Praca w Chorwacji

dr Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
rozwiń więcej
Praca w Chorwacji / shutterstock
Chorwacja nieustannie cieszy się popularnością wśród Polskich turystów, nawet pomimo wprowadzenia od 1 stycznia 2023 r. waluty euro. Czy jest drożej? Nie wydaje się, podobnie jak we Włoszech czy Słowenii. Okazuje się, że w Chorwacji pracuje wiele Polaków - jak wygląda tu prawo pracy? Ile dni urlopu w Chorwacji? Ile zarabia przeciętny Chorwat? Kiedy przypadają dni wolne w Chorwacji?
rozwiń >

Pobyt w Chorwacji

W Chorwacji obowiązuje ustawa o cudzoziemcach (Zakon o strancima, NN 130/11 i 74/13), z której wynika, że obywatel państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) ma prawo wjechać na terytorium Republiki Chorwacji bez wizy i zezwolenia na pobyt oraz przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy od daty wjazdu, jeżeli posiada ważny paszport lub dowód osobisty.

Czy można przebywać w Chorwacji dłużej niż 3 miesiące?

Obywatelowi państwa należącego do EOG przysługuje także prawo pobytu na terytorium Republiki Chorwacji przez okres dłuższy niż 3 miesiące, jeżeli:

  1. jest zatrudniony lub samozatrudniony (pracuje na własny rachunek),
  2. posiada ubezpieczenie zdrowotne oraz wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,
  3. jeżeli studiuje na uczelni wyższej lub odbywa szkolenie zawodowe, posiada odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne oraz dowiedzie oświadczeniem, że posiada wystarczające środki finansowe do utrzymania siebie i członków swojej rodziny, tak aby nie stanowić obciążenia dla pomocy społecznej,
  4. jest członkiem rodziny obywatela państwa należącego do EOG spełniającym warunki z punktó wyżej.

Zgłoszenie pobytu powyżej 3 miesięcy

Pobyt trwający dłużej niż 3 miesiące, np. w celu wykonywania pracy należy zgłosić najpóźniej 8 dni przed upływem trzymiesięcznego okresu pobytu we właściwej komendzie lub posterunku policji.

Na podstawie zgłoszenia i okazania ważnego dokumentu podróży oraz potwierdzenia o zatrudnieniu (pozostawaniu w stosunku pracy) lub o samozatrudnieniu, studiowaniu, odbywaniu szkolenia zawodowego (w zależności od sytuacji) we właściwej komendzie lub posterunku policji wydaje się zaświadczenie o zgłoszeniu pobytu tymczasowego (Potvrda o prijavi privremenog boravka).

Ważne
NIE MUSISZ MIEĆ ZEZWOLENIA NA PRACĘ W CHORWACJI

Polscy obywatele mogą wykonywać pracę w Chorwacji bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

Ile dni urlopu w Chorwacji?

Podobnie jak w Polsce, w zależności od stażu pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Pracownicy w Chorwacji mają prawo do minimum 20 dni wolnych od pracy w ciągu roku. Co ważne, pracownikom przysługuje również prawo do urlopów okolicznościowych, do 7 dni urlopu w roku kalendarzowym na ważne wydarzenia osobiste, takie jak ślub lub śmierć bliskiego członka rodziny.

Czas pracy w Chorwacji

Podstawowy, pełny wymiar czasu pracy w Chorwacji wynosi 40 godzin tygodniowo.

Minimalne wynagrodzenie w Chorwacji 2023

Płaca minimalna w 2023 r. wynosi w Chorwacji 700 euro brutto.

W jakich godzinach pracują Chorwaci?

To w jakich godzinach pracują Chorwaci zależy od branży i regionu. Zwykle jednak Przedsiębiorstwa i urzędy publiczne pracują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 16:30.

Oczywiście sklepy czynne są od wczesnych godzin porannych, nawet do 22-23.

Czy Chorwaci mają sjestę?

Szczególnie w Dalmacji charakterystyczna jest sjesta i wtedy Chorwaci nie pracują między 14:00 a 17:00. W przewie wiele Chorwatów odpoczywa, a bary, restauracje i sklepiki są zamknięte. Oczywiście wszystko zależy od regionu i indywidualnych upodobań, ale np. sjesty zdarzają się też np. w Istrii. 

Dni wolne od pracy i święta w Chorwacji - kiedy?

Chorwaci, podobnie jak Polacy mają kilkanaście dni wolnych od pracy i świąt w danym roku. 

Ważne
DNI WOLNE OD PRACY I ŚWIĘTA W CHORWACJI

Ustawa z dnia 14 listopada 2019 r. o świętach, dniach pamięci i dniach wolnych od pracy w Republice Chorwacji (Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj – „Narodne Novine” br. 110/2019)

  • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok (Nova godina)
  • 6 stycznia (piątek) – Objawienie Pańskie lub Święto Trzech Króli (Bogojavljenje ili Sveta tri kralja)
  • 9 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc (Uskrs)
  • 10 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocy (Uskrsni ponedjeljak)
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy (Praznik rada)
  • 30 maja (wtorek) – Święto Narodowe (Dan državnosti) 
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało (Tijelovo)
  • 22 czerwca (czwartek) – Dzień walki antyfaszystowskiej (Dan antifašističke borbe)
  • 5 sierpnia (sobota) – Dzień zwycięstwa i patriotycznego dziękczynienia oraz Dzień chorwackich obrońców (Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja)
  • 15 sierpnia (wtorek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (Velika Gospa)
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych (Svi sveti)
  • 18 listopada (sobota) – Dzień pamięci ofiar wojny domowej oraz Dzień pamięci ofiar Vukovaru i Škabrnji (Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje)
  • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie (Božić)
  • 26 grudnia (wtorek) – Pierwszy dzień po Bożym Narodzeniu, dzień św. Szczepana (prvi dan po Božiću, Sveti Stjepan).

