Rejestracja w urzędzie pracy krok po kroku

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Joanna Kuzub
rozwiń więcej
Rejestracja w urzędzie pracy krok po kroku/Fot. Fotolia
Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny powinna zgłosić się do właściwego urzędu pracy oraz złożyć odpowiednie dokumenty. Sprawdź jak to zrobić krok po kroku.

Przeczytaj -> Zasiłek dla bezrobotnych w 2016 r.

Autopromocja

Planujesz rejestrację w urzędzie pracy? Sprawdź, jak sprawnie uporać się z procedurą uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

Na początku, zanim przystąpisz do kompletowania dokumentów i kolejnych kroków związanych z rejestracja, upewnij się, że możesz uzyskać status osoby bezrobotnej oraz sprawdź, który urząd pracy jest właściwym urzędem do rejestracji.

Staż z urzędu pracy krok po kroku

Dla kogo status bezrobotnego

Fakt, iż pozostajesz bez zatrudnienia, nie oznacza, że na pewno możesz zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Istnieje szereg czynników, oprócz zatrudnienia, które wykluczają rejestrację. Wystarczy, że posiadasz większą nieruchomość rolną lub pobierasz świadczenia z opieki społecznej lub ZUS-u, aby urząd mógł Ci odmówić rejestracji. Szczegółowe informacje na temat warunków, które należy spełniać, aby móc zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna znajdziesz na stronie internetowej Zielonej Linii.

Polecamy produkt: Jak zaoszczędzić na składkach ZUS (PDF)

Właściwy urząd to…

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rejestracja ze statusem osoby bezrobotnej odbywa się ze względu na meldunek stały lub czasowy. Jeśli więc posiadasz meldunek stały w Krakowie, a obecnie przebywasz w Warszawie i tu chcesz skorzystać z pomocy urzędu pracy – musisz uzyskać przynajmniej meldunek na czas określony. Fakt, że wcześniej pracowałeś w tym mieście i tu odprowadzałeś podatki, nie umożliwi Ci rejestracji jako bezrobotny.

Osoby nieposiadające meldunku mogą zarejestrować się w urzędzie pracy, na obszarze działania którego przebywają.

Dokumenty

Warunkiem uzyskania statusu jest przedstawienie kompletu dokumentów potwierdzających nie tylko miejsca zatrudnienia, ale również inne prace zarobkowe, a także dyplomy i świadectwa potwierdzające uzyskane kwalifikacje. Rejestrujący się powinien również udokumentować pobierane świadczenia z ZUS po ustaniu zatrudnienia. Właściciel nieruchomości rolnej przedstawia dokument potwierdzający jej wielkość oraz zaświadczenie z KRUS o podleganiu lub niepodleganiu ubezpieczeniu. Spis wszystkich dokumentów znajdziesz w serwisie Zielonej Linii.

Jak się zarejestrować?

Rejestracji możesz dokonać osobiście, stawiając się w godzinach obsługi w urzędzie pracy z wcześniej przygotowanymi dokumentami lub elektronicznie. Przed wizytą w urzędzie warto zarezerwować sobie wcześniej termin rejestracji, aby uniknąć oczekiwania w kolejce. Termin możesz zarezerwować za pośrednictwem portalu praca.gov.pl: –„Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”.

Jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub ePUAP, możesz zarejestrować się w urzędzie bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że po wypełnieniu ankiety wybierzesz opcję „Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy”. W kolejnych krokach będziesz zobowiązany zamieścić informacje dotyczące zatrudnienia, wykształcenie, itd. oraz dołączyć skany wcześniej przygotowanych dokumentów.

Rejestracja w urzędzie pracy potwierdzana jest wystawioną przez urząd decyzją.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...