Zasady uznawania kwalifikacji w UE

Agnieszka Zwolińska
rozwiń więcej
Regulacje unijne nie ujednolicają przepisów krajowych dotyczących kwalifikowania poszczególnych zawodów jako zawodów regulowanych. Dlatego w przypadku podjęcia pracy w innym państwie, każdorazowo trzeba sprawdzać, czy konieczne jest ubieganie się o uznanie kwalifikacji.

Zapewnienie swobód unijnych, w szczególności swobody przemieszczenia się osób, świadczenia usług oraz swobody podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej wymaga zniesienia przeszkód, jakie wynikają z regulacji krajowych określających warunki podejmowania i wykonywania poszczególnych zawodów. W tym celu ustanowiono unijne zasady uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w innym państwie członkowskim. Zostały one określone w dyrektywie 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (powoływanej dalej jako dyrektywa).

Autopromocja

Dyrektywa ujednolica zasady uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych – kwalifikacji, które zostały nabyte w państwach członkowskich (tj. w państwach członkowskich UE oraz Liechtensteinie, Islandii, Norwegii, Szwajcarii). Oznacza to, że dyrektywa – a ściślej przepisy krajowe ją wdrażające – nie znajdzie zastosowania do uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w innych niż ww. państwach.

Przykład

Obywatel polski po ukończeniu studiów na kierunku architektura w Stanach Zjednoczonych zamierza rozpocząć pracę w Polsce jako architekt. W Polsce zawód architekta jest zawodem regulowanym. W tym przypadku nie znajdą zastosowania unijne zasady uznawania kwalifikacji zawodowych określone w dyrektywie, a odpowiednio przepisy ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE. Kwalifikacje zawodowe zostały bowiem nabyte w państwie trzecim. Gdyby kwalifikacje zawodowe zostały nabyte w innym niż Polska państwie członkowskim, znalazłby zastosowanie przewidziany w dyrektywie system automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych.

Zawody regulowane

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych określone w dyrektywie dotyczą kwalifikacji koniecznych do wykonywania zawodów (działalności) regulowanych. Trzeba jednak podkreślić, że dyrektywa nie ujednolica przepisów krajowych w zakresie zakwalifikowania poszczególnych zawodów jako zawodów regulowanych oraz warunków podejmowania działalności regulowanej. Kluczowe dla osoby zamierzającej podjąć pracę (działalność) w innym państwie członkowskim niż to, w którym nabyła kwalifikacje zawodowe, jest zatem pytanie, czy zawód, który zamierza wykonywać, jest zawodem regulowanym w tym państwie.

Przez zawód regulowany rozumie się działalność lub zespół działalności zawodowych, których podjęcie, wykonywanie lub jeden ze sposobów wykonywania wymaga, bezpośrednio lub pośrednio, na mocy przepisów ustawowych, wykonawczych lub administracyjnych posiadania specjalistycznych kwalifikacji zawodowych (art. 3 ust. 1 lit. a dyrektywy). Oznacza to, że w przypadku zamiaru podjęcia wykonywania zawodu regulowanego w innym państwie członkowskim niż państwo, w którym nabyto kwalifikacje zawodowe, konieczne będzie uznanie kwalifikacji zawodowych przez właściwy organ państwa przyjmującego. Z kolei, jeżeli zawód nie jest zawodem regulowanym w danym państwie, to warunkiem podjęcia jego wykonywania nie jest uznanie kwalifikacji zawodowych przez właściwy organ tego państwa. Ocena kwalifikacji zawodowych należy wówczas do przyszłego pracodawcy, usługobiorcy.

