Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który po uzyskaniu zgody na wykorzystanie urlopu w pełnym rocznym wymiarze złożył wypowiedzenie

Emilia Bartkowiak
rozwiń więcej
Pracownik złożył 15 października br. wniosek o udzielenie od 22 października br. urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, jaki mu przysługuje, tj. 20 dni. Wyraziliśmy na to zgodę. Następnie pracownik złożył 19 października br. wypowiedzenie umowy o pracę. Jego umowa o pracę rozwiązała się z końcem listopada. Po złożeniu przez pracownika wypowiedzenia, a przed rozpoczęciem korzystania przez niego z urlopu, skróciliśmy pracownikowi wymiar urlopu z 20 dni na 19 dni, które mu przysługują za 11 miesięcy pracy. Czy w takim przypadku postąpiliśmy prawidłowo? Pracownik nie zgodził się na skrócenie urlopu i złożył skargę do Inspekcji Pracy.

Postąpili Państwo prawidłowo. Wypowiedzenie umowy o pracę powoduje zakończenie umowy o pracę i na tej podstawie bieżący urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikowi powinien zostać zredukowany z pełnego wymiaru do tzw. proporcjonalnego za przepracowane miesiące. W Państwa sytuacji, ponieważ pracownik nie rozpoczął korzystania z urlopu, dopuszczalne było jego zredukowanie z 20 dni do 19 dni, tj. adekwatnie do liczby miesięcy kalendarzowych (11 miesięcy) zatrudnienia pracownika w tym roku w Państwa zakładzie pracy.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy). Do każdego kolejnego urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze pracownik nabywa prawo od 1 stycznia danego roku.

Jeżeli jednak znana jest data, do której będzie trwało zatrudnienie pracownika u pracodawcy w danym roku kalendarzowym (np. w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę, zawarcia porozumienia rozwiązującego stosunek pracy), całkowity urlop wypoczynkowy, do którego pracownik nabył prawo od 1 stycznia danego roku, ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy kalendarzowych, w których będzie istniał stosunek pracy w danym roku (art. 1551 § 1 Kodeksu pracy). W takim przypadku wymiar udzielonego pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie może przekraczać u dotychczasowego pracodawcy wymiaru urlopu proporcjonalnego do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze. Jeżeli zaś pracownik przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze wyższym niż przysługujący mu proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, to u kolejnego pracodawcy nabędzie w tym roku prawo do urlopu odpowiednio w niższym wymiarze.

WAŻNE!

Łączny urlop przysługujący pracownikowi w danym roku kalendarzowym u wszystkich pracodawców, u których był on w tym roku zatrudniony, nie może być niższy niż wynikający z okresu przepracowanego u tych pracodawców.

Jeżeli zatem pracownik złożył wniosek o udzielenie urlopu wypoczynkowego w pełnym przysługującym mu wymiarze, na co pracodawca wyraził zgodę, a następnie przed rozpoczęciem jego wykorzystania zawarto z tym pracownikiem porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę (lub któraś ze stron stosunku pracy wypowiedziała umowę o pracę), to urlop ten powinien być zredukowany do wymiaru, jaki przysługuje pracownikowi za przepracowane miesiące. Tym samym prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi automatycznie staje się prawem do proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego odpowiadającego liczbie miesięcy kalendarzowych trwania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w zakładzie pracy w pełnym wymiarze krócej niż 10 lat. Od 1 stycznia 2009 r. nabył prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W lutym 2009 r. wykorzystał 13 dni urlopu wypoczynkowego, zaś w lipcu br. 7 dni urlopu. W październiku 2009 r. pracownik wypowiedział umowę o pracę, która uległa rozwiązaniu z końcem listopada 2009 r. Pracownik ten jeszcze przed okresem wypowiedzenia wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego, tj. wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż przysługujący mu proporcjonalnie za 11 miesięcy pracy w wymiarze 19 dni (20 dni x 11/12 = 18,33 – po zaokrągleniu 19 dni). W okresie wypowiedzenia pracownik nie może już skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Z uwagi na to, że pracownik wykorzystał w tym roku cały należny urlop wypoczynkowy, nie nabędzie już prawa do urlopu w 2009 r., jeżeli podejmie pracę u innego pracodawcy.

Podstawa prawna

  • art. 152, art. 1551, art. 161 Kodeksu pracy.
Kadry
Od 300 zł do 1200 zł - tyle wyniesie bon energetyczny w zależności od dochodu. Rząd rozpatrzy projekt ustawy o bonie energetycznym
02 maja 2024

Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu w dniu 7 maja 2024 r. zajmie się projektem ustawy o bonie energetycznym. Ustawa przewiduje dalsze zamrożenie cen energii elektrycznej i wprowadzenie jednorazowego bonu energetycznego. Świadczenie to będzie uzależnione od kryterium dochodowego.

Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny
02 maja 2024

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami
02 maja 2024

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury
02 maja 2024

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia
02 maja 2024

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu
30 kwi 2024

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy
30 kwi 2024

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte
30 kwi 2024

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?
30 kwi 2024

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

Kalendarz maj 2024 do druku
30 kwi 2024

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

pokaż więcej
Proszę czekać...