Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego

Rafał Krzemiński
rozwiń więcej
Zasady udzielania urlopów /Fot. Fotolia
Jakie są zasady udzielania urlopów? W które dni należy udzielać urlopu? Kodeks pracy szczegółowo reguluje kwestię udzielania urlopów wypoczynkowych.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy to coroczny, płatny i nieprzerwany okres odpoczynku od świadczenia pracy u danego pracodawcy. Służy regeneracji pracownika i nabraniu sił do dalszego wykonywania pracy. Jest to uprawnienie niezbywalne, którego pracownik nie może się zrzec ani przekazać go innej osobie, co potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 lutego 1967. (I PR 53/67, OSP 1967/12/287). Urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany w naturze - ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop powinien być wypłacany tylko w drodze wyjątku.

Autopromocja

Udzielanie urlopu

Urlopy dla rodziców - najważniejsze informacje

Zasady udzielania urlopów są precyzyjnie normowane w artykule 1542 Kodeksu pracy.

Przede wszystkim urlopu udziela się w te dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Urlopu udziela się wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Dzień pracy nie zawsze musi przypadać na dni od poniedziałku do piątku. Pojęcie to jest ściśle powiązane z indywidualnym harmonogramem czasu pracy każdego pracownika. Jeżeli harmonogram określonego pracownika przewiduje pracę na przykład w niedzielę i święta, będą one dla niego dniami pracy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter

Przy udzielaniu urlopów przyjmuje się, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Ma to zastosowanie także do pracowników, dla których dobowa norma czasu pracy jest niższa niż 8 godzin – czyli do pracowników niezatrudnionych na pełny etat.

Udzielenie pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.

PRZYKŁAD:

Pracownik pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. W 2013 r. jest uprawniony do urlopu w wymiarze 160 godzin. Wykorzystał już w tym roku 156 godzin urlopu. Pracodawca może mu udzielić urlopu w wymiarze 4 godzin na część dnia, w którym zgodnie z harmonogramem pracy miał zaplanowane np.10 godzin pracy.

Gdy pracownik jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, czyli 8 godzin na dobę, to do obliczenia urlopu nie jest konieczne przeliczanie go na godziny. Przeliczanie na godziny jest natomiast niezbędne przy obliczaniu urlopu dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy i zatrudnionych w systemach czasu pracy pozwalających na pracę powyżej 8 godzin na dobę.

PRZYKŁAD:
Pracownik został zatrudniony w wymiarze czasu pracy obejmującym 8 godzin pracy w każdy poniedziałek i wtorek tygodnia, wyłączając przypadające w tych dniach święta. W związku z tym w pierwszej kolejności należy ustalić, jaki będzie wymiar czasu pracy tego pracownika w roku kalendarzowym. Zatem 101 dni x 8 godzin = 808 godzin pracy. W 2014 r. pełny roczny wymiar czasu pracownika wynosi 2000 godzin. Obliczenia wymiaru urlopu pracownika należy dokonać na podstawie obliczenia proporcji, tj.:
2000 godzin – 26 dni urlopu
808 godzin – x
808 x 26= 21 008 : 2000 = 10,5 dnia, co po zaokrągleniu daje 11 dni (88godzin) urlopu wypoczynkowego w roku. 

Urlop pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy

Równoważny system czasu pracy umożliwia zatrudnianie pracowników do 12 godzin na dobę (w wypadku dozoru urządzeń po 16 godzin, a przy pilnowaniu mienia i ochronie osób nawet do 24 godzin na dobę). Takie godziny pracy są rekompensowane większą ilością dni wolnych od pracy. Udzielając urlopu pracownikom wykonującym pracę w równoważnym systemie czasu pracy, z puli urlopowej należy odejmować tyle godzin, ile by w danym czasie pracowali zamiast wypoczywać.

PRZYKŁAD:
Pracownika obowiązuje równoważny system czasu pracy. Z jego grafiku na okres od 6 do 12 maja wynika, że w poniedziałek miał pracować 9 godzin, we wtorek – 12 godzin, w środę – 8 godzin, w piątek – 5 godzin, a w niedzielę – 6 godzin. Czwartek i sobotę zaplanowano jako dni wolne. Pracownik przez cały wspomniany tydzień korzystał z urlopu. Oznacza to, że jego pulę urlopową należy pomniejszyć o 40 godzin, bo przez tyle czasu by pracował, gdyby nie wypoczywał.

Zadaj pytanie na naszym forum

Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...