Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Wojciech Napora
rozwiń więcej
Pomoc dla obywateli Ukrainy z urzędu pracy - infolinia, porady zawodowe, oferty pracy, rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy. / shutterstock
Jaką pomoc dla obywateli Ukrainy można uzyskać z urzędu pracy? Ukraińcy mogą dzwonić na infolinię, spotkać się z pracownikiem urzędu pracy i otrzymać porady zawodowe. Możliwe jest również zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy. Gdzie znaleźć oferty pracy dla Ukraińców?

Pomoc dla obywateli Ukrainy - urząd pracy

Jedną z form pomocy uchodźcom z Ukrainy jest wsparcie oferowane przez urzędy pracy. Cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy i korzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd, w tym pośrednictwa pracy. Obywatele Ukrainy zainteresowani taką pomocą mogą nawiązać kontakt telefoniczny albo bezpośredni z urzędem pracy lub z ogólnopolską infolinią urzędów pracy, Zieloną Linią – tel. 19524.

Autopromocja

Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski uciekając przed wojną, szuka wsparcia w odnalezieniu się w nowej, trudnej rzeczywistości. Ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub znajomych, zmuszeni są radzić sobie sami. Dlatego tak ważny jest dostęp do informacji dla uchodźców, w tym informacji na temat możliwości zatrudnienia lub rejestracji w urzędzie pracy. Uchodźcy, którym ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym
na terytorium tego państwa daje możliwość podjęcia pracy bez zezwolenia i nadmiernych formalności oraz rejestracji jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, mogą się zgłaszać do urzędów pracy – 340 powiatowych i 16 wojewódzkich.

Infolinia urzędów pracy dla obywateli Ukrainy i pracodawców

Również infolinia urzędów pracy – Zielona Linia – jest dostępna zarówno dla uchodźców (możliwa rozmowa w języku ukraińskim), jak i pracodawców, którzy chcą zatrudnić Ukraińców. Wszyscy zainteresowani mogą się kontaktować od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20, dzwoniąc pod numer 19524, pisząc na czacie lub wysyłając pytanie mailem na adres kontakt@zielonalinia.gov.pl. Dodatkowo uruchomiono adres: ukraina@zielonalinia.gov.pl (obsługiwany w języku ukraińskim, przeznaczony dla obywateli Ukrainy).

Konsultanci Zielonej Linii udzielają informacji na temat zatrudniania cudzoziemców (także uchodźców), rejestracji w urzędzie pracy (także uchodźców) oraz oferowanego wsparcia bezrobotnym i pracodawcom w językach polskim, angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Uchodźcy mogą również udać się do najbliższego urzędu pracy, gdzie doradca klienta (doradca zawodowy lub pośrednik pracy) porozmawia (w wielu urzędach możliwa jest rozmowa w języku ukraińskim) i ustali sytuację i potrzeby każdej osoby indywidualnie. Zapyta m.in. o posiadane kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, o to jaka praca byłaby interesująca, w jakim zawodzie, w jakim wymiarze. Na takie spotkanie z doradcą warto zabrać, jeśli się posiada, dokumenty dotyczące kwalifikacji zawodowych i doświadczenia zawodowego.

Rejestracja obywatela Ukrainy w urzędzie pracy

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce, może zarejestrować się oraz zostać uznany jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy. Do obywateli Ukrainy, rejestrujących się w urzędzie pracy, nie stosuje się warunku, że osobą bezrobotną nie może być kobieta, która ma więcej niż 60 lat i mężczyzna, który ma więcej niż 65 lat.

Ukraińcy zarejestrowani jako bezrobotni

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne mogą korzystać ze wszystkich form wsparcia oferowanych przez urząd. Mogą więc m.in. odbyć staż, szkolenie, pozyskać środki na otwarcie działalności gospodarczej czy otrzymać któryś z bonów dla osób do 30. roku życia.

Na portalu praca.gov.pl dostępny jest formularz, przeznaczony dla obywateli Ukrainy, którzy chcą się zarejestrować w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy - „Zgłoszenie do rejestracji jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku albo poszukująca pracy (KRB-UA)”. Umożliwia on załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Wystarczy mieć profil zaufany lub podpis kwalifikowany, by założyć konto i dokonać pełnej rejestracji. Dla osób, które nie mają takiej możliwości jest ścieżka „Zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy”. Ten tryb nie wymaga podpisania wniosku o dokonanie rejestracji wraz z załącznikami kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym e PUAP. Dokumenty wymagane do rejestracji należy dostarczyć podczas wizyty w powiatowym urzędzie pracy.

