Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Marta Golan
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór/fot. Fotolia
Zasadą jest, że zlecenie może wypowiedzieć każda ze stron w każdym czasie. Wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie z niezbędnymi elementami. Poniżej wskazówki jak wypowiedzieć umowę zlecenia oraz wzór wypowiedzenia.

Czym jest umowa zlecenia?

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego stronami umowy zlecenia jest zleceniodawca i zleceniobiorca. Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

Autopromocja

Podkreślić należy, że do umów zlecenia nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy, a jedynie regulacje Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że zleceniobiorca nie jest chroniony na gruncie prawa pracy czyli nie jest traktowany na równi z pracownikiem i przysługuje mu znacznie mniej przywilejów.

Umowa zlecenia może być zawarta na czas, w którym będą wykonywane wskazane w umowie czynności. Może zawierać oznaczony termin rozwiązania, np. termin określony datą kalendarzową. W przypadku braku określonego terminu umowa taka może zostać wypowiedziana w trakcie jej trwania przez każdą ze stron.

Polecamy: Dokumentacja kadrowa. Nowe zasady prowadzenia i przechowywania

Wypowiedzenie umowy - charakterystyka

Zlecenie czy umowa o świadczenie usług to stosunki oparte na wzajemnym zaufaniu stron, dlatego też art. 746 K.c. pozwala wypowiedzieć umowę zlecenia każdej ze stron w każdym czasie, nawet bez ważnych powodów.

Również umowa zlecenia zawarta na czas oznaczony może być wypowiedziana przez każdą ze stron w każdym czasie (wyrok SN z dnia 28 września 2004 r., sygn. akt IV CK 640/2003).

Strony mogą jednak wyłączyć w umowie możliwość wypowiedzenia umowy zlecenia w każdym czasie, nie mogą wyłączyć jednak możliwości wypowiedzenia umowy z ważnych powodów.

Do ważnych powodów można zaliczyć, np. uzasadnioną utratę zaufania w uczciwość, staranność czy umiejętności przyjmującego zlecenie. Natomiast dla przyjmującego zlecenie ważnym powodem może być, np. nieudzielenie mu przez dającego zlecenie potrzebnej zaliczki.

Forma wypowiedzenia

Oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy nie wymaga żadnej szczególnej formy. Jeżeli jednak umowa zlecenia została zawarta na piśmie, to wypowiedzenie powinno być złożone w takiej samej formie.

Wypowiedzenie tej umowy nie musi być więc uzasadnione, chyba że strona wypowiada umowę z ważnych powodów, wówczas winno znaleźć się w uzasadnienie wypowiedzenia.

Warto pamiętać, że wypowiedzenie umowy zlecenia powinno nastąpić w takiej formie, by druga strona mogła z łatwością zapoznać się z jego treścią.

Pisaliśmy o tym ->> Rozwiązanie umowy zlecenia

Moment rozwiązania umowy zlecenia

Strony umowy mogą dowolnie uregulować między sobą stosunek prawny, w tym określić termin wypowiedzenia w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było (29 lutego) – w ostatnim dniu tego miesiąca (28 lutego).

Strony określiły 7 – dniowy termin wypowiedzenia umowy zlecenia. Zleceniobiorca wypowiedział umowę 9 maja 2016 r. Początek okresu wypowiedzenia należy liczyć od następnego dnia, tj. od 10 maja 2016 r. Zatem umowa rozwiąże się 16 maja 2016 r.

Strony zawarły umowę zlecenia na czas nieokreślony. W umowie zlecenia określiły, że umowa może być rozwiązana przez każdą ze stron poprzez jednostronne wypowiedzenie na miesiąc wcześniej. Wobec tego jeśli zleceniobiorca wypowiedział umowę z dniem 31 maja 2016 r., to dopiero od 1 lipca 2015 r. umowa przestanie być wiążąca. Oznacza to, że zleceniobiorca nie może rozwiązać umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia, chyba że druga strona zgodzi się na takie rozwiązanie lub umowa przewiduje możliwość rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Umowa o pracę


Co powinno zawierać wypowiedzenie?

Wypowiedzenie umowy zlecenia powinno zawierać:

  • datę i miejsce złożenia wypowiedzenia,
  • oznaczenie stron:  imię, nazwisko, adres zamieszkania przyjmującego zlecenie; imię, nazwisko i adres zamieszkania lub nazwa i adres siedziby drugiej strony – dającego zlecenie,
  • oznaczenie umowy, którą strona wypowiada – wypowiedzenie umowy zlecenia,
  • wskazanie powodów, dla których strona wypowiada umowę zlecenie (w przypadku, jeśli przy wypowiedzeniu strony powołują się na ważne powody),
  • podpis strony, która wypowiada umowę.

Wzór

…………………………………….                                                          …………………………………   

Imię, nazwisko i adres przyjmującego                                                  Miejscowość i data

zlecenie (zleceniobiorca)

                                                                                              ………………………………………….

                                                                                              ………………………………………….

                                                                                              Imię, nazwisko i adres dającego zlecenie

                                                                                              (zleceniodawca)

                                                   WYPOWIEDZENIE UMOWY ZLECENIA

Niniejszym wypowiadam umowę zlecenia zawartą w dniu………………………….. (data podpisania umowy) pomiędzy………………………………..(zleceniodawcą) a ………………………………..(zleceniobiorcą).

Przyczyną wypowiedzenia jest …………………………………………….............................................

                                                                                                                             Z poważaniem,

                                                                                                                             ……………………………….     

                                                                                                                             (podpis zleceniobiorcy)

Potwierdzam otrzymanie pisma

…………………………………...

(podpis zleceniodawcy)

Dołącz do nas na Facebooku!

        

Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
04 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...