Czy z powodu pomyłki pracodawcy pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Pracownik zmienił numer swojego konta bankowego i poinformował o tym dział płac naszej firmy. Jednak pracownica działu płac pomyliła się i wypłata została przelana na stare konto. Pracownik rozwiązał z nami umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, uzasadniając to brakiem wypłaty wynagrodzenia w terminie ustalonym w firmie. Pracownik zażądał wydania świadectwa pracy i przestał przychodzić do pracy, mimo że wynagrodzenie wypłaciliśmy mu w kasie następnego dnia po terminie wypłaty. Czy powinniśmy wydać pracownikowi świadectwo pracy? Czy dokonane przez niego rozwiązanie umowy było prawidłowe?

Powinni Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy, ponieważ umowa o pracę została rozwiązana w dniu złożenia przez niego pisma o rozwiązaniu umowy ze skutkiem natychmiastowym. Mogą jednak Państwo zakwestionować przed sądem pracy zasadność rozwiązania umowy przez pracownika w tym trybie, gdyż należy przyjąć, że przyczyna podana przez pracownika nie powinna być podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Autopromocja

Rozwiązanie umowy o pracę dokonane przez Państwa pracownika jest skuteczne. Dla ważności rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy nie jest istotne to, czy dopuścili się Państwo ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec swojego pracownika. Przedstawione przez pracownika uzasadnienie rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy może być podważone przez Państwa jedynie na drodze sądowej (art. 611 Kodeksu pracy). Pracodawca nie może natomiast uznać, że dokonane przez pracownika rozwiązanie umowy o pracę jest bezskuteczne i odmówić wydania świadectwa pracy. Takie stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III PZP 5/11), stwierdzając, że „rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika – tak samo, jak takie rozwiązanie umowy przez pracodawcę – wywołuje skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy, niezależnie od jego zgodności z przepisami określającymi przesłanki dopuszczalności rozwiązania”. Podobnie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 16 maja 1997 r. (I PKN 170/97, OSNP 1998/8/239), stwierdzając, że „wypowiedzenie umowy o pracę lub rozwiązanie bez wypowiedzenia nawet sprzeczne z prawem lub nieuzasadnione nie jest nieważne z mocy prawa”.

W związku z tym złożone przez Państwa pracownika rozwiązanie umowy o pracę jest skuteczne, mimo że istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie uznane przez sąd pracy za bezpodstawne. Będą Państwo mogli wówczas domagać się od pracownika wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 611 i art. 612 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Pracodawca, który nie zgadza się z przyczyną rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, może kwestionować to rozwiązanie umowy tylko przed sądem pracy.

Zdaniem Sądu Najwyższego, przesłanką uzasadniającą rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskanie odszkodowania jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy (wyrok z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99, OSNP 2001/16/516). Jednak nie każde naruszenie podstawowego obowiązku pracodawcy (takim obowiązkiem jest terminowe wypłacanie pracownikowi wynagrodzenia) jest ciężkim naruszeniem. Trudno zakwalifikować pomyłkę Państwa pracownicy jako rażące niedbalstwo czy wina umyślna. Dlatego sąd pracy prawdopodobnie uzna, że dokonane przez pracownika rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia było bezzasadne.

W przedstawionej sytuacji powinni jednak Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy, wpisując w nim, że umowa rozwiązała się bez wypowiedzenia z winy pracodawcy (art. 55 § 11 Kodeksu pracy). Obowiązek wydania świadectwa pracy ma w tym przypadku charakter bezwarunkowy.


Przypominamy, że na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie powinno mieć formę pisemną i podaną przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (art. 55 § 2 w zw. z art. 52 § 2 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

W ciągu 3 kolejnych miesięcy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za pracę z miesięcznym opóźnieniem. Trzech pracowników rozwiązało umowy w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy. W piśmie rozwiązującym umowy napisali, że pracodawca nie wypłacił w terminie wynagrodzenia za ostatnie 3 miesiące. Pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracowników i w tej sytuacji rozwiązanie umów bez wypowiedzenia jest zasadne. Ponieważ pracodawca co miesiąc naruszał obowiązki pracownicze, pracownicy mieli prawo w każdej chwili rozwiązać umowy bez wypowiedzenia. Gdyby pracodawca spóźnił się z wypłatą wynagrodzenia tylko za 1 miesiąc, np. nie wypłacił na czas wynagrodzenia za kwiecień 2012 r., które pracownicy powinni dostać 30 kwietnia br., a później wypłacał pensje w terminie, wówczas pracownicy mogliby rozwiązać umowy bez wypowiedzenia z tego powodu najpóźniej do 30 maja 2012 r.

Podstawa prawna:

  • art. 52 § 2, art. 55 § 11, § 2, art. 611, art. 612 Kodeksu pracy.
Kadry
Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa?
03 maja 2024

Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Poniżej wykaz niedziel handlowych na 2024 r.

5 maja: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
03 maja 2024

W dniu 5 maja przypada: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce to także Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Trzeba zwrócić uwagę na sytuację tych osób, szczególnie w kontekście społecznym, zawodowym ale i ekonomicznym. Przecież już zgodnie z Konstytucją RP: Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Musimy zatem wiedzieć, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa.

4 maja to Dzień Św. Floriana - Święto Strażaków
03 maja 2024

Świętowaliśmy 1, 2, 3 maja teraz przyszedł czas na 4 maja -  Dzień Św. Floriana. To Wielkie Święto Strażaków. Zostało ustanowione w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej czyli właśnie św. Floriana. W ten szczególny dzień warto wyrazić wdzięczność zarówno strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych jak i z Państwowej Straży Pożarnej za ich trud, ciężką i niebezpieczną służbę, gdzie często narażają swoje życie i zdrowie dla niesienia pomocy innym. 

Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

pokaż więcej
Proszę czekać...