Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Marta Mianowska
rozwiń więcej
Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Podstawową funkcją prawa pracy jest ochrona zatrudnienia. Jednak spółdzielczy stosunek pracy zapewnia pracownikom o wiele większą stabilność zatrudnienia niż „zwykłe” umowy o pracę.

Autopromocja

Spółdzielczy stosunek pracy jest nawiązywany między spółdzielnią pracy a jej członkami na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Do tej umowy stosuje się w pierwszej kolejności przepisy ustawy – Prawo spółdzielcze, a dopiero w drugiej kolejności, w razie gdy dana kwestia nie została uregulowana w Prawie spółdzielczym – przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych z zakresu prawa pracy (wyrok SN z 19 lutego 2010 r., II PK 221/09).

Prawo spółdzielcze przewiduje wiele regulacji, które gwarantują pracownikom stabilność zatrudnienia w sposób odmienny niż przepisy niespółdzielczego prawa pracy.

Obowiązek zatrudnienia

Podstawą stabilności spółdzielczego zatrudnienia jest obowiązek nawiązania i pozostawania w spółdzielczym stosunku pracy przez spółdzielnię pracy i jej członka. Z punktu widzenia pracownika obowiązek ten oznacza, że ma on roszczenie o zawarcie spółdzielczej umowy o pracę (przez cały czas trwania członkostwa). Natomiast spółdzielnia ma obowiązek takiemu roszczeniu zadośćuczynić, chyba że zawarcie takiej umowy jest niemożliwe i spółdzielnia nie ponosi za to winy.

Obowiązek nawiązania spółdzielczego stosunku pracy powstaje nawet w sytuacji, w której dotychczasowy pracownik niebędący członkiem spółdzielni stał się następnie jej członkiem (wyrok SN z 5 maja 1999 r., I PKN 677/98).

WAŻNE!

Jeżeli ze swojej winy spółdzielnia odmówiła zawarcia spółdzielczej umowy o pracę, to nawet po zakończeniu członkostwa członek spółdzielni ma prawo dochodzić naprawienia szkody z tym związanej.

Taka regulacja gwarantuje pracownikowi przede wszystkim możliwość bycia zatrudnionym, co w obecnych czasach jest niezwykle cenne. Gwarancję tę wzmacniają regulacje dotyczące samego członkostwa w spółdzielni.

Pozbawienie członka spółdzielni jego statusu jest możliwe albo z jego inicjatywy (za wypowiedzeniem), albo poprzez wykluczenie ze spółdzielni z powodów określonych w statucie lub wykreślenie z rejestru członków spółdzielni. Zarówno wykluczenie, jak i wykreślenie może nastąpić jedynie z powodu niewykonywania obowiązków statutowych. A zatem jest to kategoria dość ścisła, niepozostawiająca pola do dyskretnego wykluczenia lub wykreślenia członka.


Rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę

Stabilność zatrudnienia członka spółdzielni jest realizowana również przez stabilność samej spółdzielczej umowy o pracę. Zasadą jest, że rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę w czasie trwania członkostwa jest niedopuszczalne, a umowa może być rozwiązana jedynie w przypadkach przewidzianych w Prawie spółdzielczym.

Jeżeli umowa ma być rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia przewidzianego w Kodeksie pracy, może to nastąpić w razie:

  • zmniejszenia stanu zatrudnienia spółdzielni, jeżeli jest to podyktowane gospodarczą koniecznością, a rada nadzorcza spółdzielni podejmie w tym zakresie stosowną uchwałę,
  • przyznania członkowi prawa do emerytury (art. 187 Prawa spółdzielczego).

W pierwszym przypadku rozwiązanie umowy zależy co najmniej od 2 czynników:

  • gospodarczej konieczności, przez którą należy rozumieć sytuację, gdy przy obecnym poziomie zatrudnienia sens gospodarczy istnienia spółdzielni zostałby podważony,
  • uchwały o zmniejszeniu zatrudnienia, co wymaga z kolei zgody co najmniej większości członków rady co do wystąpienia gospodarczej konieczności uzasadniającej zmniejszenie stanu zatrudnienia.

Przesłanki rozwiązania spółdzielczej umowy o pracę bez wypowiedzenia są równie rygorystyczne. Rozwiązanie takie może nastąpić na podstawie Kodeksu pracy z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika (art. 53 i 55 k.p.). A zatem Prawo spółdzielcze nie przewiduje rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie niemożności dalszego zatrudnienia członka z jego winy (postanowienie SA w Katowicach z 23 czerwca 1995 r., III APr 21/95).

Oprócz tego rozwiązanie umowy jest możliwe na skutek nieuzasadnionej odmowy przyjęcia przez członka nowych warunków pracy lub płacy, a także na mocy porozumienia stron przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez członka członkostwa.

Ze względu na powyższe kryteria, rozwiązanie spółdzielczej umowy o pracę może być w praktyce niemożliwe, a przynajmniej poważnie utrudnione.


Zmiana warunków pracy i płacy

Zmiana warunków pracy i płacy ustalonych w spółdzielczej umowie o pracę jest możliwa w 3 przypadkach w razie:

  • uzasadnienia takiej zmiany potrzebami gospodarczymi lub organizacyjnymi spółdzielni (np. zmiana zasad wynagradzania, likwidacja stanowiska),
  • utraty przez członka zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy stwierdzonej orzeczeniem lekarskim albo niezawinionej przez niego utraty uprawnień koniecznych do jej wykonywania,
  • gospodarczej konieczności; aby zapewnić pracę wszystkim członkom może być równomiernie skrócony czas pracy i zmniejszone odpowiednio wynagrodzenie, przy czym taka zmiana wymaga wystąpienia gospodarczej konieczności oraz aktywności walnego zgromadzenia.

Roszczenia pracownika

Istnieje możliwość „reaktywacji” zakończonego spółdzielczego stosunku pracy. Pracownik, któremu zostały wypowiedziane warunki pracy lub płacy lub z którym została rozwiązana umowa, może domagać się uznania wypowiedzenia umowy lub jej warunków za bezskuteczne, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – przywrócenia do pracy. Sąd pracy powinien uwzględnić jedno z tych roszczeń. Nie ma bowiem prawa orzec o odszkodowaniu, jeżeli uzna przywrócenie pracownika do pracy za niecelowe lub niemożliwe.

WAŻNE!

Po ustaniu przyczyn wypowiedzenia lub rozwiązania umowy spółdzielnia i jej członek są zobowiązani ponownie do zawarcia spółdzielczej umowy o pracę.

Spółdzielnie muszą też współdziałać ze związkami zawodowymi (jeżeli istnieją) przy wypowiadaniu lub rozwiązaniu spółdzielczej umowy o pracę. Co więcej, jeżeli przepisy prawa pracy zakazujące lub ograniczające wypowiedzenie (lub rozwiązanie) umowy o pracę lub jej warunków są korzystniejsze dla członka spółdzielni niż przepisy Prawa spółdzielczego, to mogą być one stosowane.

Podstawa prawna:

  • art. 77 Kodeksu pracy,
  • art. 182, 187 ustawy z 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (DzU z 2003 r. nr 188, poz. 1848 ze zm.).

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 5 maja 1999 r. (I PKN 677/98, OSNP 2000/14/537),
  • wyrok SN z 19 lutego 2010 r. (II PK 221/09, niepubl.),
  • postanowienie SA w Katowicach z 23 czerwca 1995 r. (III APr 21/95, Pr. Pracy 1996/3/47).
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...