Złe wypowiedzenie - tylko z nieistniejących przyczyn

Michał Culepa
rozwiń więcej
Aby uznać wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony za wadliwe, należy wykazać, że przyczyna wypowiedzenia była nierzeczywista. Taką przyczyną nie jest stwierdzenie, że wypowiedzenie mogło zostać dokonane z innego powodu niż wskazany w oświadczeniu pracodawcy.

Jan K. pracował w jednym z „Polmosów” od połowy 1984 r. W 1998 r. awansował na stanowisko dyrektora ds. sprzedaży w powstałej w wyniku komercjalizacji spółce akcyjnej. W lutym 2007 r. prezes zarządu spółki poinformował Jana K. o planowanych zmianach w zarządzie, które miały dotyczyć także jego. Prezes zaproponował dyrektorowi rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, twierdząc, że jeśli nie przyjmie tej propozycji, to wręczy mu wypowiedzenie. Jan K. poprosił o czas do namysłu i wystąpił o urlop. Kilka dni później rada nadzorcza spółki podjęła uchwałę o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska członków jej zarządu: prezesa zarządu - dyrektora naczelnego i członka zarządu - dyrektora handlowego. Postępowanie to według założeń miało się zakończyć do 30 kwietnia 2007 r. Dyrektor handlowy miał wykonywać m.in. obowiązki należące dotychczas do Jana K., który zresztą zgłosił się do konkursu na członka zarządu.

Autopromocja

5 marca 2007 r. wręczono Janowi K. wypowiedzenie umowy o pracę, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne u pracodawcy, a konkretnie miało to być wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu - dyrektora handlowego. Do dnia wręczenia powodowi wypowiedzenia nie zostały wprowadzone zmiany w schemacie organizacyjnym pozwanej spółki.

Jan K. od tego wypowiedzenia odwołał się do sądu, żądając przywrócenia do pracy. W I instancji sąd oddalił powództwo. W II instancji sąd zmienił wyrok, zasądzając na jego rzecz odszkodowanie. W toku procesu były prezes spółki zeznał, że bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę z Janem K. był jego udział w konkursie na członka zarządu. Były prezes stwierdził wówczas, że po zasięgnięciu opinii uznał, że „w sytuacji menedżerów takie rozwiązanie jest najbardziej uczciwe”.

Skargę kasacyjną wniosła pozwana spółka. Sąd Najwyższy skargę uwzględnił - uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi II instancji. Uzasadniając wyrok, wskazał, że ocena zasadności wypowiedzenia umowy o pracę powinna być dokonywana przez sąd w granicach przyczyn podanych pracownikowi przez pracodawcę. Sąd, oceniając zasadność wypowiedzenia, nie może pominąć rozważenia, czy przyczyna podana pracownikowi przez pracodawcę uzasadniała wypowiedzenie, ograniczając się do uznania, że inna przyczyna była przyczyną wypowiedzenia.

Istotne jest to, aby przyczyna wypowiedzenia była obiektywna, rzeczywista i konkretna, a nie bezpośrednia - wskazał Sąd Najwyższy. Sąd II instancji ograniczył się tylko do rozważenia niewskazanej w oświadczeniu strony pozwanej „bezpośredniej przyczyny wypowiedzenia”, którą jego zdaniem był udział powoda w konkursie na członka zarządu. Aby uznać wypowiedzenie za bezskuteczne, trzeba wykazać, że wskazana przez pracodawcę przyczyna okazała się nierzeczywista, a nie, że umowę o pracę rozwiązano z innej przyczyny. Należy bowiem przyjąć, że sąd pracy nie jest powołany ani uprawniony do dociekania, z jakich przyczyn niewskazanych w oświadczeniu pracodawcy mógł być rozwiązany stosunek pracy. Taka argumentacja mogłaby ewentualnie służyć jedynie dodatkowemu wzmocnieniu zasadniczej tezy, że podana przyczyna nie stanowi rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia.

Wyrok Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2008 r., I PK 109/08.

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...