Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Umowa zlecenie a uprawnienia pracownicze/ fot. Fotolia
Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną uregulowaną przez Kodeks cywilny. W związku z tym, zleceniobiorcy nie przysługuje ochrona Kodeksu pracy i praw z niego wynikających. Czy zleceniobiorca może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych i emeryturę?

Umowa-zlecenie jest umową cywilnoprawną, regulowaną przepisami Kodeksu cywilnego. Zatrudnieni w oparciu o zlecenie nie mogą więc powoływać się na przepisy Kodeksu pracy,  który gwarantuje etatowcom prawo do urlopu wypoczynkowego, płatnych zwolnień lekarskich czy ochrony przed zwolnieniem w określonych przypadkach.

Autopromocja

Umowa-zlecenie a staż pracy

Staż pracy naliczany do wymiaru urlopu wypoczynkowego, czy innych uprawnień gwarantowanych prawem pracy, naliczany jest tylko w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Dlatego nawet długoletnie zatrudnienie na zlecenie nie wpłynie na wymiar urlopu wypoczynkowego, jeśli podpiszemy pierwszą umowę o pracę.

Tak samo wygląda sytuacja z dodatkiem stażowym, który przysługuje po 5 latach pracy. Do tego uprawnienia zaliczane są lata pracy na etacie.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Ochrona zatrudnienia

Ochronę przed zwolnieniem gwarantują przepisy Kodeksu pracy, które nie mają zastosowania do zlecenia. Kodeks cywilny zaś nic nie mówi na ten temat. Dlatego kobiety w ciąży oraz osoby, którym brakuje kilka lat do emerytury, nie mogą liczyć na ochronę przed utratą zatrudnienia, tak jak ma to miejsce w przypadku umów o pracę. Zleceniodawca może rozwiązać umowę w każdym terminie.

Zasiłek dla bezrobotnych po zleceniu

Warunkiem przyznania zasiłku przez urząd pracy jest przepracowanie 365 dni i otrzymywanie co najmniej minimalnego wynagrodzenia, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Jeśli te warunki na zleceniu zostaną spełnione, zasiłek zostanie przyznany.

Świadczenia nie otrzymają uczniowie i studenci do 26. roku życia, ponieważ za nich zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzać składek. Nie można również opłacać ich dobrowolnie.

Umowa-zlecenie a emerytura

O ile umowa-zlecenie nie przekłada się na staż pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, to w przypadku emerytury sytuacja wygląda inaczej. Umowy zlecenia, od których odprowadzane były składki emerytalne i rentowe, będą wliczane do okresu uprawniającego do nabycia emerytury.

Świadczenia z ZUS otrzymają tylko ci zleceniobiorcy, którzy opłacają składkę chorobową. Jest ona składką dobrowolną, odprowadzaną na wniosek zainteresowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...