Zatrudnienie członka zarządu spółki kapitałowej

Paulina Łabęcka
rozwiń więcej
Zarząd to organ, który prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją w stosunkach zewnętrznych. Stąd też kwestie związane z doborem i zatrudnianiem członków zarządu spółki nabierają dla spółek istotnego znaczenia.

Przede wszystkim należy rozróżnić dwa stosunki, które łączą członka zarządu ze spółką: jeden obligatoryjny, będący pierwotnym stosunkiem wewnątrzorganizacyjnym, który zawsze powstaje w wyniku powołania na członka zarządu przez zgromadzenie wspólników – w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy przez radę nadzorczą – w spółce akcyjnej (chyba że umowa albo statut spółki stanową inaczej). Obok tego stosunku może istnieć stosunek oparty na umowie o pracę bądź umowie cywilnoprawnej zawartej przez spółkę ze swoim zarządcą. W praktyce najczęściej dochodzi do powstania stosunku zobowiązaniowego. Oczywiście nie ma przeszkód, aby członek zarządu pełnił swoją funkcję jedynie na podstawie powołania nieodpłatnie lub otrzymując wynagrodzenie przyznane uchwałą zgromadzenia wspólników – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy rady nadzorczej – w przypadku spółki akcyjnej (chyba że umowa spółki albo statut odrębnie regulują kwestię wynagradzania członków zarządu), nie zawierając ze spółką innych umów regulujących wzajemne stosunki.

Autopromocja

Nie należy mylić „powołania” z Kodeksu pracy (art. 68 k.p. i następne), które jest podstawą stosunku pracy w szczególności dyrektora czy też głównego księgowego przedsiębiorstwa państwowego. Powołanie zgodne z przepisami Kodeksu spółek handlowych tworzy między spółką a członkiem jej zarządu jedynie stosunek korporacyjny.

Wybór umowy

Spółki kapitałowe mają kilka możliwości angażu swoich członków zarządu. Do najbardziej popularnych umów zawieranych z zarządcami należą umowy o pracę albo kontrakty menedżerskie, będące umowami cywilnoprawnymi.

Zgodnie z artykułem 203 k.s.h., członek zarządu może być w każdym czasie powołany uchwałą zgromadzenia wspólników, co nie pozbawia go jednakże roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku łączącego go ze spółką (analogiczne regulacje – art. 370 k.s.h. – stosuje się w spółce akcyjnej). Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają zatem możliwość zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy o pracę. Możliwość ta znalazła, co do zasady (o wyjątkach poniżej), potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W konsekwencji spółka może wybrać umowę o pracę jako formę angażu swoich członków zarządu. Zawierając umowę o pracę z członkiem zarządu, spółka nawiąże ze swoim zarządcą drugi stosunek, tj. stosunek prawnopracowniczy, który będzie związany ze stosunkiem korporacyjnym. Na ten dualizm wzajemnych relacji zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w jednym ze swoich orzeczeń, w którym stwierdził, iż członka zarządu łączą ze spółką dwa stosunki prawne, a roszczenia ze stosunku pracy pozostają niezależne od członkostwa w zarządzie (wyrok Sądu Najwyższego z 14 lipca 1994 r., I PRN 26/94).


Reprezentacja spółki

Zawierając umowę o pracę (albo jakąkolwiek inną umowę) z członkiem zarządu, należy pamiętać o szczególnych zasadach reprezentacji, jakie wprowadza Kodeks spółek handlowych przy zawieraniu umów z członkami zarządu. Otóż, zawierając umowę o pracę ze swym zarządcą, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być reprezentowana przez pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników lub radę nadzorczą (art. 210 k.s.h.), natomiast spółka akcyjna przez radę nadzorczą albo pełnomocnika powołanego uchwałą walnego zgromadzenia (art. 379 k.s.h.). Naruszenie zasad reprezentacji przy zawarciu umowy z członkiem zarządu spowoduje bezwzględną nieważność zawartej umowy. Jednak, jak wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego, nawet jeśli umowa zawarta z członkiem zarządu okazała się być nieważna z powodu wadliwej reprezentacji spółki, stosunek pracy i tak zostanie nawiązany wraz z dopuszczeniem pracownika – zarządcy do pracy, na warunkach określonych w tej umowie (wyrok Sądu Najwyższego z 5 listopada 2003 r., I PK 633/02).

Szczególne uprawnienia

Decydując się na zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu, nie można zapominać o cechach charakterystycznych dla tego stosunku i konsekwencjach, jakie wiążą się z angażem członka zarządu w ramach stosunku pracy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odróżniający ten stosunek od stosunków cywilnoprawnych brak równości stron i związaną z nim ochronną funkcję przepisów prawa pracy w stosunku do pracowników.

Bez wątpienia powyższe elementy będą stanowiły o atrakcyjności tej formy zatrudnienia, jaką jest umowa o pracę dla członków zarządu. Natomiast spółka zawierająca umowę o pracę z członkiem zarządu musi pamiętać, iż członek zarządu – pracownik będzie miał pewne przywileje, z których będzie mógł korzystać. W praktyce najwięcej problemów może powstać dla spółki już na końcowym etapie współpracy, tj. przy rozwiązaniu umowy o pracę.

