Jak rozliczyć świadczenie w naturze przekazane zleceniobiorcy jako zapłata za wykonanie umowy

Joanna Krawczyk
rozwiń więcej
Wynagrodzenie za wykonanie umowy cywilnoprawnej może mieć zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, np. świadczenia w naturze. Zapłata w innej formie niż pieniężna powoduje powstanie przychodu po stronie zleceniobiorcy. Podstawą opodatkowania będzie w takim przypadku wartość rynkowa świadczenia.

Prowadzimy działalność szkoleniową. Na rzecz naszej firmy, poza pracownikami, pracę będą wykonywać zleceniobiorcy. W umowie zlecenia chcemy określić tym osobom wynagrodzenie w formie rzeczowej, tj. kurs, do wyboru przez zleceniobiorcę, po zakończeniu wykonywania umowy. Jak powinniśmy rozliczyć to świadczenie podatkowo, jeśli chodzi o zleceniobiorcę i jak ująć w koszty firmy? Uważamy, że wykonujemy nieodpłatną usługę dla zleceniobiorcy w myśl art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT i czynność ta podlega opodatkowaniu VAT. Wystawiamy faktury wewnętrzne, a podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia usług szkoleniowych poniesiony przez firmę, czyli 50% ceny szkolenia, jaką płacą inne zewnętrzne podmioty (za to samo szkolenie/kurs).

Autopromocja

Wynagrodzenie za wykonanie umowy zlecenia może zostać określone w naturze. W opisanym przypadku jest nim udział w wybranym przez zleceniobiorcę kursie. Tym samym strony umowy zlecenia spełniają wobec siebie świadczenia wzajemne. Zleceniobiorca wykonuje czynności określone w umowie zlecenia, a zleceniodawca w zamian zobowiązuje się do „zapłaty” w formie udostępnienia kursu. Wartość tego kursu stanowi dla zleceniobiorcy wynagrodzenie, a tym samym przychód z tytułu umowy zlecenia.

W związku z tym, że świadczenie otrzymane przez zleceniobiorcę jest świadczeniem nieodpłatnym, należy je odpowiednio wycenić. Jeżeli przedmiotem takiego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców. Przychodem dla zleceniobiorcy będzie zatem cena za udział w kursie, jaka obowiązuje innych kursantów.

(!)

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej zleceniodawcy, to przychód należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców.

Należy przy tym ustalić moment powstania takiego przychodu. Przychód, co do zasady, powstaje w chwili otrzymania świadczenia przez zleceniobiorcę lub postawienia mu go do dyspozycji. W opisanym przypadku przychód powstanie w momencie, gdy zleceniobiorca podejmie decyzję o wyborze kursu przez wzięcie w nim udziału. Wyłącznie dokonanie wyboru kursu to zbyt mało, żeby uznać, że „świadczenie zostało postawione do dyspozycji”. Dopiero przystąpienie do udziału w kursie można uznać za skorzystanie z zaoferowanego świadczenia, a tym samym „otrzymanie” go przez zleceniobiorcę.

Wyżej opisany moment powstania przychodu jest jednocześnie momentem powstania kosztu uzyskania przychodów dla zleceniodawcy z tytułu wynagrodzenia dla zleceniobiorcy. Warunkiem zaliczenia takiego wynagrodzenia do kosztów podatkowych jest, aby wynagrodzenie zostało wypłacone, dokonane lub postawione do dyspozycji. Wartość ustalonego wyżej przychodu będzie jednocześnie kosztem uzyskania przychodów.

Analizując ten przypadek w zakresie podatku VAT należy przede wszystkim zastanowić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia ze świadczeniem nieodpłatnym. Skoro zleceniobiorca zobowiązał się do wykonania umowy zlecenia, a zleceniodawca do zapłaty wynagrodzenia w formie świadczenia w naturze, to obie strony w rzeczywistości dokonują świadczeń wzajemnych. Następuje więc wymiana świadczeń (usług), zwana w praktyce barterem. Umowa zlecenia nie jest w tym przypadku nieodpłatna. Takiego charakteru nie będzie miało również wykonanie usługi bez pobierania za nie zapłaty. Zleceniobiorca „płaci” bowiem zleceniodawcy wykonaniem umowy.


Prowadzi to do stwierdzenia, że w opisanym przypadku mamy do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług, tyle że wartość wzajemnych świadczeń została określona w naturze. W konsekwencji należy tę usługę wykazać w „normalnej” fakturze VAT, a nie w fakturze wewnętrznej. W sytuacji, gdy usługa jest świadczona na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, co do zasady, faktura jest wystawiana na żądanie tej osoby.

Podstawą opodatkowania w takim przypadku jest wartość rynkowa usługi. Zgodnie z definicją tej wartości, wynikającą z przepisów o VAT, jest to wartość, jaką w celu uzyskania usługi (tu: w postaci kursu) usługobiorca (tu: zleceniobiorca) musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu usługodawcy. W praktyce jest to zatem cena za kurs, jaką oferuje się innym nabywcom. Dopiero, gdy nie można ustalić porównywalnej wartości dla tej usługi, stosuje się wartość nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tej usługi. Ustalona w powyższy sposób cena rynkowa usługi jest wartością brutto.

Gdyby obie strony były podatnikami VAT, umówienie się na wzajemne świadczenia (barter), zobowiązywałoby obie strony do wystawienia „normalnych” faktur VAT. Tymczasem w opisanej sytuacji mamy do czynienia z podatnikiem VAT z jednej strony (zleceniodawca), a z drugiej z podmiotem, który najprawdopodobniej podatnikiem VAT nie jest (zleceniobiorca).

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1, ust. 2a pkt 1, art. 13 pkt 18, art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)
  • art. 2 pkt 27b, art. 8 ust. 1, art. 29 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...