Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Jadwiga Krukowska
rozwiń więcej
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?

Powinni Państwo uwzględnić wniosek pracownicy. Ma ona bowiem prawo do ponownego złożenia wniosku w sprawie podwyższenia dotychczasowego wymiaru czasu pracy, który i tak będzie niższy niż pełny wymiar czasu pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy na wskazany przez siebie okres (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Wniosek pracownik składa na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (art. 1867 § 2 Kodeksu pracy). Obniżenie wymiaru czasu pracy zazwyczaj powoduje również proporcjonalne obniżenie do wymiaru etatu wynagrodzenia pracownika.

Zakładając, że Państwa pracownica jest jeszcze uprawniona do urlopu wychowawczego, może ona zmieniać swoją decyzję w sprawie wymiaru czasu pracy praktycznie w każdym okresie. Państwo natomiast każdy taki wniosek powinni uwzględnić.

Zagrożenie

Pracownica ma prawo sama decydować o tym, ile razy będzie składała wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy, jeżeli nie będzie on niższy niż połowa wymiaru.

Wymiar czasu pracy ma być jednak niższy niż pełny etat, ale nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Mimo że 3/4 etatu, o które prosi pracownica, stanowi większy wymiar czasu pracy od dotychczasowego, to nie przekracza ustawowej granicy 1/2 etatu.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy nie obowiązuje wówczas, gdy rozwiązanie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z powodu zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn ekonomicznych. Dotyczy to tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (art. 5 ust. 1 i art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych). Pracodawca może także rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem korzystającym z obniżonego wymiaru etatu w czasie, kiedy jest on uprawniony do urlopu wychowawczego, w trybie natychmiastowym z winy pracownika.


Uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy przysługuje pracownikowi przez okres, kiedy mógłby on korzystać z urlopu wychowawczego, tj. przez 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Jeżeli oboje rodzice są uprawnieni do urlopu wychowawczego, wówczas z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownica wykorzystała 12 miesięcy urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wróciła do pracy. Przez 6 miesięcy pracowała na pełny etat. Po tym okresie wystąpiła z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu. Zakład jest zobowiązany uwzględnić wniosek swojej pracownicy.

PRZYKŁAD

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w ten sposób, że miała pracować 6 godzin na dobę w godz. od 8.00 do 14.00. Jednocześnie wystąpiła o udzielenie 2 półgodzinnych przerw na karmienie dziecka piersią. Zakład pracy, zgodnie z przepisami, uwzględnił wniosek w całości. W związku z tym pracownica zaczęła pracować 5 godzin na dobę, tj. w godzinach od 8.30 do 13.30.

Podstawa prawna

  • art. 411, art. 1867, art. 1868, art. 187, art. 1891 Kodeksu pracy,
  • art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
Kadry
Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone
04 gru 2024

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę
03 gru 2024

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.
03 gru 2024

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów
03 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?
29 lis 2024

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie
29 lis 2024

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać
29 lis 2024

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?
28 lis 2024

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych
28 lis 2024

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu
28 lis 2024

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

pokaż więcej
Proszę czekać...