Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop

Katarzyna Sędziak
(Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy - stypendium i urlop. / fot. Shutterstock / shutterstock
Nie zawsze po odbyciu stażu z urzędu pracy można otrzymać zatrudnienie. Czasami jednak urząd pracy wymaga od pracodawcy późniejszego zatrudnienia stażysty. Ile wynosi stypendium stażowe? Czy stażysta może liczyć na urlop?

Zatrudnienie po odbyciu stażu z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Czy każdy odbyty staż daje późniejszą gwarancję zatrudnienia?

Autopromocja

Warunki odbywania stażu przez osobę bezrobotną określa umowa zawarta pomiędzy urzędem pracy a pracodawcą. Dodatkowo wewnętrzny regulamin danego urzędu pracy może określić wymóg zatrudnienia stażysty po zakończeniu stażu.

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Gwarancja zatrudnienia

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz rozporządzenie Ministra Pracy w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych, wskazują, że pracodawca nie ma obowiązku zatrudnienia bezrobotnego po odbyciu stażu. Taka gwarancja może być jednak wymagana przez urząd pracy, który kieruje osobę bezrobotną na staż. Umowa zawarta między pracodawcą a urzędem pracy może zawierać punkt o gwarancji zatrudnienia dla stażysty.

Zobowiązanie pracodawcy

Celem stażu jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, dlatego urzędy pracy często zobowiązują pracodawców do zatrudnienia stażysty po odbyciu stażu. Odpowiedni zapis w umowie gwarantuje wówczas zatrudnienie po stażu oraz czas trwania takiego zatrudnienia. Po odbyciu stażu trwającego od 3 do 12 miesięcy pracodawca będzie miał obowiązek zagwarantowania stażyście umowy o pracę bądź zlecenia.

Dla wielu pracodawców jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ zyskują oni pracownika, który jest już wdrożony w funkcjonowanie firmy, a jego umiejętności zostały zweryfikowane przez pracodawcę podczas trwania stażu.

Co zyskuje stażysta?

Dzięki stażowi z urzędu pracy osoba bezrobotna zyskuje doświadczenie zawodowe oraz, tym samym, zwiększa swoje szanse na rynku pracy. Dla wielu młodych osób często jest to pierwsza forma zatrudnienia. Ważne jest to, że osoba zainteresowana odbyciem stażu może samodzielnie wskazać pracodawcę, u którego chce odbyć staż. Tak samo w przypadku pracodawcy – we wniosku może on wskazać osobę, którą chce przyjąć na staż.

Wysokość stypendium stażowego wynosi 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Wypłacane jest one co miesiąc przez cały czas trwania stażu. Okres pobierania stypendium wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych.

Mimo tego, iż stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy, to ma on niektóre prawa podobne do tych, przysługujących pracownikom. Stażysta,  w okresie odbywania stażu, nadal pozostaje osobą bezrobotną. Za każde 30 dni kalendarzowych odbywania stażu przysługuje mu 2 dni wolnego.

Staż to jedna z najpopularniejszych form aktywizacji zawodowych, oferowanych przez urzędy pracy. Praktyka pokazuje, że choć zatrudnienie po stażu nie jest gwarantowane, to wielu pracodawców decyduje się na kontynuowanie współpracy ze stażystami.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.

Kadry
MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte
30 kwi 2024

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

Czy polski pracownik czuje się emocjonalnie związany ze swoim miejscem pracy?
30 kwi 2024

1 maja przypada Święto Pracy, to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, jak się miewają polscy pracownicy. Jak pracodawcy mogą zadbać o dobrostan pracowników?  

"Student w pracy 2024". Wzrosły zarobki studentów, ale i tak odbiegają od ich oczekiwań
30 kwi 2024

Według marcowego raportu “Student w pracy” Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, co trzeci student w Polsce zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

20 lat Polski w UE: 1 maja 2004 - 1 maja 2024. Jak zmieniło się prawo pracy?
30 kwi 2024

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Dokładnie w dniu 1 maja 2004 Polska wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami wstąpiła do Unii Europejskiej. To było największe w historii rozszerzenie UE. Prze te 20 lat, do 1 maja 2024 wiele się zmieniło. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ pracowników - możliwość pracy za granicą, posiadanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz szeregu innych praw pracowniczych. Poniżej opis najważniejszych zmian dla polskiego prawa pracy w związku z wstąpieniem do UE.

Zawodowa służba wojskowa - nie dla osób transseksualnych
30 kwi 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej uznaje, że transseksualizm i obojniactwo to przyczyny dyskwalifikujące z zawodowej służby wojskowej. Według rozporządzenia MON to choroby i ułomności. Czy takie wyłączenie jest zgodne z prawem, czy nie dyskryminuje? Temat jest od lat kontrowersyjny, ale warto wiedzieć, że WHO - Światowa Organizacja Zdrowia usunęła transpłciowość, w tym transseksualizm z listy zaburzeń psychicznych. W całą sprawę zaangażował się zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, który napisał do sekretarza stanu w MON Cezarego Tomczyka.

pokaż więcej
Proszę czekać...