Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Kinga Dydek
rozwiń więcej
Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Powinni Państwo przygotować zgłoszenie żony pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZCNA. Takiej możliwości nie wyklucza wykonywanie przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków swojej rodziny, którzy nie mają własnego tytułu do objęcia tym ubezpieczeniem i nie mają prawa do świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o koordynacji.

Członkiem rodziny w rozumieniu art. 5 pkt 3 ustawy zdrowotnej są:

  • dziecko ubezpieczonego, dziecko jego małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi – bez ograniczenia wieku,
  • małżonek ubezpieczonego (pod warunkiem że między małżonkami nie została orzeczona separacja prawomocnym wyrokiem),
  • wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym (krewni, od których dana osoba się wywodzi, np. rodzice, dziadkowie).

Osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu mają taki obowiązek, jeśli członek rodziny nie spełnia warunków, by korzystać z usług opieki zdrowotnej z innego tytułu (art. 67 ust. 3 ustawy zdrowotnej).

Umowa o dzieło nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych, a w konsekwencji również obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego. Zatem taka umowa nie daje podstaw do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego wykonawcy tej umowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy umowę o dzieło zawiera pracodawca ze swoim pracownikiem lub gdy pracownik wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło na rzecz swojego pracodawcy (mimo podpisania tej umowy z innym podmiotem niż pracodawca). Z taką sytuacją nie mamy do czynienia w przypadku żony Państwa pracownika. Zatem z tytułu wykonywania przez nią pracy na podstawie umowy o dzieło nie powstaje obowiązek ubezpieczeń. Oznacza to, że można ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.


Ustawodawca nie pozostawił swobody decyzyjnej, jeśli chodzi o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Jeśli osoba podlegająca obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu uchyla się od obowiązku zgłoszenia do tego ubezpieczenia członka rodziny, członek rodziny ma prawo wystąpić do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym (art. 109 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Podsumowując, jeżeli żona pracownika nie posiada tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego i nie jest uprawniona do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji, pracownik powinien ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. W tym celu powinien zwrócić się do Państwa ze stosownym wnioskiem. Zgłoszenie to należy sporządzić na formularzu ZUS ZCNA. Ponadto powinni Państwo poinformować pracownika, że jego obowiązkiem jest powiadomienie o zmianach powodujących utratę prawa do podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu żony jako członka rodziny.

Podstawa prawna

  • art. 5 pkt 3, art. 66 ust. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i ust. 3, art. 67 ust. 3, art. 109 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • § 1 ust. 1 pkt 2 i załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444).
Kadry
Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy
18 maja 2024

Kwota potrącenia komorniczego wykazana w świadectwie pracy - pytań związanych z tym zagadnieniem jest bardzo dużo: Co podać w świadectwie pracy? Czy w świadectwie pracy wpisujemy zajęcie komornicze? Czy w świadectwie pracy wpisujemy wysokość potrąconych kwot? Kiedy pracodawca musi wydać świadectwo pracy?

Dżem, miód, soki i cukier: nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Rewolucyjne dyrektywy śniadaniowe!
17 maja 2024

Więcej owoców w dżemie, oznakowania na sokach i skład, mniej cukru oraz kraj pochodzenia miodu - to nowe wyzwania dla przedsiębiorców w całej UE. Uregulowano nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego produktów, które mają ulepszyć ochronę konsumentów i dostosować ją do nowych wyzwań, takich jak zielona i cyfrowa transformacja. Przedsiębiorcy nie są pocieszeni, czekają ich duże zmiany.

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?
17 maja 2024

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mZUS
17 maja 2024

Od 17 do 18 maja 2024 r. mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS i mZUS dla Lekarza.

Nowa regulacja ochroni dobre imię pracodawcy i współpracowników. Zmiany jeszcze w 2024 r.
17 maja 2024

Nowa regulacja w zakresie prawa pracy ochroni dobre imię pracodawcy, współpracowników ale też ogółu i interesy państwa - zmiany będą jeszcze w 2024 r. Jak szumnie wskazuje MPiPS: ustawa ma służyć ludziom ponoszącym ryzyko w imię troski o dobro wspólne.

ZUS: Ważne dla osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny. Zbliża się termin przekazania informacji o przychodach
17 maja 2024

Osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego muszą przekazać do ZUS informację o osiąganych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Na jakim formularzu?

1000 zł brutto dodatku dla pracowników pomocy społecznej. Na jakim etapie zmiany?
17 maja 2024

W dniu 15 maja 2024 r. Prezydent RP podpisał: ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z dnia 26 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r., a wypłaty będą już od lipca.

Znamy termin wypłaty czternastej emerytury w 2024 r.
17 maja 2024

Rząd przygotowuje projekt rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2024 r.

Rząd o skróceniu czasu pracy. 4 dni w tygodniu. Nie w 2024 r. A więc kiedy? [Nowelizacja kodeksu pracy]
17 maja 2024

Skrócenie tygodnia pracy do 4 dni. Rok temu wydawało się, to filmem SF. A może stać się faktem – już nie analitycy i dziennikarze wskazują na konieczność skrócenia czasu pracy (do Europy idzie automatyzacja produkcji i AI). Taką potrzebę - i co najważniejsze możliwości - widzą też przedstawiciele rządu, a więc ludzie mający realne narzędzia zmiany rzeczywistości. Przeszkodą jest ryzyko utraty konkurencyjności. Co się stanie z gospodarką Europy, gdy po Europie podobnego rozwiązania nie wprowadzi Azja?

pokaż więcej
Proszę czekać...