Rozwiązywanie umów

Zatrudniając członka zarządu, spółka może wybrać rodzaj umowy o pracę, która może zostać zawarta z menedżerem. Spółka może zaangażować pracownika na podstawie umowy na czas określony związany z okresem sprawowania funkcji w zarządzie, bądź też na czas nieokreślony. W przypadku zatrudnienia członka zarządu na podstawie umowy na czas nieokreślony samo wygaśnięcie mandatu w związku z odwołaniem z pełnionej funkcji nie będzie jednoznaczne z automatycznym rozwiązaniem stosunku pracy. W tym przypadku spółka powinna złożyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę albo rozwiązać ją na mocy porozumienia stron. Tę rygorystyczną procedurę rozwiązywania umów o pracę z członkami zarządu łagodzi nieco orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym odwołanie członka zarządu z pełnionej funkcji stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 21 stycznia 2000 r., I PKN 479/99; wyrok Sądu Najwyższego z 26 stycznia 2000 r., I PKN 479/99, czy też wyrok Sądu Najwyższego z 25 listopada 1997 r., I PKN 388/97). Ponadto w jednym ze swoich wyroków Sąd Najwyższy (wyrok z 17 sierpnia 2006 r., III PK 53/06) zajął stanowisko, iż odwołanemu członkowi zarządu spółki kapitałowej zatrudnionemu na tym stanowisku na podstawie umowy o pracę, którą rozwiązano sprzecznie z prawem, nie przysługuje przywrócenie do pracy.


Pomimo liberalnego podejścia sądów do rozwiązywania umów z członkami zarządu, w praktyce rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wobec odwołania pracownika z funkcji członka zarządu może napotykać trudności. Przede wszystkim rozwiązanie stosunku pracy może zostać skutecznie zablokowane przez odwołanego zarządcę. W tym miejscu w grę wchodzi artykuł 41 k.p., który nie pozwala na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę podczas jego usprawiedliwionej nieobecności (np. urlop wypoczynkowy, choroba), jeśli nie upłynął jeszcze okres uzasadniający rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia. Odwołany członek zarządu, pozostający na zwolnieniu lekarskim, może jeszcze przez dłuższy czas pozostać pracownikiem spółki. Problemy mogą pojawić się również, gdy członek zarządu był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na stanowisku zarządcy połączonym z inną funkcją (np. dyrektora ds. personalnych, dyrektora ds. finansowych). Wówczas samo usunięcie z zarządu może okazać się niewystarczającym powodem do skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę, wobec połączenia dwóch stanowisk w jednym.

Członek zarządu pracownikiem

Należy również zwrócić uwagę, iż możliwość zatrudniania członka zarządu w ramach umowy o pracę doznaje pewnych ograniczeń. Istnieje ugruntowana linia orzecznictwa, zgodnie z którą nie jest możliwe zawarcie umowy o pracę między spółką z ograniczoną odpowiedzialnością a jedynym członkiem zarządu będącym zarazem jedynym jej wspólnikiem. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy m.in. w wyrokach z 8 marca 1995 r., I PZP 7/95, z 18 grudnia 1996 r., I CKN 20/96, czy też w jednym z nowszych orzeczeń z 7 kwietnia 2010 r., II UK 357/09. Zwraca się uwagę, iż w sytuacji zawarcia umowy o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu, który jest de facto jej właścicielem, stosunek pracy zostałby pozbawiony swojego podstawowego elementu, jakim jest podporządkowanie pracownika w procesie pracy – tu członek zarządu, a zarazem właściciel spółki nie byłby nikomu podporządkowany. Nie ma natomiast przeszkód, aby członek zarządu będący jednocześnie wspólnikiem w spółce wieloosobowej został zatrudniony w niej na podstawie umowy o pracę. Jak wskazał w jednym ze swoich orzeczeń Sąd Najwyższy, w spółce wieloosobowej, nawet dwuosobowej, nie zachodzi sytuacja, która wyklucza podporządkowanie pracownicze będące podstawową cechą stosunku pracy (art. 22 k.p.), czyli nie dochodzi do zawarcia umowy z samym sobą. Fakt, że czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w takiej spółce wykonuje jej zarząd, nie oznacza automatycznego wykluczenia podporządkowania członka zarządu jako pracownika spółki kierownictwu pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2010 r., II UK 33/10).

Zatrudniając członka zarządu na podstawie umowy o pracę, należy pamiętać o wszystkich elementach charakterystycznych dla stosunku pracy, natomiast jeżeli wolą stron jest takie ukształtowanie łączących ich stosunków umownych, nie ma przeszkód, aby członek zarządu spółki był jej pracownikiem.

UWAGA

Ochronna funkcja prawa pracy obejmująca pracownika, jakim jest członek zarządu, przejawia się przede wszystkim w szczególnych uprawnieniach przysługujących pracownikom na wypadek macierzyństwa czy też choroby. Istnieje również niezbywalne prawo do wypoczynku, ochrony wynagrodzenia, a co najważniejsze ochrony trwałości stosunku pracy (tu w szczególności zakaz wypowiadania umowy o pracę podczas choroby lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika, zakaz wypowiadania umów o pracę określonym grupom pracowników, takich jak m.in. kobiety w ciąży, działacze związkowi, czy też zakaz wypowiadania umów o pracę pracownikom w wieku przedemerytalnym).

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...