Samozatrudnienie

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Samozatrudnienie. /Fot. Fotolia / Fotolia
Samozatrudnienie jest pojęciem zbieżnym z pojęciem prowadzenia działalności gospodarczej. W ostatnim czasie coraz częściej możemy spotkać się z propozycją współpracy z pracodawcą w oparciu o samozatrudnienie.

Osoba, która podjęła się prowadzenia działalności gospodarczej, działa we własnym imieniu, na własny rachunek i na własne ryzyko. Przymiotów tych nie można nadać potocznie nazywanej pracy na etacie. Osoba, która podejmie się prowadzenia działalności gospodarczej, ma możliwość współpracowania choćby z byłym pracodawcą. Samozatrudnienie odbywa się na podstawie umów cywilnoprawnych. Osoba prowadzoną działalność gospodarczą może ze swoim byłym pracodawcą zawrzeć umowę zlecenia czy umowę o dzieło. Często spotykana jest również umowa o zarządzanie, czyli tzw. kontrakt menadżerski. Zmiana formy zatrudnienia przez dotychczasowego zatrudnionego, z etatowej na samozatrudnienie, gdy świadczy on usługi na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy, daje mu znacznie większą swobodę działania. Same bowiem umowy cywilnoprawne z założenia są bardziej elastyczne, niż umowa o pracę, choć powszechne jest wprowadzanie do umów cywilnoprawnych licznych ograniczeń. Zdawałoby się, iż samozatrudniony, ma większe możliwości świadczenia usług na rzecz innych podmiotów, a co za tym idzie czerpie dodatkowe zyski, jednak pamiętać należy, że pracodawca może, jeśli będzie to chronić jego interesy, zawrzeć w umowie zawieranej z samozatrudniającym się tak zwaną klauzulę wyłączności, która stanowić będzie swoisty zakaz konkurencji.

Autopromocja

Zadaj pytanie na: Forum - Kadry

Korzystnymi elementami samozatrudnienia, na które nie sposób nie zwrócić uwagi, są kwestie podatkowe. Samozatrudniony bowiem, może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki ponoszone w związku z prowadzoną działalnością, dzięki czemu jego podatek dochodowy ulegnie zmniejszeniu. Zarejestrowanie się jako podatnika podatku VAT, da mu również możliwość na odliczenie tego podatku od zakupionych towarów i usług.

Zastanawiając się nad zmianą formy zatrudnienia z etatowej na samozatrudnienie, trzeba pamiętać, że w przypadku przejścia na samozatrudnienie, utracimy wiele korzyści związanych z umową o pracę, wynikających z regulacji kodeksu pracy, na przykład urlopy wypoczynkowe. Dodatkowo Samozatrudniony, jako przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą, będzie ponosił wszelkie ryzyko płynące z jej prowadzenia. Jego zyski, będą uzależnione od wielu czynników, zaś pracownik świadczący pracę w oparciu o umowę o pracę, otrzymuje co do zasady stałe wynagrodzenie, niezależnie od dochodów swojego pracodawcy.

Polecamy także: Umowa - zlecenie zamiast umowy o pracę

Na prowadzącym działalność gospodarczą ciąży obowiązek samodzielnego naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz samodzielne odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy. Pamiętać należy również, iż decydując się na świadczenie usług w stosunku do byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywaliśmy w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie skorzystamy z preferencyjnego naliczania przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej, składek ZUS, jaka przysługuje osobom rozpoczynającym prowadzenie działalności.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...