Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Opinia o pracowniku w świadectwie pracy
Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron w związku z jego wyjazdem za granicę. Pracownik prosi o zamieszczenie w świadectwie pracy wzmianki o jego dotychczasowej bardzo dobrej pracy, co będzie przydatne w jego nowej pracy. Czy w rubryce „informacje uzupełniające” możemy wpisać opinię o pracowniku – pyta Czytelniczka z Krosna.

Autopromocja

Pracodawca nie ma możliwości zamieszczania w świadectwie pracy jakichkolwiek opinii o pracowniku, nawet pozytywnych.

W świadectwie pracy można zamieszczać jedynie te informacje, które zostały wskazane w przepisach prawa pracy. Wyliczenie informacji, które należy umieścić w świadectwie pracy, jest katalogiem zamkniętym, dlatego nie powinni Państwo zamieszczać w świadectwie innych informacji. Nie można bowiem dowolnie decydować o jego treści. Zamieszczenie w nim innych informacji, niż wskazane w przepisach należy uznać za naruszenie przez Państwa prawa pracy.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W ust. 6 świadectwa pracy, gdzie podaje się „Informacje uzupełniające”, pracodawca wskazuje informacje z urzędu lub tylko na żądanie pracownika.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwa pracownik otrzymał oddzielną pisemną opinię zawierającą ocenę dotychczasowego przebiegu pracy (tzw. referencje czy rekomendacje).

Dane podawane w świadectwie pracy w rubryce „Informacje uzupełniające”

Informacje podawane z urzędu

Informacje podawane tylko na żądanie pracownika

o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych

● o wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,

● o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach w czasie zatrudnienia,

● o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy dotyczącym przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia

Wniosek pracownika czy byłego pracownika o wydanie opinii może być odrzucony przez pracodawcę bez żadnych konsekwencji. Pracownikowi nie przysługuje bowiem roszczenie o wydanie przez pracodawcę takiej opinii. W opinii nie powinno się podawać negatywnych informacji, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 66/02, OSNP 2064/13/227).

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na spożywanie przez niego w czasie pracy alkoholu. Po wydaniu świadectwa pracy pracownik poprosił o opinię, ponieważ spodziewał się, że może mieć kłopoty ze znalezieniem innej pracy. Dyrektor firmy napisał w opinii, że pracownik był osobą pracowitą, ale czasami nie wykonywał w terminie swoich zadań prawdopodobnie ze względu na nadużywanie alkoholu, ponieważ często korzystał z krótkich zwolnień lekarskich i urlopów na żądanie. Pracownik nigdy nie był karany za nadużywanie alkoholu w pracy. W przypadku otrzymania takiej opinii pracownik może wystąpić do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych, gdyż opinia zawiera elementy niesprawdzone i niekorzystne dla pracownika. W tej sytuacji lepiej byłoby odmówić prośbie pracownika.

Podstawa prawna:

- art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 960),

- § 1 ust. 1, § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509),

- art. 23–24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...