Skracanie i wydłużanie okresu wypowiedzenia

Anna Czajkowska
rozwiń więcej
W umowie o pracę można zawrzeć zapisy wydłużające okres jej wypowiedzenia. Skuteczność takiego postanowienia zależy od tego, czy w chwili zawierania umowy regulacja taka była korzystna dla pracownika.

Wypowiedzenie jest oświadczeniem woli składanym przez stronę stosunku prawnego prowadzącym do jego rozwiązania w określonym czasie. Przepisy prawa pracy przewidują standardowe okresy wypowiedzenia.

Autopromocja

Wypowiedzeniu podlegają umowy na czas nieokreślony, na okres próbny, na czas zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także na czas określony dłuższy niż 6 miesięcy. W tym ostatnim przypadku wypowiedzenie następuje za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, jeśli możliwość taka zostanie przewidziana przez strony przy zawieraniu umowy.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi 3 dni robocze, umowy o pracę zawartej na okres próbny zaś jest uzależniony od czasu trwania okresu próbnego.

Okres wypowiedzenia w tym przypadku wynosi:

  • 3 dni robocze – jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień – przy okresie próbnym dłuższym niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie – przy 3-miesięcznym okresie próbnym.

W myśl art. 36 § 1 k.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Okres ten wynosi:

  • 2 tygodnie – jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące – jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 k.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.

Modyfikacje reguł ogólnych

Okresy wypowiedzenia w przypadkach ustalonych w przepisach mogą ulegać wydłużeniu bądź skróceniu. Pracodawca i pracownik są w szczególności uprawnieni do zawarcia porozumienia w sprawie wcześniejszego terminu rozwiązania stosunku pracy. Jak wskazuje art. 36 § 6 k.p., ustalenia takie nie zmieniają trybu rozwiązania umowy o pracę i są dopuszczalne dopiero po dokonaniu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę przewiduje ponadto art. 361 § 1 k.p., zastrzegając, że jest to dopuszczalne jedynie w odniesieniu do umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Skróceniu do maksymalnie jednego miesiąca podlega wyłącznie 3-miesięczny okres wypowiedzenia.


Z kolei wydłużenie okresu wypowiedzenia według Kodeksu pracy może dotyczyć pracowników zatrudnionych na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. W ich przypadku strony mogą umownie wydłużyć okres wypowiedzenia z 2-tygodniowego do miesięcznego i z miesięcznego do 2-miesięcznego.

Zmiany umowne

Niezależnie od przepisów prawa pracy okres wypowiedzenia może być modyfikowany przez strony stosunku pracy. Uzgodnienia w tym zakresie mogą być dokonywane już na etapie zawierania umowy bądź w późniejszym czasie w związku ze zmianami umowy.

W toku negocjacji strony powinny jednak brać po uwagę treść art. 18 § 2 k.p., zgodnie z którym postanowienia umów i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy. A contrario, jeśli strony wynegocjują postanowienia korzystniejsze dla pracownika, to będą one w pełni skuteczne i wiążące.

W orzecznictwie przyjmuje się, że wydłużenie kodeksowych okresów wypowiedzenia może być korzystne dla pracownika. Skuteczność odpowiednich klauzul umownych zależy jednak od spełnienia dodatkowych warunków. Jak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 10 stycznia 2006 r., ocena ważności postanowienia umowy o pracę wprowadzającego dłuższy okres wypowiedzenia dla pracownika musi być odniesiona do konkretnych okoliczności sprawy, uwzględniać w sposób zobiektywizowany warunki istniejące w chwili zawierania umowy, odnosić się do całokształtu regulacji umownych, a przede wszystkim uwzględniać swoisty „bilans korzyści i strat” dla pracownika (wyrok SN z 10 stycznia 2006 r., I PK 97/05). We wcześniejszym swoim wyroku z 2 października 2003 r. Sąd Najwyższy podkreślił, że zastrzeżenie dla obu stron w umowie o pracę okresu wypowiedzenia dłuższego, niż przewidziany w Kodeksie pracy, nie jest uznane za niekorzystne dla pracownika, jeżeli w jego efekcie uzyskał dłuższy okres wypowiedzenia przez pracodawcę, a sytuacja na rynku pracy w konkretnych okolicznościach, przy uwzględnieniu miejsca wykonywania pracy oraz zapotrzebowania na pracę określonego rodzaju, mogła czynić nierealną możliwość wypowiedzenia przez pracownika (wyrok SN z 2 października 2003 r., I PK 416/02).

Przykład

Jacek C. jest cenionym na rynku menedżerem w sektorze IT i nowych technologii. W 2009 r. negocjował on warunki umowy o pracę ze spółką działającą w tej branży. Wśród warunków zatrudnienia postawił m.in. ten dotyczący wydłużenia okresu wypowiedzenia ze strony pracodawcy do 6 miesięcy. Spółka przystała na tę propozycję, zastrzegając jednak, że taki sam okres wypowiedzenia obowiązywał będzie również Jacka C. Po roku pracy pracownik złożył wypowiedzenie umowy z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Uznał on, że postanowienie o obowiązującym go 6-miesięcznym okresie wypowiedzenia – jako mniej korzystne dla pracownika – jest nieważne. Spółka wniosła przeciwko pracownikowi pozew o odszkodowanie. Po przeprowadzeniu globalnej oceny korzystności regulacji umownych sąd stwierdził, że w wyniku ustalenia dłuższego okresu wypowiedzenia Jacek C. uzyskał wiele korzyści, a w szczególności większą stabilizację zatrudnienia przy prawie do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia oraz jednoczesnym prawie do pobierania wysokiego wynagrodzenia. W rezultacie sąd zasądził dochodzone przez spółkę odszkodowanie.

Ocena korzystności przedłużonego okresu wypowiedzenia nie może odnosić się do chwili wypowiedzenia umowy, lecz do momentu jej zawarcia. Ważne jest, czy w dacie zawierania umowy pracownik miał możliwość negocjowania jej postanowień, czy zawarł umowę w warunkach deficytu miejsc pracy czy przy stabilności zatrudnienia. Analizie poddaje się całą umowę, nie zaś jej pojedyncze postanowienie. Dodatkowo umowa może przewidywać takie przywileje dla pracownika, które rekompensują niedogodności wynikające z wydłużenia okresu wypowiedzenia.

Podstawa prawna:

  • art. 32– 361 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 10 stycznia 2006 r. (I PK 97/05, OSNP 2007/3–4/39),
  • wyrok SN z 2 października 2003 r. (I PK 416/02, OSNP 2004/19/328).
Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...