Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2016/2017

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych 2016/2017/Fot. Fotolia / Fotolia
Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobie, jeżeli spełni prawem wymagane warunki, m.in. przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę i odprowadzała składki. Jakie inne warunki musi spełnić osoba w celu uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w 2016/2017 roku?

Sprawdź -> Zasiłek dla bezrobotnych netto 2017/2018

Autopromocja

Podstawowym i ogólnie znanym warunkiem otrzymania zasiłku z urzędu pracy jest 365 dni pracy z odpowiednim wynagrodzeniem. W tym roku musi ono wynosić minimum 1850 zł brutto. Zgodnie bowiem z zapisem w ustawie, prawo do zasiłku przysługuje osobie, która udokumentuje rok pracy z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy.

W związku z powyższym, osoby zatrudnione przez co najmniej rok na podstawie umów o pracę, otrzymujące minimalne wynagrodzenie, mogą mieć pewność, że zasiłek otrzymają. Zleceniobiorcy z minimalnym wynagrodzeniem też będą mieli prawo do świadczenia, pod warunkiem, że ich zleceniodawca odprowadzał za nich składkę na Fundusz Pracy. Jeśli nie zatrudnia na podstawie umów o pracę, nie ma takiego obowiązku. Zleceniobiorcy do 26. roku życia, uczący się, bez względu na wysokość wynagrodzenia, zasiłku nie otrzymają. Dlaczego? Bo nie ma obowiązku odprowadzania za nich jakiejkolwiek składki. Nie mogą również przystąpić do nich dobrowolnie.

Co w sytuacji, gdy praca trwała krócej? Urząd zaliczy również inne okresy, które ustawa wymienia, jako czas wliczany do okresu uprawniającego do nabycia zasiłku dla bezrobotnych.

Polecamy produkt: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Zasiłek chorobowy oraz inne świadczenia z ZUS

Świadczenia z ZUS, wypłacane po ustaniu zatrudnienia: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek macierzyński również wliczają się do okresu 365 dni, uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku. Tak jak w przypadku zatrudnienia, jego wysokość ma znaczenie. Ważne, aby świadczenie naliczane było od co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Jeśli w trakcie pracy wynagrodzenie było co najmniej minimalne, to i świadczenia z ZUS będą naliczane od wymaganej przez urząd wysokości. To, że faktycznie otrzymujemy np. 80 proc. wynagrodzenia, nie wpłynie na prawo do zasiłku, bowiem, jak zostało wspomniane wcześniej, liczy się podstawa naliczania świadczeń.

Do 365 dni zostanie doliczony również okres, za który przyznano odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy oraz okres, za który wypłacono pracownikowi odszkodowanie z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Rozwiązanie umowy przez pracownika a prawo do zasiłku

Przyznając zasiłek, urząd pracy sprawdza również, kto rozwiązał umowę, co warto mieć na uwadze. W przypadku wypowiedzenia złożonego przez pracownika lub porozumienia stron, zasiłek przyznawany jest dopiero po 90 dniach od daty rejestracji i o te 90 dni ulega skróceniu okres jego pobierania. Sprawdzana może być nie tylko ostatnia umowa. Jeśli w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy były rozwiązywane umowy, one również wpłyną na czas oczekiwania na zasiłek. Przepisy te nie mają zastosowania do umów-zleceń.

Należy więc pamiętać, że nie tylko przepracowany czas oraz wysokość wynagrodzenia mają znaczenie przy przyznawaniu zasiłku. Sposób rozwiązania umowy również jest istotny. Jeśli będzie to zwolnienie dyscyplinarne, zasiłek może nie zostać w ogóle przyznany.

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zobacz serwis: Sektor publiczny

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...