Praca w Holandii w okresie wakacyjnym

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy
związek pracodawców
rozwiń więcej
Praca w Holandii. /Fot. Fotolia / Fotolia
W okresie wakacyjnym holenderscy pracodawcy nastawiają się głównie na zatrudnienie ludzi młodych. Zgodnie z prawem w Holandii można oferować niższe wynagrodzenie pracownikom w wieku do 22 lat. Jak znaleźć pracę w Holandii?

Praca w Holandii - korzyści

W sezonie wakacyjnym holenderscy pracodawcy przygotowują oferty szczególnie z myślą o młodych ludziach, którzy letnia przerwę międzysemestralną chcą wykorzystać na zarobek. To korzystne dla jednej i drugiej strony. - Podczas ubiegłorocznych wakacji przy zbiorze owoców w Holandii zarobiłam na używane auto - opowiada nam Justyna, uczennica jednej ze szkół średnich w Opolu. - Byłam bardzo zadowolona.

Autopromocja

Zobacz również serwis: Praca tymczasowa

Niższe wynagrodzenie

Pracodawcy holenderscy wolą zatrudniać młodych, bo zgodnie z prawem, mogą im zaoferować niższe wynagrodzenie. - W tym kraju stawki uzależnione są od wieku. Obowiązuje podział na trzy kategorie: do 21 lat, do 22 lat i powyżej 23 lat - wymienia Aneta Powęska z agencji pośrednictwa pracy T&S Group z siedzibą w Opolu, która zajmuje się rekrutowaniem Polaków do pracy w tym kraju. Oferuje im miejsca pracy głównie w branży spożywczej i logistycznej, także metalurgicznej.

Najmłodsza grupa pracowników, która ukończyła 18 lat, ale nie przekroczyła jeszcze 21 roku życia może obecnie w Holandii uzyskać miesięczne wynagrodzenie od 650 do 1000 euro na rękę (po odliczeniu kosztów zakwaterowania). Uzależnione jest ono od posiadanego doświadczenia i umiejętności.

Oferty pracy dla młodych

T&S Group z myślą o uczniach i studentach przygotowało na swojej stronie internetowej www.tnsgroup.pl specjalną zakładkę z ofertami pracy przygotowanymi specjalnie dla młodych. Także system rekrutacji opracowany jest z myślą o osobach chętnie korzystających z nowoczesnych technologii. - Należy zarejestrować się na naszej stronie internetowej, wypełniając formularz, w którym między innymi określa się m.in. dyspozycyjność, preferencje, np. zakwaterowanie ze znajomymi, a pośrednik skontaktuje się z kandydatem, przeprowadzi krótki test językowy i omówi warunki zatrudnienia – wyjaśnia Aneta Powęska.

Młodzi zatrudniani za pośrednictwem tej agencji mogą liczyć na pracę przy załadunku i rozładunku towarów czy pakowaniu. Znający bieglej język angielski otrzymują propozycje zbierania zamówień na magazynie czy sprawdzania jakości produktów lub prowadzenia inwentaryzacji w firmach. Najważniejsze cechy wymagane od kandydata do pracy to chęci i dyspozycyjność. Warto też znać jezyk obcy, szczególnie angielski. Dodatkowym atutem może być prawo jazdy i doświadczenie w prowadzeniu auta.

Polecamy także: Zatrudnienie pracownika tymczasowego

Rejestracja w agencji

Do zarejestrowania się w agencji potrzebny jest aktualny dokument tożsamości, a do otrzymywania wypłaty konto w banku, najlepiej w walucie obcej, które jest korzystniejsze dla pracownika (nie traci na kilkukrotnym przewalutowaniu). Na miejscu w Holandii trzeba też wyrobić sobie numer identyfikacji podatkowej tzw. SOFI lub BSN. - Do momentu jego uzyskania wynagrodzenie można otrzymywać jedynie w postaci zaliczek - przestrzega Aneta Powęska z T&S Group.


Dodatkowe informacje

Na początek warto też zabrać pieniądze na życie (ok. 100 euro powinno wystarczyć). W bagażu muszą znaleźć się też buty robocze (z tzw. podnoskami, które można kupić w sklepie z odzieżą roboczą) oraz pościel (śpiwór, koc, kołdra, poduszka, prześcieradło) i podstawowe akcesoria kuchenne (talerz, kubek, sztućce). Przydaje się też smartfon, ponieważ firmy w Holandii często informują o planach pracy i komunikują się z pracownikami przez platformy internetowe.

Trzy nieusprawiedliwione nieobecności

Holenderscy pracodawcy oczekują zaangażowania w pracę i punktualności - trzy nieusprawiedliwione nieobecności skutkują rozwiązaniem umowy. - Trzeba pamiętać, ze jedziemy tam do pracy, nie na wypoczynek, choć i na to jest czas w weekendy - podkreśla Aneta Powęska z T&S Group.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Kadry
Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

Urlop okolicznościowy na komunię dziecka
29 kwi 2024

Zbliża się okres Pierwszy Komunii Świętych dzieci. Wiele osób zastanawia się czy na komunię dziecka przysługuje urlop okolicznościowy? Ogólnie na co przysługuje urlop okolicznościowy? Jakie są zasady udzielania urlopu okolicznościowe? Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy w 2024 roku? Kiedy i komu należy się urlop okolicznościowy? Kto płaci za urlop okolicznościowy ZUS czy Pracodawca? Ile razy w roku można wziąć urlop okolicznościowy?

Majówka za granicą - pamiętaj o EKUZ
29 kwi 2024

Wyjeżdżasz na weekend majowy za granicę, pamiętaj o EKUZ! Dzięki temu unikniesz stresu i niepotrzebnych kłopotów kiedy będziesz potrzebował opieki medycznej. Zapoznaj się z uprawnieniami, które Ci przysługują. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto wiedzieć: czym jest EKUZ, co obejmuje EKUZ a czym jest EKUS. Odpowiedzi poniżej.

Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki?
29 kwi 2024

Majówka w tym roku jest wyjątkowo długa, przy 3 dniach urlopu można odpoczywać aż przez 9 dni. Wiele pracowników wzięło wolne min. w dniu 2 maja. Czy pracodawca może odwołać pracownika z majówki? Zatem czy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego? Kto pokrywa koszty i czy pracownik może się nie zgodzić?

1000 zł dodatku od 1 lipca 2024 - ale nie dla tak wielu jak się wydawało
29 kwi 2024

Już w lipcu 2024 mają być wypłacane dodatki dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych i rodzin zastępczych. Sejm przyjął ustawy, trwają wzmożone prace. 

29 kwietnia: Międzynarodowy Dzień Tańca – święto tancerzy i miłośników sztuki tańca. A co z emeryturami dla artystów?
29 kwi 2024

W dniu 29 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Tańca. To duże święto dla tancerzy i miłośników sztuki tańca. W tym szczególnym dniu warto przyjrzeć się zagadnieniu emerytur dla artystów, w tym zmianom, które zaszły w 2024 r. w zakresie emerytur pomostowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...