Wolontariat - definicja

pomoc, praca, /fot. Fotolia
Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu.

Wolontariat

Definicja podstawowa

Dobrowolna, bezpłatna praca społeczna, zwłasz­cza związana z opieką nad nieuleczalnie chorymi lub niepełnosprawnymi ludźmi.

Autopromocja

Zobacz również: Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

W prawie pracy

Wolontariat jest wykonywaniem przez osobę fizycz­ną ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczenia na rzecz podmiotów prowadzących działalność pożyt­ku publicznego oraz innych podmiotów, upraw­nionych do korzystania z pracy wolontariuszy na mocy przepisów o działalności pożytku publiczne­go i wolontariacie (art. 2 pkt 3 ustawy o wolontaria­cie). Wolontariusze mogą wykonywać pracę jedy­nie na rzecz:

  • organizacji pozarządowych,
  • podmiotów, takich jak: kościelne osoby prawne i jednostki organizacyjne, stowarzyszenia jedno­stek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjal­ne, sportowe spółki (z o.o. i akcyjne) oraz kluby,
  • organów administracji publicznej,
  • jednostek organizacyjnych podległych orga­nom administracji publicznej lub nadzorowa­nych przez te organy,
  • podmiotów leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej - jednak tylko w zakre­sie wykonywanej przez nie działalności leczniczej.

Wolontariusze wykonują pracę w sposób i w cza­sie określonych w porozumieniu z korzystającym, czyli podmiotem, który ich przyjął do pracy. Mimo braku ustalenia szczególnej formy porozumienia, podmiot korzystający może być zobowiązany do pisemnego potwierdzenia jego treści na żądanie wolontariusza (art. 44 ust. 2 ustawy o wolontaria­cie). Z kolei zawarcie porozumienia w formie pisem­nej jest obowiązkowe, jeżeli wolontariusz wykonuje świadczenie przez okres dłuższy niż 30 dni.

W wynagrodzeniach

Wolontariusz nie ma prawa do wynagrodzenia. Może on otrzymywać inne świadczenia, np. nagro­dy, które jednak mają charakter pozapłacowy. Dopuszcza się określenie przysługujących wolon­tariuszowi nagród bezpośrednio w zawartym z nim porozumieniu. Organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokry­cia wydatków związanych z przestrzeganiem prze­pisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służ­bowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni pod­miot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to odbywa się na zasa­dach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinny być określone bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolonta­riuszem. Korzystający może także pokrywać koszty szkoleń wolontariusza w zakresie wykonywanych przez niego świadczeń (art. 45 u.d.p.p.).

W podatkach dochodowych

Zwolniona z podatku jest wartość świadczeń otrzy­manych przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Są to m.in. kosz­ty podróży służbowych i diet, świadczenia z tytułu szkoleń w zakresie wykonywanych świadczeń, skład­ki na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wartość świadczenia wolontariusza nie stanowi darowizny na rzecz korzystającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego oraz przepisów podatkowych.

W ubezpieczeniach

Osoby wykonujące pracę na podstawie wolonta­riatu nie podlegają z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym.

Polecamy serwis: Jak zachęcić kadrę do wolontariatu pracowniczego?

Kadry
ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

pokaż więcej
Proszę czekać...