Czy za dzień wolny od pracy i święto otrzymuje się wynagrodzenie w Chorwacji?

Tak, za dzień wolny od pracy i święto otrzymuje się w Chorwacji wynagrodzenie, które w ustawie jest nazywane "odszkodowaniem".

Uprawnienia rodzicielskie w Chorwacji

Chorwaci oczywiście maja szereg praw związanych z rodzicielstwem. Do najważniejszych należą:

  • urlop macierzyński i rodzicielski;
  • prawo do przepracowania połowy godzin pracy, aby zapewnić dziecku większą opiekę;
  • urlop na opiekę nad dzieckiem z poważnymi zaburzeniami rozwojowymi;
  • urlop rodziców adopcyjnych;
  • pomoc pieniężna (świadczenie zastępujące dochód).
Kadry
Przejście pracownika na emeryturę lub rentę. Wysokość odprawy emerytalno-rentowej
09 maja 2024

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Kodeks pracy określa, że odprawa przysługuje w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Czy pracownik może otrzymać odprawę emerytalno-rentową w wyższej wysokości?

Komu przysługuje nagroda jubileuszowa. Jak ustalać jej wysokość i kiedy wypłacać?
09 maja 2024

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem charakterystycznym dla sfery budżetowej. Prawo do tego świadczenia mają urzędnicy państwowi, członkowie korpusu służby cywilnej, pracownicy samorządowi, nauczyciele. Wysokość nagrody jubileuszowej ustalana jest w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia uprawnionej osoby.

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę?
09 maja 2024

Czy podczas choroby pracownika można rozwiązać z nim umowę o pracę? To zależy od okoliczności danej sprawy, ponieważ nie zawsze L4 chroni np. przed dyscyplinarką - rozwiązaniem umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia (i to zarówno z winy pracownika jak i bez jego winy) czy też przed rozwiązaniem z powodu upadłości czy likwidacji zakładu pracy. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Praca sezonowa szuka człowieka. Jest problem ze znalezieniem personelu na sezon letni
09 maja 2024

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "Gazetę Wyborczą", hotelarze zmagają się z problemem znalezienia personelu na sezon letni. Mimo oferowania różnych benefitów, takich jak zniżki na studia, produkty firmowe, dofinansowanie zajęć sportowych, prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie kursów i szkoleń, program rekomendacji pracowników oraz darmowe napoje i przekąski, firmy mają trudności ze znalezieniem zainteresowanych.

9 maja Dniem Europy - czy znasz 11 najważniejszych instytucji w UE?
09 maja 2024

9 maja jest Dniem Europy to święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Podpisana 9 maja 1950 r. deklaracja dała początek integracji europejskiej i współpracy na rzecz pokoju i jedności.

Ubezpieczenie zdrowotne w KRUS. Dla kogo, ile wynosi składka i kto musi ją opłacać?
08 maja 2024

Mimo spełnienia warunków do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym, nie oznacza to automatycznego korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Osoba zainteresowana musi zgłosić się do ubezpieczenia w ciągu 14 dni, jeśli jest rolnikiem lub domownikiem. Dla członków rodziny rolnika, domownika oraz emeryta lub rencisty, termin wynosi 7 dni. Do zgłoszenia używa się specjalnego druku "Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego".

Wypowiedzenie umowy zlecenia 2024 - Infor.pl
08 maja 2024

Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenia? Czym jest ważna przyczyna przy rozwiązaniu umowy zlecenia? Czy obowiązują okres wypowiedzenia przy zleceniu - czy też można je rozwiązać "z dnia na dzień"? Poniżej szczegóły jak wygląda wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniobiorcę oraz przez zleceniodawcę.

3000 zł kary dla pracodawcy za niezatrudnienie kandydata
08 maja 2024

Pracodawcy muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną za niezatrudnienie kandydata do pracy z powodów wymienionych w art. 123 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Grzywna za dyskryminację przy nawiązywaniu stosunku pracy wynosi minimum 3000 zł. Na podstawie Kodeksu pracy osoba niezatrudniona może również dochodzić odszkodowania. W jakiej wysokości?

Czy premia wlicza się do minimalnego wynagrodzenia w Polsce w 2024 roku?
08 maja 2024

W Polsce minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło w 2024 roku. Od stycznia wynosi 4 242 zł brutto, a od lipca będzie wynosić – 4 300 zł brutto. Ale czy premia pracownicza może uzupełnić wysokość wynagrodzenia do minimalnej płacy?

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?
08 maja 2024

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

pokaż więcej
Proszę czekać...