Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Michał Culepa
rozwiń więcej
Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Jan K. był zatrudniony w spółce P. od 1984 r. (wówczas jeszcze będącej przedsiębiorstwem państwowym). W latach 1988–2007 zajmował stanowisko dyrektora ds. sprzedaży. W lutym 2007 r. doszło w spółce do reorganizacji i wprowadzenia nowego systemu zarządzania. W tym samym miesiącu podjęto decyzję o „rekonstrukcji” zarządu spółki. W efekcie Janowi K. zaproponowano rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, do którego jednak nie doszło. Jan K. poprosił o kilka dni do namysłu i wystąpił o urlop.

Autopromocja

Rada nadzorcza spółki P. 24 lutego 2007 r. wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu, w tym na członka zarządu – dyrektora handlowego. Postępowanie miało zakończyć się 30 kwietnia 2007 r. Członek zarządu – dyrektor handlowy miał wykonywać m.in. zadania określone w zakresie obowiązków dotychczasowego dyrektora ds. sprzedaży, które to stanowisko zajmował właśnie Jan K. Ostatecznie otrzymał on 5 marca 2007 r. wypowiedzenie umowy o pracę, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne u pracodawcy (w tym m.in. rozpoczęcie konkursu na stanowisko członka zarządu – dyrektora handlowego). Jednak do dnia wręczenia wypowiedzenia nie zostały wprowadzone zmiany w schemacie organizacyjnym spółki P. W tej sytuacji Jan K. skierował przeciwko spółce pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Rozstrzygnięcia sądów

Sprawa Jana K. dwukrotnie przechodziła pełną drogę instancyjną. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Rejonowy w B. oddalił powództwo. Wyrok ten został zmieniony przez Sąd Okręgowy w B., który uwzględnił apelację pracownika. Sąd ocenił bowiem, że przyczyna zwolnienia powoda z pracy była nierzeczywista, a realnym powodem wypowiedzenia stosunku pracy był jego udział w konkursie na członka zarządu P. Sąd nie uwzględnił jednak roszczenia o przywrócenie do pracy powoda, uznając je za niemożliwe ze względu na fakt zatrudnienia późniejszego członka zarządu – dyrektora handlowego. W pozwanej spółce nie ma zaś stanowiska dyrektora sprzedaży. Dlatego na rzecz Jana K. zasądził prawie 41 tys. zł odszkodowania.

Skargę kasacyjną złożyła wówczas spółka, którą Sąd Najwyższy uwzględnił nakazując wyrokiem z 9 grudnia 2008 r. (I PK 109/08, niepubl.) ponowne rozpoznanie przez Sąd Okręgowy w B. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, iż sąd apelacyjny nie uzasadnił, dlaczego udział Jana K. w konkursie miał stanowić bezpośrednią przyczynę wypowiedzenia.

Rozpoznając ponownie sprawę Sąd Okręgowy w B. zmienił orzeczenie i ostatecznie oddalił apelację Jana K. Od tego wyroku były pracownik złożył skargę kasacyjną.


Orzeczenie Sądu Najwyższego

Ostateczny wyrok w sprawie dla Jana K. okazał się niekorzystny – Sąd Najwyższy oddalił jego skargę kasacyjną w całości, tym samym czyniąc prawomocnym ostatni wyrok sądu apelacyjnego, odmawiający mu zarówno przywrócenia do pracy, jak i odszkodowania.

Zdaniem SN, wypowiedzenie umowy o pracę powodowi było podyktowane rzeczywistym i znajdującym usprawiedliwienie w konkretnych okolicznościach faktycznych, dążeniem pracodawcy do usprawnienia organizacji pracy w spółce P. Przyczyna wypowiedzenia była sformułowana dość ogólnie, jednak w tym przypadku była wystarczająca, gdyż okoliczności związane z ustaniem stosunku pracy były znane powodowi, który w spółce zajmował stanowisko kierownicze.

Przyjmuje się, że wypowiedzenie nie powinno następować w znaczącej odległości czasowej od powstania jego przyczyn. Nie dotyczy to jednak wypowiedzenia z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Zmiany organizacyjne muszą trwać dłuższy czas, a w niniejszej sprawie skomplikował je jeszcze i przedłużył szczególny proces przeprowadzania konkursu do nowego zarządu.

W sytuacji gdy powodem wypowiedzenia są zmiany organizacyjne przeprowadzane w spółce, zmiany te powinny być rzeczywiste, tzn. co najmniej powinien rozpocząć się proces ich realizacji w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu stosunku pracy. Realizacja zmian powinna przy tym rozpocząć się uchwałami nie organu wykonawczego korporacji (zarządu), ale rady nadzorczej. Proces ten powinien być ponadto zaawansowany w tym sensie, żeby nie budził wątpliwości fakt wprowadzenia go w życie. Procedury kwalifikacyjne zostały już rozpoczęte, zatem nie można mówić o braku przesłanki do zwolnienia pracownika w związku ze zmianami organizacyjnymi.

Wnioski

Jeżeli wypowiedzenie jest spowodowane zmianami organizacyjnymi, to aby uznać wypowiedzenie za zasadne i zgodne z prawdą (przyczyna rzeczywista), należy złożyć oświadczenie woli nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji przez organ nadzorczy osoby prawnej (spółki). Decyzje te powinny być już prawomocne i gotowe do wykonania przez zarząd. Dla ważności wypowiedzenia nie jest konieczne, by reorganizacja musiała być zakończona. Gdy wypowiedzenie jest dokonywane z przyczyn dotyczących wyłącznie pracodawcy, nie ma znaczenia czas między powstaniem przyczyny wypowiedzenia a złożeniem wypowiedzenia. W tym przypadku – wobec np. konieczności przeprowadzenia wielu procedur – między reorganizacją a wypowiedzeniem (i odwrotnie) może występować nawet kilkumiesięczny okres przejściowy.

Kadry
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia
28 kwi 2024

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii
26 kwi 2024

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?
26 kwi 2024

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
26 kwi 2024

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych
26 kwi 2024

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić
28 kwi 2024

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!
26 kwi 2024

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?
26 kwi 2024

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową
25 kwi 2024

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych
26 kwi 2024

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...