Nowy system oceny pracy nauczycieli od 1 września 2018 r.

Pinzuł Agata
rozwiń więcej
Nowy system oceny pracy nauczycieli od 1 września 2018 r./ Fot. Fotolia / Fotolia
Od 1 września 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy określające tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli. Takie zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego.

Od 1 września 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy określające szczegółowe kryteria i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakres informacji zawartych w karcie oceny pracy, a także skład i sposób powoływania zespołu oceniającego oraz tryb postępowania odwoławczego. Powyższe zmiany były konieczne ze względu na wprowadzenie nowych przepisów w tym zakresie w Karcie Nauczyciela, które wejdą również 1 września br.

Autopromocja

A zatem dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady szkoły oraz działających w tej szkole zakładowych organizacji związkowych, będzie zobowiązany do ustalenia regulaminu określającego wskaźniki oceny pracy nauczycieli. Będą one musiały m.in. uwzględniać specyfikę pracy szkoły.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata

Ustalenie oceny pracy nauczyciela będzie polegać na ustaleniu poziomu spełniania poszczególnych wytyczonych kryteriów oceny pracy za pomocą wskaźników określonych w regulaminie z uwzględnieniem wszystkich kryteriów oceny pracy, które nauczyciel musi spełnić na danym stopniu awansu zawodowego. Analogiczne zasady obejmują także ocenę pracy dyrektorów szkoły.

Projekt oceny pracy nauczyciela może być przedstawiony na jego wniosek w obecności przedstawiciela zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez nauczyciela. Uwagi i zastrzeżenia do projektu oceny nauczyciel może zgłosić w formie pisemnej w terminie 5 dni roboczych od dnia zapoznania się z projektem. Natomiast odwołanie od oceny pracy nauczyciela będzie rozpatrywać powołany organ sprawujący nadzór pedagogiczny, np. kurator oświaty czy zespół oceniający. Przy czym rozstrzygnięcia zespołu oceniającego będą podejmowane zwykłą większością głosów w głosowaniu jawnym w obecności co najmniej 2/3 członków zespołu.

Warto wspomnieć o tym, że jeszcze do końca sierpnia 2020 r. udział w przeprowadzaniu przez nauczyciela egzaminu gimnazjalnego będzie jednym z kryteriów oceny pracy dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć, który w ramach tego czasu realizuje także inne czynności wynikające ze statutu danej placówki szkolnej (np. udział w przeprowadzaniu egzaminów zawodowych czy maturalnych).

Takie zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 29 maja 2018 r. w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1133)

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...