Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Obowiązki telepracownika i pracodawcy związane z pracą w formie telepracy. /Fot. Fotolia / inforCMS
Telepraca, inaczej nazywana pracą zdalną, jest specyficzną formą zatrudnienia, uregulowaną w kodeksie pracy. Polega na wykonywaniu pracy poza zakładem pracy. Jakie obowiązki, mając na uwadze specyfikę tejże formy pracy, ciążą na telepracowniku i pracodawcy?

W stosunku do telepracownika oraz pracodawcy zatrudniającego pracowników w formie telepracy, stosować należy ogólne przepisy kodeksu pracy, które określają obowiązki stron stosunku pracy. Kodeks pracy przewiduje dodatkowo przepisy nakładające na pracodawcę i telepracownika obowiązki ściśle związane z omawianą formą pracy.

Autopromocja

Zobacz także: Telepraca a koszty zatrudnienia

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany przede wszystkim do dostarczenia pracownikowi sprzętu, niezbędnego do świadczenia przez pracownika pracy zdalnej, który zapewniać będzie bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Rodzaj powierzonego pracownikowi sprzętu jest oczywiście uzależniony od rodzaju wykonywanej przez telepracownika pracy. W praktyce najczęściej jest to sprzęt komputerowy. Kodeks pracy stanowi również, iż pracodawca jest zobowiązany do ubezpieczenia powierzonego pracownikowi sprzętu, pokrycia kosztów związanych z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją oraz do zapewnienia telepracownikowi pomocy technicznej i niezbędnych szkoleń w zakresie obsługi powierzonego sprzętu. Strony stosunku pracy mogą jednak w odrębnej umowie w inny sposób określić swoje prawa i obowiązki dotyczące sprzętu, włącznie z postanowieniem, iż telepracownik będzie wykorzystał w pracy swój własny sprzęt. W umowie tej należy wówczas określić również zasady ubezpieczenia sprzętu telepracownika, z którego będzie korzystał przy wykonywaniu pracowniczych obowiązków. W sytuacji, gdy pracownik wykorzystuje w pracy zdalnej własny sprzęt, przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę w szczególności normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy i jego ceny rynkowe.

Pracodawca jest zobowiązany również do umożliwienia telepracownikowi, na zasadach przyjętych dla ogółu pracowników, przebywanie na terenie zakładu pracy, kontaktowanie się z innymi pracownikami oraz korzystanie z pomieszczeń i urządzeń pracodawcy, z zakładowych obiektów socjalnych i prowadzonej działalności socjalnej.

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

Jeżeli praca jest wykonywana w domu pracownika, pracodawca ma obowiązek realizowania wobec niego obowiązków z zakresu bhp, z wyłączeniem obowiązku dbałości o bezpieczny i higieniczny stan pomieszczeń pracy, obowiązki zapewnienia pomieszczeń pracy odpowiednich do rodzaju wykonywanej pracy oraz obowiązku zapewnienia odpowiednich urządzeń higieniczno sanitarnych.

Obowiązki telepracownika

Telepracownik jest zobowiązany do dbania o należyty stan techniczny dostarczonego mu sprzętu, a także do sprawowania nad nim pieczy. Ponosi on bowiem odpowiedzialność materialną za powierzony mu sprzęt. Telepracownik ma również obowiązek przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...