Przekazanie prowadzenia zakładu aktywności zawodowej

Karolina Sikora
rozwiń więcej
Organizator zakładu aktywności zawodowej przejmujący dotychczasowy zakład wchodzi w określone jego prawa i obowiązki. Na nowy podmiot nie przechodzi jednak automatycznie decyzja w sprawie przyznania statusu zakładu aktywności zawodowej.

Gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, może, zgodnie z art. 29 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm. – zwanej dalej ustawą o rehabilitacji), utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostkę i po spełnieniu przewidzianych prawem warunków uzyskać dla tej jednostki status zakładu aktywności zawodowej (ZAZ).

Autopromocja

Ustawa z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2012 r. poz. 986 – powoływana dalej jako nowelizacja) wprowadziła nową regulację dotyczącą procedury przekazania prowadzenia zakładów aktywności zawodowej. Do tej pory jedynymi przepisami, które określały te kwestie, była ustawa z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (DzU z 2009 r. nr 157, poz. 1241 ze zm.). Dotychczas możliwość przekazania prowadzenia zakładu organizacji pozarządowej, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, przyznawano jedynie gminom lub powiatom będącymi organizatorami ZAZ (art. 97a ust. 1 ustawy). Wskazane jednostki samorządu terytorialnego mogły jednak skorzystać z tego uprawnienia tylko do 31 grudnia 2010 r.

Zniesienie ograniczeń przy przekazywaniu zakładu

Wprowadzona nowelizacją procedura przekazania prowadzenia ZAZ nie zawiera już podobnych ograniczeń, zarówno podmiotowych, jak i czasowych. Przede wszystkim nowelizacja ustawy o rehabilitacji doprecyzowuje, co dzieje się z aktywami i pasywami w sytuacji przekazania prowadzenia zakładu. I tak, zgodnie z art. 29 ust. 3e ustawy o rehabilitacji (w brzmieniu nadanym wskazaną nowelizacją) składniki majątkowe, niewykorzystane środki zakładowego funduszu aktywności, należności i zobowiązania organizatora ZAZ związane z utworzeniem i prowadzeniem tego zakładu przejmuje nowy organizator. Ponadto, jak wskazuje dodany nowelizacją art. 29 ust. 3h, nowy organizator zakładu aktywności zawodowej przejmuje z dniem przejęcia także prawa i obowiązki dotychczasowego organizatora, które wynikają z umowy dotyczącej finansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kosztów utworzenia i działania zakładu. Umowę taką, zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 lipca 2012 r. w sprawie zakładów aktywności zawodowej (DzU z 2012 r. poz. 850), zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie ZAZ, każdy zakład zawiera z właściwą jednostką organizacyjną samorządu województwa.


Decyzja o przyznaniu statusu ZAZ

Decyzję w sprawie przyznania statusu zakładu aktywności zawodowej wydaje właściwy miejscowo wojewoda (art. 30 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Decyzja ta w sytuacji przekazania prowadzenia ZAZ nie przechodzi jednak automatycznie na nowego organizatora. Artykuł 29 ust. 3f ustawy o rehabilitacji po nowelizacji zakreśla nowemu organizatorowi 14-dniowy termin od dnia przekazania na wystąpienie do wojewody o wydanie nowej decyzji o przyznaniu temu zakładowi statusu zakładu aktywności zawodowej. Nowa decyzja wojewody będzie miała charakter decyzji administracyjnej ze skutkiem z mocą wsteczną (ex tunc), tj. od dnia przekazania prowadzenia zakładu.

Wydanie nowej decyzji o przyznaniu statusu ZAZ będzie odbywać się w ramach tej samej procedury, którą przewiduje art. 29 ustawy o rehabilitacji. Oznacza to, że decyzja o przyznaniu statusu zakładu aktywności zawodowej zostanie wydana po spełnieniu wszystkich warunków, które przewiduje ten przepis, gdyż ustawodawca nie przewidział tu żadnego uproszczonego sposobu postępowania.

Nowy organizator będzie musiał wykazać spełnienie następujących warunków:

  • co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:

– zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności,

– zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną, w tym osób, w stosunku do których rada programowa, o której mowa w art. 10a ust. 4 ustawy o rehabilitacji, zajęła stanowisko uzasadniające podjęcie zatrudnienia i kontynuowanie rehabilitacji zawodowej w warunkach pracy chronionej,

  • obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakład pracy:

– odpowiadają przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy,

– uwzględniają potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniają wymagania dostępności do nich,

  • jest zapewniona doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne,
  • uzyskane dochody są przeznaczane na zakładowy fundusz aktywności,
  • uzyskanie pozytywnej opinii starosty o potrzebie utworzenia zakładu aktywności zawodowej.

Nowe przepisy o przekazaniu prowadzenia zakładu aktywności zawodowej nie wskazują co prawda na to wprost, ale wydaje się, że w sytuacji uzyskania przez nowego organizatora decyzji o przyznaniu statusu powinien on, zgodnie z § 5 rozporządzenia w sprawie ZAZ, złożyć jej kopię we właściwej jednostce organizacyjnej samorządu województwa.

Majątek ZAZ w przypadku nieprzejęcia

Ponieważ podmiot przejmujący prowadzenie zakładu musi wykazać spełnienie wszystkich warunków przewidzianych przez przepisy, które są niezbędne do uzyskania statusu ZAZ, może okazać się, że z przyczyn formalnych go nie uzyska. W takim przypadku dodany nowelizacją art. 29 ust. 3g wskazuje, co dzieje się z majątkiem zakładu. Przede wszystkim kwota stanowiąca wartość mienia zakładu aktywności zawodowej sfinansowanego ze środków PFRON w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi wynikającymi z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych na dzień przejęcia, podlega przekazaniu na rachunek Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Podobnie należy postąpić z niewykorzystanymi środkami Funduszu, które trafiły do zakładu aktywności zawodowej oraz środkami przekazanymi na jego tworzenie lub działanie.

Omawiane przepisy nowelizujące ustawę o rehabilitacji mają zastosowanie od 1 grudnia 2012 r.



Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...