Przykłady

Polka zamierza podjąć pracę jako opiekunka dla osób starszych w Niemczech. W Polsce ukończyła wyższe studia pedagogiczne i studia podyplomowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Miała też roczne doświadczenie w tym zawodzie. Opiekowanie się osobami starszymi nie jest działalnością regulowaną w Polsce. Z informacji udostępnianych na stronach Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/internal market/qualifications/regprof/index.cfm) wynika natomiast, że sprawowanie opieki nad osobami starszymi to działalność regulowana w Niemczech. Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji konieczne będzie wszczęcie w Niemczech procedury uznania kwalifikacji zawodowych zdobytych w Polsce. Właściwy organ zbada, czy wnioskodawca ma odpowiednie wykształcenie oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu regulowanego. W przypadku podjęcia decyzji o uznaniu kwalifikacji Polka będzie mogła wykonywać w Niemczech zawód opiekunki dla osób starszych na takich samych zasadach jak osoby, które nabyły kwalifikacje zawodowe w Niemczech.

***


Po zdobyciu praktyki w Polsce obywatel polski chce podjąć pracę na stanowisku barmana w jednym z francuskich pubów. Wykonywanie zawodu barmana nie jest działalnością regulowaną we Francji. Oznacza to, że nie musi on wnioskować do właściwego organu we Francji o uznanie kwalifikacji zawodowych nabytych w Polsce. Ocena tych kwalifikacji pozostawiona jest pracodawcy francuskiemu, u którego ubiega się o zatrudnienie.

Swoboda świadczenia usług

Dyrektywa reguluje zasady świadczenia usług w innym państwie członkowskim niż państwo siedziby usługodawcy.

Państwa członkowskie zgodnie z zasadą określoną w art. 5 ust. 1 dyrektywy zobowiązały się nie wprowadzać żadnych ograniczeń w swobodnym świadczeniu usług w innym państwie członkowskim, które w jakikolwiek sposób byłyby związane z kwalifikacjami zawodowymi:

  • jeżeli usługodawca prowadzi zgodną z prawem działalność w zakresie tego samego zawodu w innym państwie członkowskim oraz
  • w przypadku (tymczasowego i okazjonalnie) przeniesienia się usługodawcy, jeżeli wykonywał zawód w państwie członkowskim siedziby przez 2 lata w okresie 10 lat poprzedzających świadczenie usług, jeżeli dany zawód nie jest w tym państwie regulowany.

Przykład

Obywatel polski przez ostatnie 5 lat był taksówkarzem w Niemczech (działalność ta nie jest działalnością regulowaną w Niemczech). Zamierza rozszerzyć świadczenie usług na graniczące z Niemcami terytorium Polski. W Polsce zawód taksówkarza jest zawodem regulowanym.

Przed rozpoczęciem świadczenia usług na terytorium Polski taksówkarz powinien przedłożyć właściwemu organowi w Polsce pisemne oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi, zawierające informacje o posiadanym ubezpieczeniu w zakresie wykonywanego zawodu, obowiązującym na terytorium Polski (art. 30 ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE). Ponadto polski organ może wymagać od niego przedstawienia dodatkowych dokumentów, w tym zaświadczenia potwierdzającego, że zgodnie z prawem wykonuje zawód w innym państwie członkowskim oraz iż w chwili składania zaświadczenia nie obowiązuje go zakaz wykonywania zawodu, dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe czy dokumentów potwierdzających wykonywanie danego zawodu co najmniej przez 2 lata w okresie ostatnich 10 lat.

Podstawa prawna:

  • dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (DzUrz UE L 255 z 30.09.2005 r., s. 22 ze zm.),
  • ustawa z 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE (DzU nr 63, poz. 394).

 

Kadry
Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

Komornicy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Sprawę bada TK
30 kwi 2024

Obowiązuje konstytucyjna zasada wolności pracy i swoboda wykonywania zawodu. Niemniej jednak przepisy ustawowe mogą wprowadzać kryteria, które ograniczają tą wolność. Tak też jest w przypadku komorników, którzy mogą pracować tylko do 65. roku życia. Czy to jest sprawiedliwe? Czy ma miejsce dyskryminacja komorników ze względu na wiek? Szczególnie jeżeli stan psychofizyczny pozwala na świadczenie pracy. Sprawę bada TK. 

pokaż więcej
Proszę czekać...