Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r.

Katarzyna Kozieł
rozwiń więcej
Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r. /fot. Shutterstock
Wg zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. zasad korzystania z bonu szkoleniowego, bonu stażowego czy też bonu na zasiedlenie. W projekcie zrezygnowano także z bonu na zatrudnienie. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa? Kogo przede wszystkim będą dotyczyć?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zastąpi nowa ustawa o rynku pracy. Projekt nowych regulacji kładzie nacisk m.in. na zwiększenie efektywności działania urzędów pracy czy też aktywizację długotrwale bezrobotnych. Ponadto, zmianom ulegną także zasady korzystania z form pomocy dla bezrobotnych, takich jaki:

Autopromocja
  • bon szkoleniowy,
  • bon stażowy,
  • bon na zasiedlenie.

Brak ograniczenia wiekowego

Najważniejszą różnicą między poprzednim a nowym uregulowaniem kwestii dostępu do wspomnianych wcześniej form pomocy jest brak jakiegokolwiek ograniczenia wiekowego. Dotychczas wsparcie w postaci bonu szkoleniowego, stażowego czy bonu na zasiedlenie przysługiwało tylko bezrobotnym do 30 roku życia. Już od 1 stycznia 2019 r. wniosek o skorzystanie z takiej formy pomocy będzie mógł złożyć każdy bezrobotny. Rozwiązanie takie ma zmobilizować wszystkich niepracujących do większej aktywności.

Bon szkoleniowy – zmiana szczegółów finansowania

Nowe przepisy mają rozszerzyć zakres zastosowania bonu i szkoleniowego. Zgodnie z projektem nowej ustawy w ramach tego bonu powiatowy urząd pracy finansuje bezrobotnemu:

  • należność dla instytucji szkoleniowej za realizację jednego lub kilku szkoleń – w formie wpłaty na rachunek bankowy instytucji szkoleniowej;
  • koszty potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności lub koszty uzyskania dokumentów potwierdzających nabycie wiedzy i umiejętności – w formie wpłaty na konto instytucji świadczącej te usługi – jest to kategoria dotychczas niewyszczególniona.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przewiduje też liczne modyfikacje w zakresie tego co i w jakim wymiarze pokrywa bon szkoleniowy.

Po pierwsze, od tej pory koszty przejazdu i zakwaterowania, a także koszty badań lekarskich i psychologicznych nie będą ujmowane w bonie, tylko będą finansowane na zasadach uregulowanych wspólnie dla różnych form pomocy udzielanej przez urzędy pracy. Ponadto, w celu ujednolicenia zasad wsparcia, wprowadzono limity na działania finansowane w ramach bonu. W związku z tym realizacja szkoleń będzie opłacana do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, z kolei koszty potwierdzenia nabycia wiedzy i umiejętności  lub uzyskania dokumentu potwierdzającego nabycie wiedzy i umiejętności będą finansowane do wysokości  przeciętnego wynagrodzenia. W tej chwili szkolenia finansowane są do wysokości  100% przeciętnego wynagrodzenia i obejmują koszty wszelkich badań, limit został więc znaczenie zwiększony.

Niemniej jednak w celu uniknięcia zawyżania kosztów szkoleń realizowanych w ramach bonu zastrzeżono, że cena usług finansowanych w ramach tej formy wsparcia nie może być rażąco wyższa od cen podobnych usług oferowanych na rynku.

Bon stażowy – przepisy mają być uproszczone

Oprócz zniesienia ograniczenia wiekowego dla bonu stażowego, ministerstwo zadeklarowało dążenie do uproszczenia przepisów z zakresu bonu stażowego. W tym celu ujednolicono zasady realizacji staży w ramach bonu i poza bonem poprzez bezpośrednie określenie i wskazanie przepisów regulujących organizację stażu w tej samej ustawie. Wg projektu nowej ustawy bon stażowy to narzędzie, stanowiące gwarancję zawarcia umowy o organizację stażu ze wskazanym przez bezrobotnego organizatorem stażu. Niestety brak informacji analogicznej do aktualnej ustawy - czy w ramach bonu opłacane są koszty przejazdu do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty niezbędnych badań lekarskich i psychologicznych. Projektodawca, zrezygnował także z premii finansowej dla pracodawcy za zatrudnienie stażysty po ukończeniu programu.

Bon na zasiedlenie – doprecyzowanie przepisów

Ogólnie rzecz ujmując, nowe regulacje w zakresie bonu na zasiedlenie w dużej mierze nawiązują do dotychczasowej ustawy i jedynie w niektórych aspektach uściślają myśl dotychczasowej ustaw. Wysokość bonu nadal będzie wynosić maksymalnie 200% przeciętnego wynagrodzenia. Ponownie będzie przysługiwał, jeżeli odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z podjęciem pracy, wynosi co najmniej 80 km. Niemniej jednak projekt ministerstwa zawęża pojęcie zatrudnienia i precyzuje, że bon taki przysługuje w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Tak jak w aktualnej ustawie, bezrobotny, któremu został przyznany bon na zasiedlenie, jest obowiązany wykonywać pracę przez okres co najmniej 180 dni w okresie 240 dni liczonych od dnia zawarcia umowy z powiatowym urzędem pracy. Projektodawca chcąc, aby wsparcie kierowane było do osób bezrobotnych, które faktycznie wymagają interwencji ze strony państwa, wprowadził ograniczenia polegające na braku możliwości zaliczenia do wymaganego okresu zatrudnienia:

    • okresu pracy u pracodawcy, u którego osoba była zatrudniona w okresie 180 dni przypadających bezpośrednio przed rejestracją jako bezrobotna;
    • okresu pracy z tytułu, którego osoba osiągała wynagrodzenie lub przychód finansowany lub dofinansowany ze środków Funduszu Pracy;
    • okresu pracy u pracodawcy lub przedsiębiorcy, który jest jego:
      • małżonkiem,
      • rodzicem,
      • rodzeństwem,
      • dzieckiem własnym lub przysposobionym, jego małżonka lub rodzeństwa.

Należy także wspomnieć, że w nowym projekcie zrezygnowano z bonu zatrudnieniowego, z uwagi na to, że skala jego wykorzystania wg projektodawcy na tle pozostałych bonów była stosunkowo niewielka.

Etap legislacyjny na dzień 01.08.2018 r.: Konsultacje publiczne

Podstawa prawna: Projekt ustawy o rynku pracy

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...