Charakterystyka umowy agencyjnej

Tomasz Pieczyk
rozwiń więcej
Instytucja agencji wpływa w znaczący sposób na rozwój współczesnych stosunków handlowych. Dzięki jej zastosowaniu przedsiębiorca może działać równocześnie za pośrednictwem swoich agentów w wielu miejscach na świecie. Tym samym, rozszerzając zasięg swojej działalności z wykorzystaniem agentów, optymalizuje ponoszone koszty i zwiększa skuteczność prowadzonego biznesu.

Instytucję umowy agencyjnej uregulowano w Kodeksie cywilnym w art. 758–7649. Zgodnie z jej ustawową definicją przez umowę agencyjną przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia, za wynagrodzeniem, przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania ich w jego imieniu. Ma ona zatem charakter umowy konsensualnej, odpłatnej i wzajemnej opartej o stałe zlecenie przedsiębiorcy do dokonywania w jego imieniu czynności prawnych. Do zawierania umów i odbierania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz dającego zlecenie należy dodatkowo umocować agenta. Wystarczającym do tego będzie odpowiednia klauzula w treści umowy agencyjnej bądź też udzielenie pełnomocnictwa w drodze oddzielnej czynności prawnej. Wówczas jest to tzw. agencja przedstawicielska. Kodeks cywilny nie reguluje typów umów, jakie może zawierać agent. Oznacza to, że mogą to być umowy wszelkiego rodzaju, pod warunkiem że są zgodne z prawem, nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i nie zmierzają do obejścia ustawy.

Autopromocja

Warto również wspomnieć, że poza cywilistycznym, ogólnym uregulowaniem umowy agencyjnej można spotkać konstrukcje agencyjne w odmianach bardziej wyspecjalizowanych, np. umowy agencji morskich, agentów ubezpieczeniowych czy turystycznych.

Do zawarcia umowy agencyjnej ustawodawca co do zasady nie nakłada wymogu zachowania formy szczególnej, za wyjątkiem umów zastrzegających odpowiedzialność agenta za wykonanie zobowiązania przez klienta (tzw. prowizja del credere). Aby zapis ten był skuteczny, niezbędne jest zachowanie formy pisemnej. Kolejne wyjątki na rzecz formy pisemnej wiążą się z wprowadzeniem do umowy postanowień zarówno o ograniczeniu działalności konkurencyjnej, jak i do odwołania i zwolnienia się agenta z tego obowiązku (art. 7646 § 1, 7647 i 7648 k.c.).

Z uwagi na typowo handlowy charakter działalności agencyjnej, stronami uprawnionymi do jej zawarcia są wyłącznie przedsiębiorcy. Samodzielność agenta ustawodawca podkreślił w stwierdzeniu, że „czynności wykonuje w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa”. Warto też zwrócić uwagę na to, że relacje łączące strony charakteryzuje wysoki poziom wzajemnego zaufania. Determinowane jest to potencjalnie szerokim wachlarzem czynności prawnych, które agent może wykonywać na rzecz dającego zlecenie, także przekraczając zakres posiadanego umocowania lub działając bez niego. Gdy zajdzie taka sytuacja, że dający zlecenie niezwłocznie nie oświadczy, że nie potwierdza zawartej w ten sposób umowy, uznaje się ją za zawartą prawidłowo (art. 7603 k.c.).

Ponadto ustawodawca wprowadził szczególnego rodzaju obowiązek, który nałożył na obie strony umowy agencyjnej. Mianowicie każda ze stron ma obowiązek zachowania lojalności względem drugiej (art. 760 k.c.).


Zakres obowiązków agenta strony mogą regulować w sposób dowolny, jednak ustawodawca przykładowo wyliczył kilka. Należą do nich: przekazywanie wszelkich informacji mających znaczenie dla dającego zlecenie, przestrzeganie jego wskazówek uzasadnionych w danych okolicznościach, a także podejmowanie w zakresie prowadzonych spraw czynności potrzebnych do ochrony praw dającego zlecenie. Z kolei dający zlecenie, jako druga strona stosunku zobowiązaniowego, oprócz zapłaty wynagrodzenia agentowi, musi przekazać mu dokumenty i informacje potrzebne do prawidłowego wykonania umowy oraz dzielić się z agentem innymi informacjami dotyczącymi procesu zawierania umów przez agenta.

Z uwagi na odpłatny charakter, niezbędnym elementem treści umowy agencyjnej jest określenie sposobu wynagradzania agenta. W praktyce najczęściej można się spotkać z wynagrodzeniami prowizyjnymi, których wysokość zależna jest od liczby lub wartości zawartych umów. Strony mogą inaczej uregulować formę zapłaty (np. ryczałt lub łączenie go z prowizją), jednak gdy tego wyraźnie nie uczynią, ustawodawca ustala prowizję jako podstawowy sposób wynagradzania agentów.

Agentowi prowizja należy się również po rozwiązaniu umowy agencyjnej od umów zawartych w czasie jej trwania, jeżeli do ich zawarcia doszło później w wyniku jego działalności lub gdy zostały one zawarte z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 7612 k.c. mówiący, że aktualnie działający agent nie może żądać prowizji, jeżeli zgodnie z okolicznościami wymienionymi w poprzednim zdaniu należy się ona dawnemu agentowi. Możliwe też jest wystąpienie sytuacji, gdy z uwagi na względy słuszności prowizja powinna być podzielona między obu agentów.

Szczególnie charakterystycznym rodzajem zapisu w umowie agencyjnej może być zastrzeżenie, że agent w uzgodnionym przez strony zakresie odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta, którego pozyskał na rzecz dającego zlecenie. Przyjmując na siebie dodatkowe zobowiązanie, agentowi należy się odrębne wynagrodzenie, zwane prowizją del credere, a dla zachowania skuteczności takiego zapisu strony powinny zachować wymóg formy pisemnej.

Umowę agencyjną można zawrzeć na czas oznaczony albo nieoznaczony. Jeśli chodzi o pierwszą z nich, zasadą jest, że wygasa ona po upływie terminu, na jaki została zawarta. Jednak jeśli strony mimo jego upływu nadal wykonują swoje obowiązki, poczytuje się ją za zawartą na czas nieoznaczony.

Rozwiązanie umowy agencyjnej zawartej na czas nieoznaczony może nastąpić za wypowiedzeniem, z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia (art. 7641 § 1 k.c.): na miesiąc naprzód w pierwszym roku trwania umowy agencyjnej, na 2 miesiące naprzód w drugim roku i 3 miesiące naprzód w trzecim lub późniejszym roku obowiązywania tego stosunku prawnego. Ustawodawca okresy te uznaje jako minimalne. Dopuścił możliwość ich wydłużenia z zastrzeżeniem, że okres wypowiedzenia dla dającego zlecenie nie może być krótszy niż termin przysługujący agentowi. Jeżeli jedna ze stron nie wykonuje swoich obowiązków wynikających z umowy w całości lub znacznej części bądź gdy zaistnieją inne nadzwyczajne okoliczności uniemożliwiające kontynuowanie działalności przez którąś ze stron, umowa agencyjna może zostać wypowiedziana bez zachowania terminów wypowiedzenia. Niezależnie od powyższego stosunek agencyjny może zostać rozwiązany również za zgodnym porozumieniem stron w każdym czasie.

Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...