Zwrot kosztów przy umowie-zleceniu

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
Przepisy obligują zleceniodawcę do zwrotu zleceniobiorcy wszystkich wydatków, jakie ten poniósł w celu wykonania zlecenia. Nie jest to jednak postanowienie bezwzględne, tzn. można w treści umowy kwestię tę uregulować inaczej.

Każda z umów nazwanych i nienazwanych w Kodeksie cywilnym może być dostosowywana do potrzeb stron umowy. W związku z tym zmiana kodeksowych zapisów dotyczących zwrotu zleceniobiorcy wydatków na wykonanie zlecenia może obejmować zarówno modyfikację lub uszczegółowienie tej zasady, jak i całkowite zniesienie tego obowiązku. Warto pamiętać, aby kwestię tę uregulować w umowie, gdyż realizacja prawie każdego zobowiązania polegającego na świadczeniu usług może powodować powstanie po stronie zleceniobiorcy wydatków z tym związanych.

Autopromocja

Zakres umowy-zlecenia

W szerokim znaczeniu umowa-zlecenie polega na wykonywaniu określonych czynności (świadczeniu usług) przez zleceniobiorcę (formalnie: przyjmującego zlecenie) na rzecz zleceniodawcy (formalnie: dającego zlecenie). Katalog możliwych do wykonywania w ramach tej umowy prac jest właściwie nieograniczony rodzajowo.

Wykonanie uzgodnionej w umowie czynności w większości przypadków będzie za sobą pociągać konieczność poniesienia pewnych kosztów.

Przykład

Zleceniobiorca w ramach umowy wykonuje usługi marketingowe. Po zakończeniu każdego miesiąca sporządza w związku z tym szczegółowy raport i projekt działań na kolejny miesiąc. Zobowiązany jest do przesłania tych informacji zleceniodawcy w formie papierowej, przesyłką kurierską. W tym przypadku koszty zleceniobiorcy poniesione w związku z realizacją umowy to co najmniej opłata za przesyłkę i materiały biurowe (papier).

Obowiązek zwrotu wydatków

Dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie niezbędne wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowym.

Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, dający zlecenie powinien na żądanie przyjmującego udzielić mu odpowiedniej zaliczki.

Należy uznać, że wydatkiem niezbędnym jest wydatek, bez którego poniesienia prawidłowa realizacja ustalonych w umowie czynności nie byłaby możliwa. Wydatki muszą mieć także ścisły związek z treścią zobowiązania zleceniobiorcy wynikającego z umowy-zlecenia. Im bardziej szczegółowo strony określą to zobowiązanie, tym łatwiej będzie ustalić, czy wydatek jest faktycznie ściśle powiązany z prawidłowym wykonywaniem zlecenia.


Modyfikacje umowne

Nawet w przypadku gdy strony nie zamierzają ograniczać zakresu zwrotu wydatków, kwestia zwrotu kosztów powinna zostać uregulowana szczegółowo w treści umowy. W razie braku odpowiednich zapisów w umowie znajduje zastosowanie reguła z Kodeksu cywilnego zobowiązująca do zwrotu kosztów.

Przykład

Zleceniobiorca uprawniony jest do otrzymania zwrotu kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z realizacją zlecenia. Rozliczanie wydatków będzie następować po zakończeniu każdego miesiąca, w ciągu 14 dni od dnia przedstawienia przez zleceniobiorcę dokumentów potwierdzających poniesiony wydatek.

W umowie-zleceniu można również wyłączyć obowiązek zwrotu kosztów lub znacznie go ograniczyć. Strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swojego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku pracy, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. W wyroku z 21 sierpnia 2008 r. (IV CSK 168/08) Sąd Najwyższy podkreślił, że przepisy dotyczące umowy-zlecenia mają charakter względnie obowiązujący i w związku z tym strony tego stosunku prawnego mogą odmiennie w umowie, zgodnie z zasadą swobody umów, określić swoje prawa i obowiązki. Z tego względu należy przyjąć, że ius dispositivi stanowi także art. 742 k.c., gdyż nie występują żadne poważniejsze argumenty przemawiające za bezwzględnym charakterem tego unormowania.

Przykład

Zapis umowny: Kwota A ustalona na podstawie § X stanowi całość przysługującego zleceniobiorcy wynagrodzenia oraz obejmuje zwrot wszelkich ewentualnych wydatków poniesionych przez niego w celu wykonania umowy.


Często dobrym rozwiązaniem jest nie tyle całkowite wyłączenie prawa do domagania się zwrotu kosztów, co jego ograniczenie. Strony mogą ograniczyć zakres zwrotu kosztów lub uregulować procedurę dokonywania wydatku w taki sposób, aby zleceniodawca musiał każdorazowo wyrazić zgodę na określony koszt.

Przykład

1. Zleceniobiorca może dokonywać wydatków na zakup niezbędnych do wykonania zlecenia materiałów w kwocie nie wyższej niż 150 zł w każdym miesiącu realizacji zlecenia.

2. Zwrot wydatków w wyższej kwocie niż wskazana w pkt 1 możliwy jest jedynie wówczas, gdy przekroczenie limitu zostało uprzednio uzgodnione ze zleceniodawcą.

3. Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu zleceniobiorcy wydatków w terminie 7 dni od dnia zakończenia miesiąca i przedłożenia dokumentów potwierdzających wydatki.

Koszty wyjazdów

Strony w umowie-zleceniu mogą również uzgodnić sposób rozliczania wydatków ponoszonych w związku z koniecznością wyjazdów w celu wykonania umowy. Zwrot kosztów takich wyjazdów nie będzie automatycznie obejmował wypłaty wszystkich świadczeń z katalogu świadczeń przewidzianych w przepisach o podróżach służbowych pracowników. W celu pełnego rozliczenia w tym zakresie (łącznie z dietami i ryczałtami) strony powinny umieścić stosowne zapisy w treści umowy. Oczywiście także tutaj strony mają dowolność w zakresie ustalania katalogu świadczeń, ograniczania katalogu wskazanego w przepisach o rozliczeniach delegacji pracowników itp.

Przykład

Zapis umowny: W razie konieczności wyjazdu poza Poznań w związku z realizacją czynności wskazanych w § X niniejszej umowy zleceniobiorca otrzyma zwrot kosztów przejazdu, dietę oraz ryczałt na przejazdy lokalne na zasadach i w wysokości wskazanych w rozporządzeniu MPiPS z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 336, poz. 1990 ze zm.). Żadne inne koszty poniesione w związku z wyjazdem nie podlegają zwrotowi.

Podstawa prawna:

  • art. 742 Kodeksu cywilnego,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 21 sierpnia 2008 r. (IV CSK 168/08, niepubl.).
Kadry
Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

pokaż więcej
Proszę czekać...