Czy po urodzeniu dziecka przysługują dodatkowe dni wolne

Adam Malinowski
rozwiń więcej
Pracownica wraca do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim. Podczas jego trwania złożyła do pracodawcy wniosek o udzielenie jej dwóch dni urlopu okolicznościowego z powodu urodzenia dziecka. Czy takie żądanie może i powinno być uwzględnione?

Przepisy prawa pracy nie odpowiadają wprost na to pytanie, należy jednak przyjąć, że udzielenie pracownicy urlopu okolicznościowego po urlopie macierzyńskim będzie zgodne z prawem.

Autopromocja

Poruszony w pytaniu problem jest w praktyce bardzo kontrowersyjny. Znaczna część pracodawców uważa, że po urlopie macierzyńskim pracownicy nie przysługuje już prawo do wykorzystania urlopu okolicznościowego. Ponadto ich zdaniem jedynym przywilejem urlopowym dla młodej matki jest urlop macierzyński, a urlop okolicznościowy należy się tylko pracownikowi ojcu.

Należy jednak podkreślić, że takie stanowisko nie znajduje oparcia w obowiązującym prawie i jako sprzeczne z dobrem pracownika może być łatwo obalone (wszystkie przepisy prawa pracy powinny być w razie wątpliwości interpretowane na korzyść pracownika jako słabszej strony stosunku pracy). A zatem w tej sytuacji decydujące powinno być dla nas brzmienie przepisów, a te stanowią wyraźnie, że dwa dodatkowe dni wolne przysługują pracownikowi w razie urodzenia się jego dziecka. Pod pojęciem pracownika rozumiemy nie tylko ojca, ale również matkę dziecka. Przepisy nie dają więc możliwości, by różnicować sytuację matki i ojca dziecka.

Część pracodawców uważa, że musi istnieć związek przyczynowy pomiędzy urodzeniem się dziecka a wykorzystaniem wolnego i z tym zdaniem należy się zgodzić. W przypadku jednak pracownicy pierwszym możliwym momentem wykorzystania urlopu okolicznościowego są dni po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W zasadzie wszystkie czynności dokonywane po urlopie macierzyńskim również pozostają w związku z urodzeniem się dziecka, więc pracownica z łatwością może wykazać, że wykorzysta wolne na sprawy związane z urodzeniem i wychowaniem dziecka (może to być np. kontrola neurologiczna czy szczepienie). Nie ma więc podstaw, by pozbawiać pracujące matki tego przywileju. Nie można poważnie traktować również argumentu, że matki korzystają z urlopu macierzyńskiego, a zatem urlop okolicznościowy im się nie należy. Od stycznia 2010 r. także pracownicy mają prawo wykorzystać urlop ojcowski, a im pracodawcy bez problemu udzielają urlopu okolicznościowego. Należy zatem podkreślić, że w obecnym stanie prawnym pracodawca z pewnością nie naruszy prawa, jeśli udzieli pracownicy dwóch dni zwolnienia od pracy w związku urodzeniem się jej dziecka.

Podstawa prawna

  • § 15 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy – Dz.U. nr 60, poz. 281; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 227, poz. 1678.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...