Rozwiązanie umowy o pracę – obowiązujące terminy

Maria Umińska-Żak
rozwiń więcej
Pewne czynności z zakresu prawa pracy powinny być wykonywane w przewidzianych prawem terminach. W przypadku ich nieprzestrzegania pracodawca może narazić się na odpowiedzialność finansową. Stanie się tak np. w sytuacji niewydania świadectwa pracy.

Pierwszym podstawowym krokiem przy rozwiązywaniu umów o pracę jest ustalenie właściwego trybu zakończenia stosunku pracy. Właśnie od niego zależą dalsze obowiązki pracodawcy związane z rozwiązaniem stosunku pracy. Umowę o pracę można rozwiązać na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia.

Autopromocja

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej:

  • na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 1 tydzień w przypadku umowy dłuższej niż 2 tygodnie; 2 tygodnie, jeżeli umowa została zawarta na 3 miesiące,
  • na czas nieokreślony wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc przy zatrudnieniu co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 3 lata,
  • na czas określony wynosi 2 tygodnie, pod warunkiem że takie zastrzeżenie umieszczono w umowie, która została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
  • na zastępstwo wynosi 3 dni robocze.

Ponadto umowę o pracę można rozwiązać:

  • bez wypowiedzenia w przypadku dopuszczenia się przez pracownika przewinienia uzasadniającego rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, ale tylko w okresie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o okolicznościach uzasadniających rozwiązanie umowy,
  • bez wypowiedzenia, w sytuacji kiedy niezdolność do pracy jest spowodowana usprawiedliwioną nieobecnością w pracy, np. chorobą pracownika, która trwa:

– dłużej niż 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

– dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia, zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy albo gdy choroba jest spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,

  • bez wypowiedzenia, jeżeli usprawiedliwiona nieobecność w pracy z innych przyczyn niż wskazane wyżej trwa dłużej niż 1 miesiąc.

WAŻNE!

W przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z usprawiedliwionych powodów każdy nawet 1-dniowy powrót do pracy powoduje, że okres nieobecności w pracy liczy się od początku, pod warunkiem że dotyczy innej jednostki chorobowej.

Okres wypowiedzenia obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotności kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. W przypadku okresu liczonego w miesiącach rozpoczyna on bieg dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wręczono wypowiedzenie. Natomiast okres wypowiedzenia liczony w dniach biegnie od chwili złożenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu i kończy się po upływie tego okresu – liczonego w dniach roboczych.

W oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę musi być zawarte pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy w terminie 7 lub 14 dni, w zależności od trybu rozwiązania umowy o pracę.


Uzyskanie stanowiska związków zawodowych

Jeśli u pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, to pracodawca powinien zawiadomić ją na piśmie o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o zamiarze rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zakładowa organizacja związkowa może w ciągu 5 dni od otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie pracodawcy umotywowane zastrzeżenia dotyczące zamiaru zwolnienia pracownika.

W przypadku zamiaru rozwiązania umowy bez wypowiedzenia organizacja związkowa ma 3 dni na wyrażenie swojej opinii. Rozwiązanie umowy bez zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej lub przed upływem wskazanych terminów na zajęcie przez nią stanowiska jest naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów o pracę.

Rozliczenie się z wynagrodzenia

Co do zasady w okresie wypowiedzenia pracownik nadal świadczy pracę. Tym samym należy mu się wynagrodzenie za pracę. Termin wypłaty nie zmienia się z powodu rozwiązania umowy o pracę i wynagrodzenie zostaje wypłacone w dniu wypłaty u danego pracodawcy.

Przykład

1 lipca 2012 r. została rozwiązana umowa o pracę. U danego pracodawcy dniem wypłaty jest zawsze 10. dzień każdego miesiąca. Pracownik otrzyma więc wynagrodzenie za czerwiec 10 lipca 2012 r.

Natomiast ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dniu rozwiązania umowy o pracę.

Ponadto w zależności od zastosowanego trybu rozwiązania umowy konieczna może być również wypłata odprawy pieniężnej.

Wydanie odpowiednich dokumentów

W związku z rozwiązaniem stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie (tj. w dniu rozwiązania stosunku pracy) wydać pracownikowi świadectwo pracy. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym dniu nie jest możliwe, pracodawca, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyła świadectwo pracy pracownikowi za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób. Nie dotyczy to umów terminowych, w przypadku których pracodawca może wydać świadectwo pracy dopiero po 24 miesiącach od zawarcia pierwszej z takich umów. Jedynie na wniosek pracownika musi wydać świadectwo pracy przed tym terminem. Gdy pracownik uzna, że świadectwo pracy jest nieprawidłowe, może w ciągu 7 dni wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie. Pracodawca natomiast ma kolejne 7 dni na odpowiedź pracownikowi. Jeśli pracodawca nie uwzględni wniosku, to pracownik może w ciągu 7 dni wystąpić do sądu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek przechowywania dokumentacji niezbędnej do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty przez okres 50 lat od dnia zakończenia pracy danego pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 32–34, art. 36, art. 361, art. 38, art. 52 § 2, art. 53, art. 85 § 1, art. 97 § 1, art. 171 § 1, art. 264, art. 265 Kodeksu pracy,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (DzU nr 60, poz. 282 ze zm.).
Kadry
Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa?
28 kwi 2024

Czy 5 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

pokaż więcej
Proszę czekać...