Oferty pracy dla Ukraińców

Osoby zainteresowane znalezieniem pracy w Polsce mogą również samodzielnie przeglądać oferty pracy. W tym celu najlepiej skorzystać z Centralnej Bazy Ofert Pracy za pomocą komputera, telefonu lub innych mobilnych urządzeń z dostępem do Internetu (http://oferty.praca.gov.pl). Baza dostępna jest także w języku ukraińskim (na górze strony możliwy jest wybór języka ukraińskiego).

Można również zainstalować bezpłatną aplikację ePraca, która w łatwy i intuicyjny sposób umożliwia przeglądanie ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy i OHP (Centralna Baza Ofert Pracy). Po uruchomieniu ePracy możliwe jest szybkie filtrowanie ofert: według zawodu (wpisując tylko nazwę zawodu) lub według lokalizacji (wpisując nazwę lokalizacji lub kod pocztowy). Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepie Google Play na urządzenia mobilne z systemem Android oraz w sklepie AppStore na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Osoby, które wolą bezpośredni kontakt mogą skorzystać z pomocy pracownika urzędu pracy, który przeszuka Centralną Bazę Ofert Pracy (lub inne bazy ofert pracy) i przekaże informacje o dopasowanych ofertach pracy (dane teleadresowe pracodawcy i inne ważne informacje).

Również Zielona Linia umożliwia kontakt (pod nr. telefonu 19524) z konsultantem, który rozmawia w języku ukraińskim, w celu przejrzenia ofert pracy w Centralnej Bazie Ofert Pracy i innych portalach z ogłoszeniami o pracę.

www.psz.gov.pl czyli Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

Ważnym źródłem sprawdzonych i przydatnych informacji na temat m.in. wsparcia z urzędów pracy i zatrudniania cudzoziemców jest wortal Publicznych Służb Zatrudnienia www.psz.gov.pl. Znaleźć na nim można materiały dotyczące rynku pracy, rejestracji w urzędzie pracy czy formalności związanych z zatrudnianiem obcokrajowców. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie i napływem uchodźców treści zamieszczone na wortalu dostępne są również w ukraińskiej wersji językowej. Dzięki temu cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zapoznać się z ważnymi i przydatnymi informacjami w języku ojczystym.

Na wortalu pojawiła się również nowa zakładka, Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy, adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Treści, również w języku ukraińskim, zostały w niej umieszczone w trzech blokach tematycznych:

  1. Rynek pracy w Polsce
  2. Rynek pracy w Unii Europejskiej
  3. Pomoc w innych obszarach

Urzędy pracy - poradnictwo zawodowe dla Ukraińców

Uchodźcy z Ukrainy mogą również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc, należy zadzwonić lub udać się do urzędu pracy. Wsparcie takie obejmuje:

  • wybór odpowiedniego zawodu,
  • zmianę kwalifikacji,
  • podjęcie pracy,
  • zbadanie kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych,
  • zaplanowanie rozwoju kariery zawodowej.

Pomagam Ukrainie

Zarówno uchodźcy, którzy potrzebują pomocy, jak i pracodawcy, którzy chcą pomóc Ukraińcom mogą wejść na stronę www.pomagamukrainie.gov.pl. W prosty i intuicyjny sposób ikony na stronie kierują na podstrony – „Potrzebuję pomocy” lub „Chcę pomóc”.

Każdy pracodawca, który chce zatrudnić obywateli Ukrainy może wejść na tę stronę kliknąć w „Chcę pomóc”, potem „Firma”, w miejscu „Jaką pomoc możesz zapewnić?” zaznaczyć „Zatrudnienie” i wypełnić krótki formularz, m.in. o tym ile osób chciałbyś zatrudnić, na jakim stanowisku i w którym województwie. Po wypełnieniu formularza należy go podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Potem trafia on do właściwej jednostki, która koordynuje pomoc dla uchodźców i skontaktuje się z pracodawcą.

Informacji na temat rejestracji w urzędzie pracy udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...