Urlop szkoleniowy

Agnieszka Fryc
rozwiń więcej
Urlop szkoleniowy. /Fot. Fotolia / Fotolia
Urlop szkoleniowy został przewidziany w przepisach kodeksu pracy i przysługuje pracownikom podnoszącym swoje kwalifikacje zawodowe. Jest on jednym z przywilejów na jaki może liczyć pracownik ze strony pracodawcy.

Urlop szkoleniowy

Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, pracownikowi przysługuje urlop szkoleniowy. Możliwość skorzystania przez pracownika z urlopu szkoleniowego nie jest zależna od spełnienia dodatkowych warunków, jak na przykład odpowiednia długość stażu pracy osiągniętego u danego pracodawcy. Z inicjatywą podnoszenia kwalifikacji może wyjść zarówno pracodawca, jak i pracownik, z tym że, gdy z inicjatywą podnoszenia kwalifikacji wystąpi sam pracownik, konieczna jest zgoda pracodawcy. Samo pojęcie podnoszenia kwalifikacji, ujęte w kodeksie pracy, jest dość szerokie i obejmuje zarówno podwyższanie kwalifikacji już posiadanych, jak i nabywanie nowych umiejętności.

Autopromocja

Pracownik studiujący - jakie dodatkowe świadczenia może uzyskać od pracodawcy?

Kodeks pracy wskazuje na maksymalny wymiar urlopu szkoleniowego, uzależniony od rodzaju egzaminu, do którego pracownik przystępuje. Nie może być on przez pracodawcę zmniejszony i wynosi:

  • 6 dni, jeśli pracownik przystępuje do egzaminów eksternistycznych, do egzaminu maturalnego lub do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów, na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy, są jego dniami pracy.

Świadczenia obowiązkowe i dodatkowe – zasady zapłaty za okresy niewykonywania pracy

Najistotniejszą z perspektywy pracownika kwestia jest fakt, iż w czasie urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość, w której pracodawca przyznaje pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, wskazując przy tym jedynie przykładowo na świadczenia w postaci pokrycia kosztów kształcenia, koszty przejazdów, czy podręczników i zakwaterowania. Nie jest to katalog zamknięty świadczeń. Możliwe jest bowiem pokrycie kosztów materiałów edukacyjnych innych niż podręczniki, czy udzielenie dodatkowego dłuższego urlopu szkoleniowego. Pokrycie kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika jest fakultatywne i zależy od dobrej woli pracodawcy. Pracodawca może sfinansować cześć bądź całość kosztów poniesionych przez pracownika w związku z dokształcaniem zawodowym.

Urlop szkoleniowy przed egzaminem potwierdzającym zdobycie kwalifikacji przez pracownika

Na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie fakultatywnie przyznane pracownikowi świadczenia związane z dokształcaniem zawodowym są wolne od podatku. Nie dotyczy to wynagrodzenia otrzymanego za czas urlopu szkoleniowego.

Umowa szkoleniowa

Poprzez zawarcie umowy szkoleniowej pracodawca e inicjatywę w kwestii podnoszenia przez jego pracownika kwalifikacji zawodowych, bądź wyraża zgodę na podnoszenie kwalifikacji, gdy z inicjatywa w tym zakresie wyszedł pracownik. Umowa ta więc zawierana jest przed rozpoczęciem przez pracownika podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a w konsekwencji przed rozpoczęciem korzystania przez niego z uprawnień z tym związanych, takich jak miedzy innymi urlop szkoleniowy. Obowiązku zawierania umowy szkoleniowej pracodawca nie ma wówczas, gdy nie zamierza zobowiązać pracownika podnoszącego kwalifikacje zawodowe, do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

W umowie szkoleniowej określa się wzajemne prawa i obowiązki stron, w zakresie podnoszenia przez pracownika kwalifikacji zawodowych. Może być to między innymi wskazanie świadczeń dodatkowych na rzecz pracownika, do jakich spełnienia zobowiązał się pracodawca, w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, długość urlopu szkoleniowego, czy informacja o krótszym niż 3 lata okresie pozostawania w zatrudnieniu u danego pracodawcy po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, czyli tzw. „okresie odpracowania”. Umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika, niż przewidują to przepisy kodeksu pracy. Pracodawca nie może więc skrócić wymiaru urlopu szkoleniowego poniżej wskazanych ustawowo okresów, czy wydłużyć okresu odpracowania ponad ustawowy, 3-letni okres.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
Emerytura z ZUS: by zapewnić sobie nawet najniższą nie można zbyt często korzystać z zasiłków chorobowych, dlaczego
03 maja 2024

Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość. A często na tym etapie życia bywa i tak, że dla poratowania zdrowia trzeba okresowo skorzystać z renty. Czy więc chorobowe wlicza się do emerytury? Nie tylko więc zbyt krótki staż pracy, ale i duży staż pracy, ale poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę i pozbawić prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury, bo formalnie takie okresy zwolnień, choć stażu pracy nie obniżają, w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

pokaż więcej
Proszę czekać...