Fala gości ze Wschodu to wyzwanie dla naszych urzędników

Szukampracy.pl
rozwiń więcej
Fala gości ze Wschodu to wyzwanie dla naszych urzędników / ShutterStock
Liczba wniosków o wizy pracownicze wzrasta od 2014 roku i to dokładnie o 200 tys. rocznie. Niestety nasze służby konsularne nie radzą sobie z falą pracowników przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Na rozpatrzenie takiego wniosku urzędnik konsularny ma dwie, góra cztery minuty.

Liczba wniosków o wizy pracownicze wzrasta od 2014 roku i to dokładnie o 200 tys. rocznie. Niestety nasze służby konsularne nie radzą sobie z falą pracowników przybywających do naszego kraju z Ukrainy. Na rozpatrzenie takiego wniosku urzędnik konsularny ma dwie, góra cztery minuty.

Autopromocja

W Internecie krążą pogłoski, że nasz system zatrudnienia obcokrajowców jest wyłącznie fikcją. Administracja naszego kraju kompletnie nie radzi sobie z falą napływających wniosków. Do takich spostrzeżeń doszła Najwyższa Izba Kontroli.

Liczba wiz wciąż rośnie

Każdy chyba już zdążył się przyzwyczaić do tego, że coraz więcej Ukraińców przyjeżdża do Polski w celu podjęcia pracy zarobkowej. Co ciekawe, liczna wiz wydawanych Ukraińcom nadal rośnie. W 2016 roku wydano ich 652 tys. W 2017 roku było ich 845 tys. Warto też wspomnieć, że polskie placówki działające na Ukrainie w okresie 2014-2016 wydały ponad 3 mln wiz. To naprawdę dużo, biorąc chociażby pod uwagę liczbę wiz wydawanych w innych krajach, jak Czechy, Słowacja, czy Węgry.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Skąd ten wzrost?

Podejrzenia są różne. Jednak najbardziej prawdopodobnym jest to, że wpływ na takie statystyki ma wprowadzenie w 2012 roku uproszczonego systemu zatrudnienia. To dzięki niemu cudzoziemcy mogą podjąć pracę w Polsce już po zarejestrowaniu w urzędzie pisemnego oświadczenia pracodawcy. Czy to dobre rozwiązanie? Najwyższa Izba Kontroli uważa, że to nie przynosi korzyści. Taki system wręcz szkodzi Polsce. Może przyczyniać się i zarazem motywować do kombinatorstwa. Jej spostrzeżenia są uzasadnione. Otóż na jej prośbę Straż Graniczna skontrolowała 48 podmiotów, które zarejestrowały oświadczenia o zamiarze zatrudnienia Ukraińców i w związku z tym wystąpiły o specjalne zezwolenie na pracę dla tych właśnie cudzoziemców. Co się okazało? Z obcokrajowców, którzy na podstawie tych oświadczeń przekroczyli granicę i dostali się do Polski, aż 72 proc. nie podjęło legalnej pracy. Dane pozyskane w ZUS pozwoliły również ustalić, że nawet nie zgłoszono tych osób do ubezpieczenia.

Oświadczenia te najwyraźniej mają inny cel

Wszystko wskazuje na to, że oświadczenia i zezwolenia są wykorzystywane tylko po to, aby cudzoziemcy dostali wizę do Polski. Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że dotyczy to przede wszystkim tych firm, które mają zarejestrowaną fikcyjną działalność gospodarczą, a co za tym idzie, nie mają możliwości organizacyjno-finansowych zatrudnienia cudzoziemców.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...