Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Umowy o pracę powinni Państwo zmienić pracownikom niepełnosprawnym tylko wówczas, gdy mają w nich wpisane dotychczasowe skrócone normy czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 35 godz. na tydzień. Jeżeli umowy o pracę nie zawierają takich zapisów, nie trzeba ich zmieniać. Trzeba natomiast dokonać zmiany informacji o warunkach zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2012 r. normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych są jednakowe, niezależnie od stopnia niepełnosprawności i wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jedynie w przypadku, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników (a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad niepełnosprawnym) wyda zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym bądź znacznym będą obowiązywały normy skrócone, tj. 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej...) Skrócone normy czasu pracy będą miały zastosowanie od dnia przedstawienia pracodawcy zaświadczenia o celowości ich stosowania.

Skierowanie na badania lekarskie stwierdzające, czy pracownik powinien pracować w skróconych normach czasu pracy, wydaje pracodawca na wniosek pracownika.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku wydania skierowania na badanie lekarskie stwierdzające, że pracownicy powinni nadal pracować w obniżonych normach czasu pracy, bez wniosku pracownika w tej sprawie.

W przypadku gdy pracownik niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym lub znacznym nie wystąpi o takie skierowanie lub nie otrzyma zaświadczenia o celowości stosowania w jego przypadku skróconych norm czasu pracy, od 1 stycznia 2012 r. pracuje w podwyższonych normach czasu pracy, tj. 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień. W takiej sytuacji pracodawca będzie miał obowiązek zmienić mu umowę o pracę, jeżeli ma w niej wpisane, że pracuje w skróconym wymiarze czasu pracy, tj. 7 godz. na dobę i 40 godz. na tydzień.


Zmiany umowy o pracę można dokonać za zgodą pracownika w drodze porozumienia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na taką zmianę, to można zmienić mu normy czasu pracy zawarte w umowie w formie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 Kodeksu pracy). W takim przypadku nowe podwyższone normy czasu pracy będą obowiązywały pracownika (pod warunkiem że je zaakceptuje) po okresie wypowiedzenia.

Jednak normy czasu pracy nie należą do podstawowych elementów umowy o pracę i najczęściej nie są w tej umowie zawierane. Wówczas nie ma potrzeby zmieniać umowy o pracę pracownikom niepełnosprawnym. W tej sprawie można też spotkać odmienne stanowisko. Część ekspertów prawa pracy uważa bowiem, że wydłużenie norm czasu pracy pogarsza warunki pracy pracownika i dlatego trzeba mu dać wypowiedzenie zmieniające. Tego poglądu nie można jednak uznać za prawidłowy, ponieważ trudno wypowiedzieć element umowy o pracę, którego w tej umowie nie ma. Poza tym do zmiany norm czasu pracy dochodzi w omawianej sytuacji z mocy prawa, na skutek zmiany przepisów.

Pracodawca powinien natomiast przekazać pracownikom niepełnosprawnym informację o zmianie warunków zatrudnienia. W informacji tej należy podać nowe obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Pracodawca powinien taką informację przekazać w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian, tj. do 31 stycznia 2012 r., a w przypadku, gdy rozwiązanie umowy miałoby nastąpić przed tym terminem, nie później niż do dnia rozwiązania umowy o pracę (art. 29 § 32 Kodeksu pracy).

Informację o zmianie warunków zatrudnienia trzeba zmienić bez względu na to, czy pracodawca podał wprost, jakie normy czasu pracy obowiązują pracownika, czy tylko wskazał przepisy, które te normy określają. Dotychczas bowiem normy czasu pracy pracownika niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym były określone w art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej... Natomiast od 1 stycznia 2012 r., jeżeli pracownik nie będzie pracował w skróconych normach czasu pracy, to będą one wynikały z art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Jeżeli skrócone normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych były określone w przepisach wewnątrzzakładowych, np. w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy, wówczas nowe normy czasu pracy będą obowiązywały pracowników niepełnosprawnych dopiero po zmianie tych przepisów wewnątrzzakładowych.

Podstawa prawna:

  • art. 29 § 3, § 32, art. 42 Kodeksu pracy,
  • art. 15 ustawy z 27 sierpnia 2007 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.).
Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...