie. Nie dotyczy to sytuacji opóźnienia w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Autopromocja

Osoba, której zostało przyznane prawo do emerytury, złożyła odwołanie. Żądała wypłaty odsetek za opóźnienie w uzyskaniu świadczenia, które spowodowane było błędną interpretacją przepisów. W wyniku rozpatrzenia apelacji dnia 2 października 2012 r. zapadł wyrok (III AUa 485/12). Sąd Apelacyjny w Krakowie przyznał emerytowi prawo do odsetek ustawowych za okres od 22 kwietnia 2010 r. do momentu wypłacenia świadczenia przez ZUS.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur i rent w marcu

Wypłata odsetek ustawowych

Według art. 85 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jeżeli ZUS (w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych lub świadczeń zleconych do wypłaty na mocy odrębnych przepisów albo umów międzynarodowych) nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, jest obowiązany do wypłaty odsetek od tego świadczenia w wysokości odsetek ustawowych określonych przepisami prawa cywilnego. Nie dotyczy to przypadku, gdy opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które ZUS nie ponosi odpowiedzialności.

Wyjaśnienie kwestii koniecznych do ustalenia uprawnień

Zgodnie z art. 118 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ZUS wydaje decyzję w sprawie prawa do emerytury lub ustalenia jej wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Taką okolicznością jest rozstrzygnięcie spraw koniecznych do ustalenia uprawnień. Na przykład dzień dostarczenia do ZUS prawomocnego orzeczenia, jeśli ZUS nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie wspomnianych okoliczności.

Zobacz także: Zaświadczenie o zarobkach emerytów i rencistów

Brak ustalenia odpowiedzialności ZUS

Brak orzeczenia organu odwoławczego o odpowiedzialności organu rentowego za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, o którym mowa w art. 118 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie pozbawia ubezpieczonego prawa do odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 2011 r., sygn. akt I UZP 2/11). Obowiązek rozstrzygnięcia kwestii odpowiedzialności ZUS za opóźnienie w przyznaniu lub wypłaceniu świadczenia ciąży na sądzie, który wydaje decyzję w sprawie przyznania emerytury lub renty. Gdy sąd nie postanowi o odpowiedzialności ZUS, należy przeprowadzić postępowanie dowodowe.

Zobacz również: Zasady podlegania

Błędna interpretacja przepisów

W omawianej sprawie zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie na skutek wpływu do ZUS prawomocnego wyroku nie doszło do wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Odmowa wypłaty odsetek przez ZUS była podyktowana niewłaściwą interpretacją art. 32 i 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych. ZUS nie uwzględnił w okresie zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymywał wynagrodzenie i świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

W konsekwencji ZUS ponosi odpowiedzialność za błędną wykładnię przepisów ustawy. Oznacza to, że emeryt ma prawo do odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia. Odsetki należą się od dnia następującego po przewidzianym ustawowo terminie do wydania przez ZUS pierwszej decyzji w sprawie (21 kwietnia 2010 r.), a więc nie od dnia złożenia wniosku o emeryturę.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.)

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...