Powinni Państwo uwzględnić wniosek pracownicy. Ma ona bowiem prawo do ponownego złożenia wniosku w sprawie podwyższenia dotychczasowego wymiaru czasu pracy, który i tak będzie niższy niż pełny wymiar czasu pracy.
UZASADNIENIE
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy na wskazany przez siebie okres (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Wniosek pracownik składa na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (art. 1867 § 2 Kodeksu pracy). Obniżenie wymiaru czasu pracy zazwyczaj powoduje również proporcjonalne obniżenie do wymiaru etatu wynagrodzenia pracownika.
Zakładając, że Państwa pracownica jest jeszcze uprawniona do urlopu wychowawczego, może ona zmieniać swoją decyzję w sprawie wymiaru czasu pracy praktycznie w każdym okresie. Państwo natomiast każdy taki wniosek powinni uwzględnić.
Zagrożenie
Pracownica ma prawo sama decydować o tym, ile razy będzie składała wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy, jeżeli nie będzie on niższy niż połowa wymiaru.
Wymiar czasu pracy ma być jednak niższy niż pełny etat, ale nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Mimo że 3/4 etatu, o które prosi pracownica, stanowi większy wymiar czasu pracy od dotychczasowego, to nie przekracza ustawowej granicy 1/2 etatu.
Pracodawca nie może zwolnić pracownika od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy nie obowiązuje wówczas, gdy rozwiązanie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z powodu zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn ekonomicznych. Dotyczy to tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (art. 5 ust. 1 i art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych). Pracodawca może także rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem korzystającym z obniżonego wymiaru etatu w czasie, kiedy jest on uprawniony do urlopu wychowawczego, w trybie natychmiastowym z winy pracownika.
Uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy przysługuje pracownikowi przez okres, kiedy mógłby on korzystać z urlopu wychowawczego, tj. przez 3 lata, jednak nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia. Jeżeli oboje rodzice są uprawnieni do urlopu wychowawczego, wówczas z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy może korzystać tylko jedno z nich (art. 1891 Kodeksu pracy).
PRZYKŁAD
Pracownica wykorzystała 12 miesięcy urlopu wychowawczego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i wróciła do pracy. Przez 6 miesięcy pracowała na pełny etat. Po tym okresie wystąpiła z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy do pół etatu. Zakład jest zobowiązany uwzględnić wniosek swojej pracownicy.
PRZYKŁAD
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy w ten sposób, że miała pracować 6 godzin na dobę w godz. od 8.00 do 14.00. Jednocześnie wystąpiła o udzielenie 2 półgodzinnych przerw na karmienie dziecka piersią. Zakład pracy, zgodnie z przepisami, uwzględnił wniosek w całości. W związku z tym pracownica zaczęła pracować 5 godzin na dobę, tj. w godzinach od 8.30 do 13.30.
Podstawa prawna
- art. 411, art. 1867, art. 1868, art. 187, art. 1891 Kodeksu pracy,
- art. 5 ust. 1, art. 10 ust. 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).