Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70.

Dariusz Noszczak
Prawnik z ponad 10-letnim doświadczeniem, specjalista w dziedzinie prawa ubezpieczeń społecznych, w tym m.in. świadczeń emerytalno-rentowych. Autor wielu publikacji poświęconych tej tematyce, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.
rozwiń więcej
Jeden z naszych pracowników od maja 2006 r. ma ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 1980–1989. Najwyższe pensje miał jednak w latach 1976–1979. Dotychczas te zarobki nie mogły zostać uwzględnione przy ustalaniu kapitału początkowego, gdyż wykraczały poza okres 1980–1998. Wiemy, że ostatnio zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego i przy wyborze wariantu 10 kolejnych lat można już wskazywać zarobki sprzed 1980 r. Czy na podstawie nowych regulacji pracownik będzie mógł wystąpić o przeliczenie kapitału początkowego?

Jeśli Państwa pracownik zgłosi wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego, ZUS dokona przeliczenia tego kapitału z uwzględnieniem zarobków uzyskanych również w latach 70.

Autopromocja

ZUS oblicza kapitał początkowy mnożąc kwotę tzw. hipotetycznej emerytury (tj. emerytury, która przysługiwałaby ubezpieczonemu na koniec 1998 r.) przez 209 miesięcy (tj. wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 62 lat, zgodnie z tablicą ogłoszoną w komunikacie Prezesa GUS z 25 marca 1999 r.).

Hipotetyczna emerytura jest obliczana w podobny sposób, jak emerytura na tzw. dotychczasowych zasadach przysługująca osobom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r., z zachowaniem pewnych odrębności. Stanowi ona sumę:

  • 24% kwoty bazowej z II kwartału 1998 r. (tj. 1220,89 zł) x współczynnik P (tzw. część socjalna emerytury hipotetycznej),
  • po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych (część emerytury hipotetycznej należna za okresy składkowe),
  • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych (część emerytury hipotetycznej należna za okresy nieskładkowe).

Wysokość hipotetycznej emerytury jest w znacznej mierze uzależniona od podstawy jej wymiaru. Podstawa ta jest ustalana w podobny sposób, jak podstawa wymiaru emerytury na tzw. dotychczasowych zasadach. Obliczając tę podstawę ZUS porównuje zarobki uzyskane w wybranych latach kalendarzowych do przeciętnych płac z tych lat. W ten sposób, w odniesieniu do każdego roku otrzymuje procentowy wskaźnik wynagrodzenia do przeciętnej płacy. Następnie sumuje te wskaźniki i wylicza średnią arytmetyczną (dzieląc tę sumę przez liczbę uwzględnionych lat z zarobkami). Uzyskany w ten sposób wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnoży przez kwotę bazową z II kwartału 1998 r. (tj. 1220,89 zł) i otrzymuje podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej.

WAŻNE!

ZUS oblicza kapitał początkowy mnożąc kwotę tzw. hipotetycznej emerytury przez wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 62 lat.

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej można wskazać wynagrodzenia uzyskane w wybranych latach kalendarzowych przypadających przed 1 stycznia 1999 r. (z 10 kolejnych lub 20 dowolnie wybranych lat). Wnioskodawca może też w pewnych przypadkach liczyć na ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego oparte na wynagrodzeniach z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu. Takie uprawnienie przysługuje wówczas, gdy nie ma możliwości udowodnienia kolejnych 10 lat podlegania ubezpieczeniom przed 1 stycznia 1999 r., gdyż do 31 grudnia 1998 r. nie ukończył 30 lat, pełnił zastępczą lub czynną służbę wojskową, korzystał z urlopu wychowawczego lub uczył się w szkole wyższej (jeśli urodził się przed 31 grudnia 1968 r.).

Do 22 września br. 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych przez wnioskodawcę do ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej musiało przypadać w okresie od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS z 28 lipca 2011 r., która obowiązuje od 23 września br., zmodyfikowała zasadę ustalania podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej uwzględnianej przy obliczaniu kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych. Ustawa ta zniosła ograniczenie co do okresu, z którego osoba ubezpieczona może wskazać te 10 kolejnych lat. Przy ustalaniu tej podstawy ZUS może obecnie przyjąć również kolejne lata przypadające przed 1 stycznia 1980 r. Nowe regulacje mogą okazać się korzystne szczególnie dla osób, które miały wysokie zarobki w latach 70. lub wcześniejszych, a w ich przypadku nie jest możliwe lub nie jest korzystne obliczenie kapitału początkowego z uwzględnieniem wynagrodzeń z 20 dowolnie wybranych lat.

Przepisy umożliwiające ustalenie podstawy wymiaru kapitału początkowego z 10 kolejnych lat kalendarzowych, obejmujących również okres przypadający przed 1 stycznia 1980 r., mają zastosowanie nie tylko do wniosków o ustalenie tego kapitału złożonych po wejściu ich w życie. ZUS może zastosować nowe zasady również do osób, którym już ustalił kapitał początkowy, a nawet obliczył już emeryturę z zastosowaniem tego kapitału. W celu ponownego wyliczenia kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji trzeba wystąpić z odpowiednim wnioskiem w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie płatnika składek (ewentualnie legitymację ubezpieczeniową) potwierdzające wynagrodzenia uzyskane przed 1 stycznia 1980 r. Dokumentu tego nie należy dołączać wtedy, gdy został już wcześniej dostarczony do ZUS przy ubieganiu się o ustalenie kapitału początkowego.

WAŻNE!

Od 23 września 2011 r. kapitał początkowy może zostać obliczony z kolejnych lat przypadających przed 1 stycznia 1980 r. także dla osób, którym ZUS już ustalił kapitał początkowy albo na tej podstawie wyliczył emeryturę.

Jeśli Państwa pracownik nie wystąpi z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego z uwzględnieniem nowych regulacji, ZUS przeliczy z urzędu ten kapitał obliczając w przyszłości emeryturę, jeśli ponownie ustalona wysokość kapitału początkowego będzie dla niego korzystniejsza od jego dotychczasowej kwoty, a w aktach sprawy będzie znajdował się dokument pozwalający na przeliczenie kapitału.

Podstawa prawna:

  • art. 173–177 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.),
  • art. 1–2 ustawy z 28 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 187, poz. 1112).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...