Co zyska pracodawca zatrudniając bezrobotnego

Bożena Goliszewska-Chojdak
rozwiń więcej
Pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy, mogą osiągać spore oszczędności w kosztach pracy. Mogą się bowiem ubiegać m.in. o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy utworzonego dla takiej osoby oraz o jednorazowy zwrot kosztów wynagrodzenia i opłacone za bezrobotnego składki na ubezpieczenia społeczne.

O refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego mogą starać się:

Autopromocja
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
  • producenci rolni,
  • niepubliczne przedszkola i szkoły (art. 46 ust. 1–1a ustawy o promocji zatrudnienia...).

Wysokość refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, jaką może otrzymać podmiot, może wynieść nawet 6-krotne przeciętne wynagrodzenie (obowiązujące w dniu zawarcia umowy dotyczącej przyznania refundacji).

Korzyści (+)

Jeżeli umowa o refundację zostałaby zawarta w okresie od września do listopada br., maksymalna kwota zwrotu kosztów może wynieść nawet 20 980,92 zł.

Przed utworzeniem stanowiska pracy dla takiej osoby podmiot ubiegający się o zwrot kosztów składa wniosek w tej sprawie do starosty właściwego ze względu na siedzibę tego podmiotu, przedszkola, szkoły lub producenta rolnego albo ze względu na miejsce wykonywania pracy przez skierowanego bezrobotnego. Pozytywnie rozpatrzony wniosek jest podstawą do zawarcia umowy o refundację ze starostą.

Należy pamiętać, że warunkiem otrzymania wsparcia w tworzeniu nowych miejsc pracy jest zakaz rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę w okresie 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o zwrot kosztów. O pomoc nie może wnioskować pracodawca, który w tym okresie zmniejszy wymiar czasu pracy pracowników i rozwiąże stosunek pracy z pracownikiem w drodze wypowiedzenia przez pracodawcę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracodawca, który uzyskał refundację kosztów utworzenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, może ubiegać się o także o jednorazowy zwrot kosztów składek na ubezpieczenia społeczne za taką osobę. Pomoc jest przyznawana na podstawie umowy zawartej ze starostą i nie może przekroczyć 300% wysokości minimalnego wynagrodzenia (w 2012 r. – 4500 zł).

Prawo do refundacji składek przysługuje przedsiębiorcy, który przed zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego zawarł ze starostą pisemną umowę w tym zakresie, zatrudniał skierowaną osobę przez okres co najmniej 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy, a po tym czasie kontynuował jej zatrudnienie (bez znaczenia pozostaje, na jaki okres została zawarta umowa i w jakim wymiarze etatu).

Pracodawca może przystąpić również do innych programów specjalnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy, mających na celu m.in. aktywizację zawodową osób bezrobotnych czy poszukujących pracy i z tego tytułu osiągać pewne korzyści.

Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: Jak pracodawcy mogą zyskać na zatrudnieniu osób bezrobotnych

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...